Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форум за климатичните промени организира ЮЗДП

Над 110 представители на неправителствени природозащитни организации, МОСВ, МЗм, Лесотехническия университет, регионални дирекции по горите, държавни предприятия и държавни горски стопанства от цялата страна взеха участие присъствено и онлайн в семинара, свързан с климатичните промени и интелигентното управление на горските територии в България. Интересни теми и свои изследвания представиха доцент д-р Момчил Панайотов, преподавател в Лесотехническия университет, доцент д-р инж. Лукаш Билек от Чешкия университет по природни науки, д-р Ян Бахии от Техническия университет в Зволен, Яна Барзова от WWF България,  и Раду Мелу от WWF Румъния.

„Това, което днес научаваме, можем да го приложим в управлението на нашите горски територии“ – каза инж. Ваня Каменова, началник отдел „Програми и проекти“ в ЮЗДП ДП. „Всички виждаме, че навън грее слънце и температурите не са януарски. Това се отразява, както на нашия живот, така и на горите. Виждаме въздействието на климатичните промени върху тях. В ЮЗДП ДП правим експериментално залесяване със сухоустойчиви дървесни видове по проекта CLIMAFORCEELIFE, за да направим анализ дали те биха били устойчиви на тези промени. От друга страна, начина, по който отглеждаме горите, е необходимо да бъде осъвременен. За тази цел имаме демонстрационни обекти, в които прилагаме различни методи за отглеждане на иглолистните култури, които неминуемо са засегнати от климатичните промени.“

Новите методи ще се извършат със специализирана техника Харвестер, с която може много по- щадящо да се влиза в иглолистните култури и те  да бъдат отглеждани съвременно. Могат да бъдат използвани и нови методи, препоръчани от преподаватели в Лесотехническия университет.


По публикацията работи: Весела Сукалинска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Летни съботи под открито небе в Кюстендил

Община Кюстендил организира поредица от събития всяка събота до края на месец август на емблематичната сцена „Базиликата“ в Хисарлъка. По този повод "Пътнически автотранспорт" удължава работното време на Атракционна линия „Пауталия“ – до 22:00 часа всяка събота до края на месец август.  Насладете се на концерти, културни прояви и незабравими вечери в..

публикувано на 09.08.25 в 12:53

Голяма част от пожарите в Перник са в жилищни сгради

Шестима нарушители на заповедта на кмета за противопожарна безопасност са установени и глобени на територията на община Перник от началото на годината, съобщиха от общината. С настъпването на пожароопасния сезон сигнали за нарушения не са постъпвали. Голяма част от пожарите в Перник са в жилищни сгради, като в повечето от случаите причината е или..

публикувано на 09.08.25 в 11:48

Подобряват отводняването между 10-и и 37-и км на АМ „Струма“

От днес до 15 август /петък/, от 6:30 ч. до 16 ч. ще се извършват дейности по подобряване на отводняването в участъка от АМ „Струма“ между 10-и и 37-и км на територията на област Перник.  При изпълнение на работите поетапно ще се ограничава достъпът до аварийните ленти в 27-километровата отсечка от 10-и км до п. в. „Долна Диканя“ /37-и км/...

публикувано на 09.08.25 в 10:41

Напусна ни Борислав Бързачки

Боби загина в тежка катастрофа станала в месността "Предел", вчера следобед. Ще го запомним, като добър колега и приятел. Екипът на Радио Благоевград изказва съболезнования на близките! Почивай в мир, Боби!

публикувано на 09.08.25 в 08:48

Петото издание на парк фест „Пейка” започва тази вечер на пернишката крепост

Събитието е част от кандидатурата на Перник за европейска младежка столица през 2028 година. Миньорският град е сред финалистите в надпреварата. Името "Пейка" не е просто метафора, каза пиарът на общината Кристиян Петров, чиято е и инициативата за фестивала. "То носи смисъла на срещата на градската култура на онова място, където започват..

публикувано на 09.08.25 в 08:43

Днес празнуват жителите на Земен

Празникът на града, наричан от местните Пантеле е с над 100- годишна история и по традиция се чества в най-близката събота до 9 август, когато по стар стил се е почитал Св. Пантелеймон. Освен с почитта към светеца, празникът е свързан и с построяването на жп линията София – Гюешево, чието строителство в участъка Земен ръководи италианският..

публикувано на 09.08.25 в 08:34

Слънчево, температурите се повишават

Днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в югоизточните райони умерен вятър от изток-североизток. Температурите още ще се повишат и максималните ще бъдат между 32° и 37° градуса. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 26°, на 2000 метра - около 20°.

публикувано на 09.08.25 в 08:18