Кафяво мече е най-новият обитател на благоевградския зоопарк. То е в добро здравословно състояние и се чувства се спокойно.
Кметът Илко Стоянов посети зоологическата градина, за да направи оглед на новоремонтираното пространство, обитавано от малкото и неговата майка.
Веднага след раждането на мечето Община Благоевград предприе действия по преустройство на местообитанието, за да може новороденото да бъде отделено от бащата с цел предотвратяване на агресия от страна на мъжкия екземпляр.
„Появата му на бял свят е голяма радост за нас. То вече излиза от бърлогата и опознава природата около него. Освен, че бозае, започваме да му даваме и подходяща храна – плодове, зеленчуци и т.н.“, коментира директорът на зоопарка д-р Крум Попниколов.
Бащата на мечето е изолиран посредством нов електропастир, изграден е и нов басейн, като между животните има визуален контакт.
Предстои да бъде извършен ветеринарномедицински преглед, за да бъде установен и полът на бебето мече.
В зоопарка в Благоевград има над 300 броя животни, в това число и птици, като за тях се полагат всички необходими грижи. Те имат индивидуални ветеринарно-медицински картони, както и утвърдени индивидуални хранителни дажби според вида.
Двамата са обвинени в проява на жестокост и причиняване на смърт на животни по особено мъчителен и жесток начин, както и за създаване на порнографски материали. По делото са извършени претърсвания и изземвания, освидетелстване, назначени са и са изготвени редица експертизи. В периода от март 2023 г. додекември 2024 г. двамата заснели множество..
Фотографска изложба "В служба на народ и Родина" наредиха в Благоевград. Тя е посветена на 147 годишнината от създаването на Сухопътните войски и 140-та годишнина от славната победа на българската пехота в Сръбско-българската война. „Изложбата е част от мероприятията, посветени на празника на Сухопътните войски - 19 ноември", обясни капитан..
Професионалистите по здравни грижи ще присъстват на преговорите при сключване на Националния рамков договор между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз. Това записаха депутатите с окончателно приетите текстове в Закона за здравното осигуряване. Законодателната инициатива е свързана с изискване по Плана за възстановяване и..
64 престъпления, извършени от малолетни и непълнолетни са регистрирани на територията на област Перник през настоящата година. Най- много са кражбите- 35 на брой. Телесните повреди са три, осем са хулиганстват. В сравнение с последните две-три години се наблюдава устойчивост, съобщи директорът на ОДМВР ст. комисар Милчо Милчов. Доброто взаимодействие с..
Община Благоевград организира форум „Превенция без граници“, който ще се проведе на 18 ноември от 17:30 ч. в зала „22 септември“. Събитието има за цел да обедини усилията на Община Благоевград, Местната комисия за борба с трафика на хора, Комисията за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и Общинския съвет по наркотични..
Три законопроекта по Националния план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са включени в програмата на Народното събрание за днес. Депутатите започват работа с гласуване на второ четене на промени в Закона за енергийната ефективност, които са част от ПВУ. Измененията предвиждат създаване на Национален фонд за декарбонизация. Фондът ще бъде..
Асоциацията за инсулт и афазия обяви 11 ноември за Национален ден за борба с инсулта. Това е първата крачка към осъзната национална политика за грижа към хората след инсулт, съобщиха на пресконференция от асоциацията. Целта е да се насочи вниманието към превенцията и да се насърчи подкрепата към засегнатите от този проблем, посочиха от Асоциацията за..