Дотам ли я докарахме, че да се храним с насекоми?
Задаваме си този въпрос след влезлия в сила нов европейски регламент, който разрешава за употреба в храните на няколко вида насекоми. Това са домашните щурци - замразени, сушени или на прах, ларвите на брашнения бръмбар, пролетния скакалец, биволския червей. Подадени са заявления за вписването на още осем вида насекоми като храни, които се смятат за идеален отговор на много проблеми в хранително-вкусовата промишленост.
Идеята е, хранителни добавки, произведени от насекоми, да се използват в производството на хляб, бисквити, крекери, паста, заместители на месо и мляко.
Какво е разрешено и кой може да го произвежда?
„Новите регламенти всъщност са два, като всеки от тях разреши влагането на два вида различни насекоми в хранителните продукти на европейския пазар. Това разрешение касае производителите на хранителни продукти, които вече могат да влагат в състава на своите продукти брашно от насекоми, но не касае производителите на насекоми. Само две са ферми на територията на Европа, които имат право да предлагат насекоми за човешка консумация – едната е във Франция, другата в Нидерландия. Има и една ферма във Виетнам, която получи разрешение да влага брашно от домашен щурец на европейските производители на хранителни продукти“ – коментира за Радио Благоевград Кремена Дервенкова от Асоциацията на производителите и преработвателите на насекоми в България.
Как ще се отрази на индустрията това разрешение?
Това решение ще се отрази положително върху развитието на индустрията в световен и национален мащаб, защото търсенето расте. Всеки производител обаче, трябва да отговаря на стандартите и изискванията за производство на продукти от насекоми за човешка консумация, които са доста сериозни.
„Седем са фермите, които членуват до момента в Асоциацията на производителите и преработвателите на насекоми в България. Те произвеждат от половин до един тон месечно, като продуктите им се използват само в чужбина за фуражната индустрия, най-вече за храна на различни животни“, допълва Кремена Дервенкова.
Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Кремена Дервенкова:
Ползи и рискове за здравето ни
Близо 2 000 са насекомите в света, одобрени за консумация до момента, милиони са хората, които се хранят с насекоми в различни части на планетата.
Според проф. Донка Байкова, експерт по хранене и диететика, европейците ще бъдат по-скоро скептични към тези нови хранителни добавки, защото те имат и ползи и рискове за нашето здраве:
„Предимствата са, че на много по-малко площи ще бъдат произвеждани белтъчни източници за хранителни цели, с близко количество и състав на протеини в месото, например. Съдържанието на мазнини също е сходно с това на месата – 7 - 8 %. Насекомите са богати на Омега 3 мастни киселини, на минерали като калций и желязо, съдържат и полезни витамини като В 12. Това ги прави атрактивен хранителен източник при вегански и вегетариански модели на хранене, както и по-достъпен вариант за хората с по-ниски доходи, защото би трябвало тези храни да са по-евтини“, обясни за Радио Благоевград проф. Донка Байкова.
Липсата на достатъчно надеждни научни данни за полезността на храните от насекоми е една от резервите, които открояват здравните експерти. Към останалите рискове проф. Байкова прибавя токсичността на насекомите и алергичната склонност на много хора. Има вероятност и за евентуално отключване на автоимунни заболявания. Затова, всеки сам трябва да направи своя избор информирано и отговорно.
Чуйте повече в разговора на Биляна Славчева с Донка Байкова:
Ще заменим ли пържолата с ларви от насекоми?
Доста скептични са част от потребителите, според които насекомите не са храна за всеки. Благоевградчани приемат по-скоро като шега разрешението за използването им в храните. Споделят, че ще ходят по горите да събират скакалци и червеи, защото до там са ги докарали, че да ядат всичко:
„Това излиза по-евтино и точно затова ще го наложат. Но, не знаем и сега, дали няма в каймата и в колбасите насекоми. Кой е видял какво слагат“ – коментира за медията ни жител на Благоевград.
„Нали ги има по гората и бръмбарите и червеите, защо хората си вземат храна за пикник тогава? Да си вземат направо храната от гората“ , попита друг благоевградчанин.
Трети смятат, че насекомите са много полезни за здравето ни, затова е трябвало да бъдат разрешени за храна много по-рано. Други се гневят, заради унищоженото ни животновъдство и липсата на достатъчно храна в бъдеще.
„Като няма с какво друго, ще се храним с хапчета, като космонавтите. Храните нямат никакво качество, няма и контрол, да не говорим за цените“ – споделят още жители на Благоевград.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Ива Сеизова:
„Благоевград блус и джаз фестивал“ ще се проведе на 21 и 22 март, а днес бе встъпителната пресконференция. В нея участваха зам.-кмета на община Благоевград Станислав Кимчев, създателите и кураторите на събитието Любима Бучинска и Васко Кръпката, музикантите Вили Стоянов и Боби Янев, диригент на Биг Бенд Благоевград. Откриването ще се състои..
Кметът на община Благоевград, Методи Байкушев, е поискал спешна среща с министъра на образованието във връзка с вървящи обсъждания за евентуалното намаляване на броя на паралелките в горния курс на обучение в средното образование. Това стана ясно на извънредна пресконференция на кмета и зам.кмета Боряна Шалявска. Методи Байкушев се обяви..
Новият сборник "Разкази от пандемията или как се сприятелих с един комар” на Иван Димитров ще бъде представен в Регионалната библиотека в Перник на 16- ти януари. С разказите, които съдържа, книгата връща читателите във времената на извънредното положение през 2020 г. На неговите страници с еднаква тежест си съжителстват абсурдът и самотата,..
Близо 340 хиляди лица и семейства са одобрени и са получили помощи за отопление за настоящият зимен сезон, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане. Еднократната помощ за деца в първи, втори, трети, четвърти и осми клас е отпусната на 233 хиляди семейства за над 251 хиляди ученици. За учебната 2024-2025 година еднократната помощ от 300 лева..
Среща на кметовете на 9-те общини, ръководители на регионални звена и специалисти ще се проведе от 11 ч. при областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски по проблема с безстопанствените животни по пътищата. Повод е катастрофата от нощта на 28 декември, когато, при удар на кола в коне загина пътуващата в колата 18-годишна Андреа Андонова...
Армията свиква запасняците от януари до април, съобщи Министерството на отбраната. В този период военните окръжия в страната ще изпращат известия до определен брой запасни и собственици на техника-запас. Хората, които са ги получили, ще "могат да осъществяват контакт по телефон за уточняване на точното време на явяване". Централното военно окръжие и..
Югозападният университет „Неофит Рилски“ ще бъде домакин на четири международни турнира по тенис на корт. Турнирите са част от престижната верига UTR Pro Tennis Tour с награден фонд от по 20 000 долара. Първият турнир е за мъже и ще се проведе от 13 до 19 януари, след което, седмица по-късно, ще стартира турнирът за жени. Следващите две надпревари за мъже..