В Регионалния исторически музей в Благоевград бе представен том 11 от поредицата „Монетни колекции и монетни съкровища от България“. Нумизматичният каталот е втори за РИМ Благоевград и е посветен на 70 годишнината на проф. Иля Прокопов. Негова е идеята за създаването на нумизматичната поредица. Първият том също е дело на РИМ Благоевград.
„Този път сме избрали една обособена колекция, наречена „Кулата“. Тя е заловена през 2006 г. на ГКПП Кулата в опит да бъде изнесена в Гърция. Изключително богата е от гледна точка на хронологията. Основно включва монети от Римската императорска епоха и римски провинциални монети, като идеята ни е да ги покажем, защото са изключително добре запазени“ – сподели д-р Нина Хаджиева, уредник в отдел „Археология“, раздел „Нумизматика“ в РИМ Благоевград. Марина Дойчинова е главен уредник нумизматик в РИМ София. Тя сравни нумизматиката с калейдоскоп. „От една монета на първо четене човек може да не види много неща. Обаче ако започне да се интересува за всеки един детайл, вгледа се в него, може да научи изключително много неща, защото при по-добре запазени екземпляри човек наистина може да види като една фотография, като една картина времето, в което монетата е сечена,“коментира тя.
Изданието „Монетни колекции и монетни съкровища от България“ том 11 е реализирано благодарение на финансовата подкрепа на Фонд „13 века България“ и проект „Древна Тракия в цифри“ към Фонд "Научни изследвания".
Репортаж на Елизабет Александрова
За поредна година Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните(МКБППМН) към община Банско отличи и награди участниците в конкурса „Модерен ли е добрият пример?“. Наградите бяха връчени по случай „Деня на розовата фланелка“ от Магдалена Юсева, зам.-кмет на община Банско и председател на МКБППМН. В..
Сдружението на Югозападните общини (СЮЗО), като организация, обединяваща 26 общини от Югозападна България и която повече от 24 години работи в тяхна полза и подкрепа, се включва активно в дискусиите за промени в районите на планиране, включени в Картата на регионалните помощи на Република България за следващия програмен период, които пряко засягат..
Централната избирателна комисия (ЦИК) вече разполага с определението на Конституционния съд (КС) за преизчисляване на резултатите от изборите от 27 октомври миналата година. КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание Даниел Стефанов: КС направи възможно най-широкото броене В предадените вчера..
За трети бойкот на търговските вериги днес призовават организаторите на инициативата. Този път бойкотът ще засегне и банките с мотив, че за една и съща услуга плащаме различна такса на различните банки, но всички те печелят от парите на клиентите си. Благоевградчани подкрепят третия бойкот с пазаруване от малките квартални магазини и директно от..
Банско отново ще отбележи тържествено Тодоровден – един от най-обичаните пролетни празници, известен още като Конски Великден. Тази година празникът ще се състои на 8 март, шест седмици преди Възкресение Христово. По традиция, с подкрепата на Община Банско и Народно читалище „Никола Вапцаров“, собственици на коне ще организират празнични ритуали,..
Парламентарната Комисия по енергетика ще изслуша кандидатите за председател и за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране. За поста председател е номиниран, от ГЕРБ-СДС, Пламен Младеновски, сега директор на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в регулатора. ПП-ДБ предлагат Меглена Русенова, председател на фотоволтаичната..
Временната парламентарна комисия за проблемите с безводието в страната ще продължи с изслушването на представители на Министерството на здравеопазването за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. Представителите на Националния институт по метрология и хидрологи ще изнесат данни за това какви са прогнозите за валежи и тяхното сезонно..