Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Благоевград установи нарушения при изграждането на плувния басейн в ж.к. „Еленово“

Община Благоевград ще заведе дело за отмяната на постановено от ВКС съдебно решение, касаещо  Плувен комплекс "Пирин“ в кв. Еленово. Според решението на съда Община Благоевград трябва да се раздели със сумата от 2.5 млн. лв., в едно с лихвите и съдебните разноски. Печеливша страна по делото е благоевградска фирма, която е била избрана за изпълнител на проекта, каза на пресконференция кметът Илко Стоянов.

Илко Стоянов припомни, че през 2014 г. Община Благоевград е получила Постановление на Министерския съвет и е сключен договор за инженеринг на Спортен комплекс „Пирин“ в кв. „Еленово“, ведно с плувния басейн, на стойност около 2.4 млн. лева. За обекта, завършен през 2015 г., обаче е било необходимо да бъдат разплатени допълнителни 1,4 млн. лева, които с лихвите и разходите по делото са на стойност около 2,5 млн. лева. Общината вече е завела дело за отмяната на постановеното от ВКС съдебно решение. 

При прегледа на документите Община Благоевград е установила, че проектът не е бил остойностен. А полученият Акт 15 не е истински документ поради факта, че два от поставените от архитектите подписи не са техни. Всички тези данни са предадени на прокуратурата, каза Илко Стоянов. Въпреки, че решението на ВКС ще се отрази финансово на общината, тя не е пред фалит, успокои градоначалникът.

Решението на съда ще повлияе на всички общински предприятия, в това число ОП „Благоевград ремонт строй“, БД „Спортни имоти“, ОП „Озеленяване“, ОП „Чистота“. Ще рефлектира и върху местните дейности, сред които еднократните помощи за новородени, социални помощи, инвитро и социалния патронаж.

Решението ще се отрази и на финансирането на спортните клубове, за което кметът предупреди на заседание на Общински съвет.

Илко Стоянов заяви, че ще задържи Общината стабилна, въпреки допълнителните усложнения предвид липсата на правителство, на бюджет и на невъзможността да се тегли кредит поради изтичането на мандата на настоящия ОбС.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обилни валежи на места и във вторник

Днес времето ще се задържи облачно. Продължителни и значителни валежи от дъжд ще има в Източна и в по-голямата част от Северна България. В югозападните и централните южни райони от страната валежите ще отслабнат, но с прекъсване все още на места ще превалява дъжд. Ще духа умерен и временно силен вятър от запад-северозапад.  Максималните..

публикувано на 07.10.25 в 07:14

Община Банско обявява номинациите за „Будител на годината" 2025

Титлата „Будител на годината“ изразява признателност към хората, които със своя труд и вдъхновение допринасят за културния, духовния и обществения живот на Банско. Вече повече от две десетилетия традицията продължава – да се отличават достойните личности, чиито дела вдъхновяват и обединяват общността. И през 2025 година Община Банско ще отдаде..

публикувано на 06.10.25 в 15:56

Напредваме ли в битката с инсулта?

"Напредваме ли в битката с инсулта?" - темата ще бъде обсъдена на 7 октомври от 11:00 ч. в пресклуб БТА, организатор на събитието е Българското дружество по инсулт.  Повод за събитието са предстоящият от 24 до 26 октомври Трети национален конгрес на Българското дружество по инсулт и Международният ден за борба с инсулта 29 октомври. Участници в..

публикувано на 06.10.25 в 15:30

Тристранният съвет отново не постигна съгласие за минималната заплата

Без съгласие по размера на минималната работна заплата за догодина приключи заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Проектът на правителствено постановление предвижда от 1-ви януари догодина тя да стане 1213 лева, или 620,20 евро, вместо досегашните 1077 лева.  Асоциацията на индустриалния капитал и Българската стопанска камара..

публикувано на 06.10.25 в 13:52

Около 20 села в Трънско остават без ток и мобилна връзка

Около 20 села в Трънско продължават да бъдат без ток. На отделни места няма връзка и с мобилните оператори.  Четвърти ден екипи на ЕРМ Запад работят по отстраняване на авариите по електропреносната мрежа на територията на най- голямата по площ община в Пернишко. Равносметката към момента е възстановено електричество в около 30 села, в останалите около..

публикувано на 06.10.25 в 11:52

Турнир по олимпийско таекуондо в Дупница

Дупница ще бъде домакин на Балканско първенство по олимпийско таекуондо.  Турнирът ще се проведе от 16 до 19 октомври и ще бъде бъде най-голямото спортно събитие, случвало се в града. Организатор е СК “Гладиатор” – Дупница, ръководен от Христо Михалчев. До момента има 1100 регистрирани за участие състезатели.  На 16 и 17 октомври ще се проведе..

публикувано на 06.10.25 в 10:31

НСТС ще обсъди за пореден път минималната заплата за догодина

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди новия размер на минималната работна заплата за 2026-а година. Проектът на правителствено постановление предвижда от 1-и януари догодина тя да стане 1213 лева или 620 евро и 20 евроцента вместо досегашните 1077 лева. Кабинетът предвижда минималната заплата да се увеличи със 136 лева или с малко..

публикувано на 06.10.25 в 09:33