Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Благоевград спечели поредно дело срещу областна администрация

Съдът разреши спряна от областния управител продажба на общинско жилище

Община Благоевград спечели първото от трите съдебни дела, заведени от областния управител срещу решения на ОбС за продажбата на общински жилища на вече одобрени семейства купувачи.

Припомняме, че Общински съвет – Благоевград с мнозинство разреши продажбата на въпросните три имота с решения от две поредни сесии, проведени на 25.11.2022 г. и на 23.12.2022 г.

Семействата обаче не успяха да станат собственици, тъй като областният управител спря процеса със Заповед от 12.01.2023 г. и така се стигна до съдебно дело.

Административен съд – Благоевград излезе с решение в полза на Община Благоевград по едно от заведените дела. Така първото от засегнатите в спора семейства е съвсем близо до реална покупка, стига областният управител да не обжалва решението на АС пред Върховен административен съд.

Според мотивите на АС атакуваните решения на общинските съветници са валидни и издадени при спазване на процесуалните правила и в съответствие с изискванията на закона.

Не на последно място магистратите посочват, че семействата отговарят на Наредбата за настаняване и могат да закупят този имот.


По публикацията работи: Спаска Зашева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ден на отворените врати в АУБ

Ден на отворените врати организира Американския университет в България.  Проявата се провежда в кампуса "Скаптопара" в Благоевград.  Събитието цели да помогне на кандидат-студентите да опознаят университета и да получат отговори на всички въпроси, свързани с кандидатстването и обучението в АУБ. Специално организирано изложение, ще покаже на едно..

публикувано на 15.02.25 в 09:03

Светлини в златно по повод Международния ден на децата болни от рак

Сградата на камерната опера и народното читалище в Благоевград ще бъдат осветени в златно по повод Международния ден на децата болни от рак. Светлините ще обгърнат емблематичната сграда тази вечер от 18.00 часа, в знак на съпричастност към засегнатите семейства от болестта по света. Инициативата, подкрепена от Община Благоевград, е на Сдружение..

публикувано на 15.02.25 в 09:01

Благоевград сред градовете с най-ниски доходи у нас

Благоевград е сред градовете с най-ниски доходи у нас. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 г.  Средната заплата за града е 1631 лева, като дори Видин е с по-високи доходи от Благоевград, със средно месечно възнаграждение от 1672 лева. На дъното на класацията е Смолян, с 1 617 лв.  Най-висока средна месечна..

публикувано на 15.02.25 в 07:48

Времето днес

Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно облачно.  Главно над южните райони облачността временно ще се разкъсва и намалява.  В повечето места ще духа слаб вятър от изток, а в Източна България - до умерен от изток-североизток.  Максималните температури ще бъдат от 3°-5° в Северна България до 10°-12° на места в южните райони, за София -..

публикувано на 15.02.25 в 07:46

Виното и любовта на среща в Градската художествена галерия в Благоевград

Близо 40 години галерията в Благоевград организира обща художествена изложба на изявени и млади автори, обединени от празника на виното и любовта. С малки прекъсвания традицията одстава жива и днес, каза за Радио Благоевград директорът на Градската художествена галерия, Иван Милушев. Той е и куратор на поредната изложба, която обединява 52-ма художници,..

публикувано на 14.02.25 в 22:22

24 военнослужещи се заклеха в името на род и Родина

Военна клетва положиха днес 24 военнослужещи, от които 6 жени, на площад „Георги Измирлиев“ в Благоевград.  Новопостъпилите войници изрекоха свещеното „Заклех се!“ в присъствието на кмета на община Благоевград Методи Байкушев, председателят на Общинския съвет Антоанета Богданова, заместник областният управител Христо Ангелов, представители на..

публикувано на 14.02.25 в 15:29

Спряха водопровод към бензиностанция край Драгичево

Спряно е изграждането на водопроводна връзка от пернишкото село Драгичево към бензиностанция на автомагистрала „Струма”, съобщи кметът на селото Виктор Викторов. Местният управник  е категорично против питейната вода да се ползва за промишлени нужди, преди проблемът с водоснабдяването на населеното място да е изцяло решен. Кметът на Драгичево Виктор..

публикувано на 14.02.25 в 14:33