Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Росен Калпачки: Рехабилитацията след инсулт - дупка в системата

Автор:
Снимка: БНР

Рехабилитацията след инсулт - защо най-голям ефект се постига в рамките на 18 месеца след събитието, но трябва да започне 24 часа след инцидента.

Кой е горещият телефон за пациенти с инсулт?

Имаме ли дигитална карта на местата и специалистите за пациенти с инсулт?

Готви ли се мобилно приложение за лечебните заведения и места за рехабилитация при инсулт?

Защо в България няма Рехабилитационни центрове, които да поемат пациента с инсулт в острото състояние?

Какво заплаща НЗОК за рехабилитация?

Защо са важни помощните средства за болния, квалифицираната неврорехабилитация, преодоляване на афазията, пристъпите на депресия, невъзможността за общуване с най-близките?

Какво трябва да направят ведната близките на пациент с инсулт - отговорите дават експертите и пациентската организация "Асоциацията за инсулт и афазия".

Този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" е продължение на темите за инсултите.

УМБАЛ
УМБАЛ

Слушайте епизода тук:

Гости в епизода са:

♥️Доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София"

♥️Д-р Нина Гацова - Профирова - Началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София"

♥️Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия и близка на пациентка с инсулт
♥️Стефка Стоилова, майка на пациентка с инсулт
УМБАЛ
УМБАЛ
От разговора ще научите:
♥️Как да продължим живота след инсулт - терапия, възможности, перспективи
♥️Най-важните рехабилитационни методи за възстановяне на пациентите
♥️Как се рехабилитира афазията, парализата, депресията, промените в съзнанието, в емоциите, проблемът с тазовите резервоари, лошо дишане, пневмонии
♥️Защо е толкова голямо търсенето на афазиолози
♥️Кога се постига най-добър резултат от рехабилитацията при инсулт
♥️Къде трябва да се провежда рехабилитацията
♥️Как помага пациентската организация - "Асоциацията за инсулт и афазия" на пациенти от цяла България
♥️Най-важните методи за възстановяване на инвалидизацията при инсулт
♥️Кои специалисти трябва да включите при неврорехабилитацията
♥️Защо най-важният метод е кинезитерапията
♥️Защо е важна и ресоциализацията на пациентите с инсулт - чрез начин на общуване, арт терапия, психотерапия
♥️Защо при липса на рехабилитация може да се стигне и до смъртен изход за пациента
♥️За дигиталната карта на лечебните заведения, които лекуват инсулти и за местата за рехабилитация
♥️Кой е горещият телефон за пациенти с инсулт на пациентката организация и кога ще заработи първият Дневен център за пациенти с инсулт
Стефка Стоилова, майка на пациент с инсулт
Стефка Стоилова, майка на пациент с инсулт
"Извънредно много неща научих на училището за пациенти с инсулт в болница "Света Анна", нямам думи, колко съм доволна. Първо не знаех много неща за болестта, не знаех и как да се грижа за дъщеря ми, как да се справям именно с настроенията й, как да имам търпение...
Доста интересна беше лекцията и ако и такива лекции занапред, бих ги посещавала, защото ние не сме толкова напреднало общество и много неща не знаем за тези заболявания, които са много тежки", това сподели пред БНР Стефка Стоилова.
Нейната 50 годишна дъщеря, по професия журналист, е преживяла вторичен тежък инсулт, с увреждания на мозъчния ствол, с парализа на дясната страна на лицето и невъзможност за комуникация. Жената започва късно рехабилитация и възстановяването е много трудно.

"Центърът за лечение на инсулти" в болница "Света Анна" реши да организира това училище за пациенти, защото сме длъжници на обществото, което трябва да е наясно, че след инсулта битката за възстановяването на пациента не приключва, а продължава", изтъкна пред БНР доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София".

По думите му пациентите на д-р Нина Гацова от Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София", започват веднага възстановителни дейности.

"В първия един месец след изписване от болницата за съжаление пациентите остават в ръцете на близките си, няма поета от НЗОК незабавна рехабилитация. А това е ключов период и голяма част от тези пациенти си отиват точно в този период. Това е една голяма пропаст между острото отделение и мястото за квалифицирана рефабилитация и физиотерапия. И след това може тази рехабилитация да продължи в санаториум, за да се запазят като живот тези пациенти", поясни още доц. Росен Калпачки, който е роден в Благоевград.

Д-р Нина Гацова - началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ
Д-р Нина Гацова - началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ

"При нас започваме веднага, но с не много натоварване, с пасивни упражнения с кинезитерапевт, с рехабилитатор. Ако обаче, пациентът е изписан на легло в къщи, близките му трябва веднага да започнат упражнения за вертикализация, с поставянето на пациента в специални положения, като това е консултирано със специалист, каза пред БНР д-р Нина Гацова - Профирова - Началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София".

