Областният управител на Благоевград е издал заповед за активиране на кризисните щабове във всички общини за денонощно наблюдение на реките. Тази сутрин придошлите води на река Черна Места са скъсали подпорна стена и подкопали част от пътя Якоруда-Юндола-Велинград.
Няколко екипа и тежка техника са изпратени на мястото, където водите на река Черна Места са скъсали подпорна стена и са подкопали част от пътя към Юндола.
Коритото на реката е почистено и са направени временни насипи. Разчистен е и пътят, който е бил залят от кална маса.
Към момента други сигнали не са постъпвали в Областния щаб за реакция при бедствия и аварии. Работи се денонощно в координация с другите институции, увери областният управител Стоян Христов:
"Областта поддържа непрекъснат контакт с общините и с отговорните институции - Пожарна безопасност и защита на населението, полицията, дежурни части и се докладва непрекъснато".
Високи са речните нива в целия Западнобеломорски басейн, предупреждават от Министерството на околната среда и водите. Очаква тази вечер и през нощта нивата на реките Струма и Места, както и техните планински притоци да се покачат още.
Заради достигнати максимални водни обеми, част от язовирите в Юзогападна България се изпускат контролирано, информираха от Държавното предприятие за управление и стопанисване на язовирите.
Пътищата в областта са проходими, но на много места пътната настилка е мокра. Няма активирали се свлачища.
Със средства, осигурени от проект, Югозападното държавно предприятие започва дейности по подобряването природозащитното състояние на определени горски местообитания на територията на Югозапада чрез прилагане на съвременни лесовъдски намеси и пилотни дейности. Ще бъдат обхванати 4 179.7 хектара площ. Ще се работи върху подобряване на природозащитното..
Разговорите между партньорите в управлението за промяна в коалиционната формула на властта се отлагат за утре, пише БНР. Тогава ще се проведе Съветът за съвместно управление, за да се реши дали да се включи и ДПС-"Ново начaло". Причината за отлагане е отсъствие на част от ръководството на БСП.
Тежка катастрофа се размина без жертви в Перник. Снощи малко след 22.30 ч. автомобил, управляван от 43-годишен перничанин, движейки се пътя Кюстендил – София напуснал пътното платно, разкъсал предпазната мантинела и преминал на ул. „Софийско шосе“, където се ударил в движещ се в посока пътен възел „Хумни дол“ друг лек автомобил. Шофьорът отказал проба с..
Фалшиви евро банкноти са намерени у криминално проявен мъж от град Батановци по време на спецакция. Иззети са 4 банкноти от по 20 евро и една от 100 евро, които по първоначални данни се оказали подправени. При последвалото претърсване в жилището на мъжа са иззети още около 9 000 евро в различни копюри и електронно устройство за броене на пари...
Кампания „5 минути за здраве“ ще се проведе на 23 октомври 2025 г. (четвъртък) от 10:00 до 15:00 часа пред зала „22 септември“ в Благоевград. Тя е насочена към превенцията на рака на белия дроб и тютюнопушенето. Жителите на Благоевград ще могат безплатно да направят телемедицински изследвания, които оценяват едновременно 10 жизнени..
Официалната церемония по връчване на наградите "Лекар на годината 2025" ще се състои тази вечер в Националния исторически музей. За 22-ра поредна година от Българския лекарски съюз ще отличат заслужили лекари от страната в традиционните пет категории. Сред тях: за млади медицински надежди, за принос в утвърждаване на авторитета на съсловната..
Община Сандански ще почете славната годишнина – деня, в който преди 113 години градът посреща своята дългоочаквана свобода. 113 години откакто отряд на Седма Рилска дивизия нахлува в Свети Врач и започва писането на новата история на Сандански. Тържествената церемония по поднасяне на венци и цветя пред паметника на генерал Тодоров в парк „Свети..