Точно една четвърт от участвалите в изследването българи заявяват, че ако разполагат с всички необходими документи, биха заминали да живеят в друга държава. Това показват резултатите от проучване на общественото мнение на "Галъп интернешънъл" в 57 държави, покриващо около две трети от глобалното население. Глобалните резултати сочат, че 36 на сто от гражданите са готови да мигрират в друга страна.
В България 25% изразяват такава готовност, мнозинство от две трети (67%) отговарят, че биха останали да живеят тук. Малцина (8%) са тези, които не могат да преценят.
Противно на популярната представа за нагласите за миграция в страната ни, България се нарежда по-скоро на задните места в желанието на гражданите за живот в чужбина.
Желанието за миграция сред нашите съседи от Гърция (40%), Румъния (38%) и Северна Македония (42%), например, е значително по-силно. Близки до нас в своите нагласи пък са държави като Испания (27%), Нидерландия (29%), Швеция (23%) и Австрия (23%).
Обяснението за нагласите у нас може да се дължи отчасти на продължителната десетилетна миграция към държавите от Западна Европа и Северна Америка от 90-те години насам, довела до ситуация, в която, който е пожелал живот в чужбина, вече е заминал, отбелязва "Галъп". Фактори като възможност за дистанционна работа, повишаване на жизнения стандарт и достъп до услуги, начин на живот и стоки, не по-различни от тези в останалите държави от ЕС обаче, също не са за подценяване.
През последните години се наблюдава и известна промяна на миграционните нагласи в страната ни като цяло – запазват се високи нивата на желание за пътуване в чужбина с цел образование, развитие, квалификация, повече сигурност и по-високи доходи, но не толкова и за мигрирането за постоянно в друга държава. Животът в чужбина, макар и привлекателен, придобива очертания за конкретен времеви хоризонт – по-скоро мобилност, например при възможностите за пътуване в ЕС, а не миграция като съдбовно решение за живота.
Нагласите в страната ни са в съответствие със средните за ЕС. Там средно всеки трети би предпочел при възможност да живее в друга държава. 59% от европейците пък предпочитат да останат в държавата, в която са и сега, посочват от "Галъп".
Резултатите от изследването в 57 държави показват, че 36% от запитаните по света искат да мигрират. Най-вече младите хора в затруднена икономическа ситуация са сред потенциалните мигранти. Мнозинства склонни към миграция личат в Субсахарска Африка и Латинска Америка.
36% от запитаните отговарят "друга страна" на въпрос „Ако разполагахте с необходимите документи, бихте ли искали да живеете в друга страна или бихте предпочели да останете в страната, в която сте?“, 59% отговарят, че биха предпочели да останат, където са, а останалите не могат да преценят.
Младите (до 34 г.) респонденти са значително по склонни да напуснат страната, в която живеят. Почти всеки втори (44%) млад човек, участвал в изследването, казва, че ако има възможност, би искал да живее в друга държава. При младите желанието за напускане е с 8 пункта по-голямо от средното и с 21 пункта повече от това при най-възрастните респонденти (над 55 г.), от които пък само 23% казват, че биха искали да живеят другаде.
Респондентите от държави с по-ниски доходи са значително по-склонни да емигрират. 62% от респондентите в държави с по-ниски доходи (тези, които са класифицирани от Световната банка като печелещи по-малко от 1085 щатски долара на глава от населението годишно или по-малко) изразяват мотивация да живеят в друга страна.
Сред различните региони по света желанието за мигриране в друга държава е най-силно в Субсахарска Африка (където 56% от респондентите биха искали да живеят в друга държава при възможност). Следва Латинска Америка (54%). Най-слабо е изразеното желание за живот в чужбина в Южна Азия.
Страните, в които желанието да се мигрира е най-голямо, са Сиера Леоне (84%), Гана (81%) и Нигерия (71%). Най-малко биха искали да живеят в друга страна жителите на Индия (4%), Виетнам (8%), Япония (14%) и др.
В коментар на резултатите Кънчо Стойчев, президент на световната Асоциация "Галъп интернешънъл", заявява:
"Фактът, че всеки трети (и дори повече) от жителите на изследваните 57 държави иска да емигрира, е повече от показателен. Причините да се смени държавата, в която живееш, със сигурност са разнообразни и сравнението на държави не е съвсем подходящо. Очевидно е, че икономическите обстоятелства доминират подобно решение, но далеч не са единствените. Изглежда, наистина, силната културна идентичност е най-мощният фактор за обратното – да останеш в своята държава. Затова и регистрираме сравнително ниски нива на подобни намерения в страни като Индия, Виетнам, Япония и Русия."
При изследването на "Галъп интернешънъл" са интервюирани общо 54 329 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн. Участвалите в изследването държави са 57. Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.
Категорично осъждам агресията срещу полицаите, които с отговорност и професионализъм гарантират правото на всеки български гражданин да изразява мирно протеста си или подкрепата за каузи, в които вярва. Като министър на вътрешните работи няма да се поколебая да дам съответните разпореждания, за да бъде приложена цялата строгост на закона за опазване на..
Десет полицаи са ранени при ексалацията на напрежението по време на протеста на партия "Възраждане" срещу въвеждането на еврото. По-рано участващите в демонстрацията заляха с червена боя фасада на сградата на представителството на европейските институции в София и се опитаха да подпалят вратата. От полицията съобщиха, че има и арестувани.
Новата девойка "Кюстендилска пролет" ще бъде избрана на 15 март в Кюстендил. Претендентките за титлата през тази година са 14, колкото бяха и през 2024 година. Традицията по тържествено посрещане на пролетта в града датира от древни времена, припомниха от общинския отдел "Култура и духовно развитие". През тази година конкурсът ще се състои за 58-и..
Едва една пета от членовете на секционните комисии в Сандански са преминали обучение за провеждане на нов избор за общински съветници, който е насрочен за утре, 23 февруари. 130 са направените смени в състава на секционните комисии, а основна причина за отказите е по-малкото заплащане. Редовните избори за общински съветници в Сандански бяха..
Днес ще остане студено. Ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб източен, в Източна България до умерен северен вятър. Температурите ще са в много широки граници, минималните - от минус 15°-минус 17° на места в Източна България до минус 6°-минус 8° в отделни райони..
На Общо събрание на съдии и съдебни служители в Районен съд – Благоевград, беше представен годишният отчетен доклад за дейността на правораздавателната институция през 2024 година. Гости на събранието бяха председателят на Окръжен съд-Благоевград съдия Петър Узунов и зам.-председателите на Окръжен съд - Благоевград съдия Лилия Масева и съдия Татяна..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За миналата..