Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Великденският фестивал в Босилеград

Снимка: архив

Юбилейният 30-ти Великденски фестивал на писаното яйце започва днес в Босилеград. Официалното откриване ще бъде на 16 април (Великден ) в двора на училището в града.

Програмата на фесивала започва днес с великденска работилница за писни яйца с восъчна техника на Историческия музей от Етрополе. Майсторите ще демонстрират различни методи, свързани с изработването на декоративни сувенирни яйца. В 18.00 часа, програмата продължава с откриване на фотодокументалната изложба "Кюстендилската акция за спасяване на българските евреи".

От петък до понеделник предстоят няколко фестивални дни, в които босилеградчани и гостите на Босилеград ще могат да се докоснат до много разнообразна и качествена културно-забавна програма. В недела ще се състои състезанието за най-здраво великденско яйце, което ще се проведе на четири открити сцени в града, разказа организаторът на фестивала Александър Димитров.

В понеделник ще станат ясни победителите в трите конкурса за най-здраво, най-красиво и най-оригинално великденско яйце. Финала на фестивала и юбилейното награждаване ще се състои от 11.00 часа часа в голямата зала на културния дом в Босилеград. В програмата са включени и кукери.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стотици миряни минаха под Плащаницата в храм "Св. Архангел Михаил" в Еленово

Стотици миряни присъстваха на богослужението днес в храм „Св. Архангел Михаил“ в благоевградското село Еленово. Носиха цветя и пристъпваха с молитва и смирение. В центъра на храма беше изнесена св. Плащаница, а отец Ангел припомни Христовите страдания, в името на изкуплението на греховете ни. Тази вечер, от 18 часа, в храма ще започне..

публикувано на 18.04.25 в 12:38

Пускат водата в Брезник за Великден

По повод Великден брезничани и жителите на село Ноевци ще имат вода през целия ден, съобщиха от община Брезник.  От днес до 21 април включително, въведеният заради драстичния спад в нивото на язовир „Красава” режим се облекчава, като водата ще се спира само през нощта в интервала от 21.30 до 07.00 часа.  Въведеното със заповед на кмета режимно..

публикувано на 18.04.25 в 10:09

Провериха църквите в Перник

В дните преди Великден служители на Пожарната в Перник са проверили 26 църкви и манастири на територията на региона. С цел превенция срещу пожари са инспектирани и 7 хижи и къщи за гости, съобщиха от ОДМВР. При проверките не са открити нередности. На църковните настоятелства и управителите на хижите са проведени инструктажи. Акцентирано е върху..

публикувано на 18.04.25 в 09:47

Без платено паркиране в Кюстендил през почивните дни

През четирите почивни дни зоните за почасово платено паркиране със SMS в Кюстендил няма да работят.  По този начин паркоместата ще могат да се ползват свободно, без да е необходимо да се заплаща за това, съобщиха от общината в града.  От там допълниха още, че атракционната линия "Пауталия“ ще превозва пътници на 18 и 19 април - петък и събота...

публикувано на 18.04.25 в 09:07

Прогнозата за времето

Днес преди обяд над западните и централните райони облачността ще се разкъса и намалее.  След обяд там ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. По-значителни по количество ще са в планинските райони.  Над източните райони ще бъде предимно облачно.  Ще духа слаб до умерен вятър от..

публикувано на 18.04.25 в 08:48

Разпети петък е

Днес, 18 април, е Велики петък – най-скръбният ден за християнския свят. Нарича се още Разпети петък заради страшните страдания, които невинен Спасителят на човечеството изтърпял - бичуването, поруганието, разпъването и кръстната смърт. С тежкия кръст на плещите, Христос бил поведен към хълм, наречен Голгота, край Йерусалим, за да бъде разпънат..

публикувано на 18.04.25 в 08:45

Почетоха паметта на Людмил Янков и Стоян Наков в Кюстендил

Годишнина от смъртта на алпинистите Людмил Янков и Стоян Наков беше отбелазана в Кюстендил. На днешната дата през 1988 година, по време на тренировъчен лагер на националния отбор по алпинизъм под връх Камилата в Рила планина, двамата кюстендилци падат от 200-метрова скала и загиват.  Пред паметника на двамата почетни граждани на Кюстендил, намиращ се..

публикувано на 17.04.25 в 17:23