Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът връчва втория мандат за правителство на ПП-ДБ

Автор:
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев връчва в 17.00 часа днес втория проучвателен мандат за съставяне на правителство на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП.ДБ).

"Когато първият мандат не успее, всеки следващ означава още по-тежки, а понякога и трудно обясними компромиси и рискове за обществото", предупреди миналия понеделник президентът Румен Радев, след като номинираната за премиер от ГЕРБ-СДС Мария Габриел му върна празна папка с неизпълнен мандат.

Най-голямата парламентарна група се отказа да предлага кабинет в полза на управленска формула с втория мандат на ПП-ДБ.

Преди седмица първите две парламентарни коалиции обявиха, че договарят съставяне на общо правителство, което да работи година и половина, а премиерите в него да се редуват на 9 месеца, като Николай Денков поеме първи на ротация поста министър-председател, а след това премиер да бъде Мария Габриел.

Ще има ли редовно правителство с втория мандат? Отговорът на този въпрос остава неясен, след като в събота ГЕРБ-СДС замразиха разговорите за кабинет с ПП-ДБ. Причина за решението стана разпространено от депутата Радостин Василев запис от заседание на Националния съвет на ПП. В него се чува обсъждане на евентуална коалиция с ГЕРБ, че ПП залага на Мария Габриел, като "застраховка" как такова правителство ще "изпере" лидера на партията Бойко Борисов". Чува се и че ще бъдат сменени шефовете на служби, а имената им синхронизирани с чужди посолства.

В събота след заседание на изпълнителната комисия на ГЕРБ Мария Габриел обяви:

"Замразяваме преговорите. Всичко си има граница. Моята е, че не мога да приема демокрация да се гради на базата на лъжа, разклащане на устоите на държавността".

От думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов стана ясно, че преговорите за правителство с втория мандат могат да бъдат възобновени при определени условия.

"Ще бъдат размразени, ако ние видим в тях истинско желание с експертно правителство и за кратко време да прокараме България пред кризата."

Николай Денков, който се очаква да получи от президента втория проучвателен мандат от името на ПП.ДБ се надява разговорите с ГЕРБ да бъдат възобновени.

"Трябва да се поуспокоят малко емоциите. Надявам се утре вече да влезем в работен диалог, който разбираме, че след като са замразени, трябва да се размразят от точката, в която са били замразени."

Парламентарната рулетка се завърта за 2 път в 17:00 днес. След това започва обратното броене за номинирания за премиер от "Продължаваме промяната - Демократична България". Той има 7 дни - до 5 юни, за да предложи на президента състав и структура на Министерски съвет или да върне мандата, неизпълнен.

От "Демократи за силна България" съобщиха тази сутрин, че националното ръководство на партията потвърждава своето решение за подкрепа на излъчения от ПП-ДБ кандидат за премиер - академик Николай Денков.

ДСБ декларират, че ще положат всички възможни усилия, за да бъде излъчен редовен кабинет, който да овладее изострената политическа криза и да проведе необходимите реформи. Заявяват още, че не се поддават на политически интриги и шантаж, координирани от силите, които целят "отклоняване от евроатлантическия път на България и връщането ѝ в прокремълската сфера на влияние".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Тръмп посреща Зеленски

Противоречиви български реакции на срещата между Тръмп и Зеленски

Докато повечето европейски лидери застанаха на страната на украинския президент Володимир Зеленски веднага след срещата му с Доналд Тръмп и се обявиха в подкрепа на Киев, България излъчи противоречиви послания по темата. Редица европейски лидери подкрепиха Зеленски след спора му с Тръмп Премиерът Росен Желязков публикува кратко послание на профила..

публикувано на 01.03.25 в 17:14

Желязков след срещата на Тръмп със Зеленски: Украйна, бъди смела!

"Украйна, бъди смела, бъди силна! Ние сме с теб!", това написа премиерът Росен Желязков с своя профил в Х по повод срещата между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, която завърши със скандал. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоя да се проведе незабавна среща на върха между Съединените щати, европейските държави и съюзници, на която всички гледни точки..

публикувано на 01.03.25 в 13:41

Благоевград посрещна Баба Марта и Деня на самодееца

С богата празнична програма община Благоевград отбелязва освен 1 март, и Деня на самодееца. Стартът бе даден точно в 11:00 часа на пл. „Георги Измирлиев“, където малки и големи посрещнаха Баба Марта. След като тя поздрави всички присъстващи и им завърза мартеница за здраве, децата от ФТА „Пиринче“,  ДЮФА „Пиринска китка“, ФГ „Бисери“, ФГ..

публикувано на 01.03.25 в 13:21

С 10% поскъпват някои куриерски услуги у нас

С близо 10 процента поскъпват някои куриерски услуги от днес. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-малките пратки. Въвежда се 10 на сто увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Няма да има повишение на цената на масовите..

публикувано на 01.03.25 в 10:47

Посрещаме Баба Марта и в Благоевград

На 1 март празнуваме Баба Марта – един от най-почитаните български празници. На този ден хората, дърветата и животните се закичват за здраве и успех с мартеници, направени от пресукан бял и червен конец. С празнична програма, организирана от Община Благоевград и Народно читалище „Никола Вапцаров – 1866“ в Благоевград ще бъде отбелязан 1..

публикувано на 01.03.25 в 08:37

Честита Баба Марта!

Днес посрещаме един от най-обичаните български празници – символ на здраве, късмет и пролетно пробуждане. По стара традиция връзваме мартенички на близките си, за да им пожелаем сила, радост и благоденствие. Белият конец носи чистота и надежда, а червеният – топлина и живот. Нека Баба Марта ни дари със здраве, усмивки и щастливи моменти!..

публикувано на 01.03.25 в 08:00

Баба Марта идва с дъжд

Ще бъде предимно облачно със слаби валежи от дъжд, над 1500 метра – от сняг, в северните райони на отделни места дъждът ще се примесва със сняг. Почти без валежи ще е в Югоизточна България.  В сутрешните часове на много места в равнините и низините ще бъде мъгливо. Вятърът все още ще е от юг-югоизток, предимно слаб, в Дунавската равнина за кратко..

публикувано на 01.03.25 в 07:34