"В България липсват Центрове за рехабилитация, които да поемат пациентите веднага след острото състояние. Това е много голям проблем, има санаториуми и центрове, които поемат болния, когато е в по-добро състояние. Но в периода между 5 и 10 ден, в който го изписват пациента и в рамките на този един месец, когато трябва да се започне с активна кинезитерапия, няма къде да отидат пациентите. Има клинични пътеки за продължително лечение на инсулта, които биха могли да се изпълнят, но няма бази, които да го вършат това", допълни още д-р Гацова.

Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия и близка на пациентка с инсулт
Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия и близка на пациентка с инсулт

"Логистично всичко трябва да е така организирано за пациента с инсулт, че на него и на неговите близки да им е удобно, тогава ще имаме мотивирани пациенти и активни близки, които да търсят тази рехабилитация.

Информираността е най-важна. Ние като пациентска организация сме изготвили дигитална карта на центровете и болниците за лечение и рехабилитация на инсулт, както и специалистите, които се занимават с това. Подготвяме тази информация да се бъде качена на безплатно софтуерно приложение, каза пред БНР Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

Пациентската организация работи и за създаването на първия Дневен център за болни с инсулт в столицата. Вече има готово Ръкодство за грижата за пациент с инсулт. То ще бъде публикувано и в интернет с цялата необходима информация за институциите, към които трябва да се обърнете, къде да намерите специалисти, как да се отнасяте с пациента у дома.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жена е загинала при инцидент с АТВ в Пирин

Прокуратурата в Разлог е образувала досъдебно производство за смърт по непредпазливост, след като вчера следобед 44-годишна жена загина в Пирин при удар на АТВ в дърво, в гората над село Кремен. Към момента не е уточнено дали инцидентът е станал на територията на Национален парк "Пирин" или извън нея. Според директора на парковата дирекция Росен..

публикувано на 24.02.25 в 10:43

Евростат представя данни за инфлацията в ЕС

Очаква се Евростат да представи данни за инфлацията в страните членки на Европейския съюз. Те са ключови за България, защото ценовата стабилност е последният от критериите от Договора от Маастрихт, който не изпълняваме за въвеждане на еврото. Според предварителните данни на НСИ за януари хармонизираният индекс на потребителските цени – т.е. по..

публикувано на 24.02.25 в 09:19

НСТС обсъжда Бюджет 2025

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще заседава извънредно. Освен предложения държавен бюджет за тази година, съветът ще обсъди и проектите на бюджети на Националната здравноосигурителна каса и на Държавното обществено осигуряване. Сред най-големите разходи на държавата през тази година се очертават тези за пенсии. Те ще са в размер на..

публикувано на 24.02.25 в 09:18

Все още няма окончателни резултати от вота за общински съветници в Сандански

Все още няма окончателни резултати от проведените вчера нови избори за общински съветници в Сандански. Според Общинската избирателна комисия основната причина за забавянето е двойно намаления състав на техническия екип на "Информационно обслужване" за въвеждане на данните. Пунктът е бил обслужван само от двама специалисти. При 98 процента обработени..

публикувано на 24.02.25 в 09:15

58.19 % избирателна активност беше отчетена на изборите за ОбС в Сандански

Напрегнато премина вчерашния изборен ден в Сандански, където хората отново гласуваха за общински съветници, след като  изборите от редовния вот бяха касирани.  Финалната избирателна активност, отчетена от Общинската избирателна комисия е 58.19 %.   Предаването на изборните книжа и обработката на резултатите започна късно снощи в спортната..

публикувано на 24.02.25 в 05:33

Дубълът на "Ботев" Пловдив победи " Пирин"

Дублиращият отбор на "Ботев"  (Пловдив) надигра категорично с 3:0 "Пирин" (Благоевград) в среща от 23-ия кръг на Втора лига  играна на стадиона  в Коматево. Само 13 минути бяха необходими на пловдивчани, за да си заслужат победата. Още в 5- та минута домакините откриха резултата, а седем по- късно удвоиха. В 18 та минута падна още един гол във вратата на..

публикувано на 23.02.25 в 19:10

Напрежение в Сандански, където днес се провеждат нови избори за общински съветници

Расте политическото напрежение в Сандански, където днес се провеждат нови избори за общински съветници. Десетки са  са жалбите и сигналите, подадени в Общинската избирателна комисия, в полицията  и прокуратурата.    До обяд изборният ден  в Сандански  преминаваше спокойно и без политическо напрежение. Само за няколко часа след това в Общинската..

публикувано на 23.02.25 в 17:16