Изложба показваща сто и петдесет годишната история на изграждането на железопътната връзка между София и Скопие реализира историкът доц. д-р Ангел Джонев. Проектът за линията София – Кюстендил – Скопие съществува през три века и скоро се навършиха 150 години от първият строителен период. Джонев е събрал историята на неслучилото се все още железопътно трасе в документални снимки.
В момента изложбата гостува на галерията в кюстендилското село Раждавица, където преди няколко дни се състоя третият събор за приятелство "Коридор 8“, посветен на приятелството между България и Република Северна Македония.
Началото на стрителството на железопътната линия е поставено през 70-те години на 19 век, а този проект е част от централното трасе за свързване на Цариград с Виена.Според доц. д-р Джонев, железопътната линия София - Скопие е лакмус на отношенията ни с Република Северна Македония. „Отношенията ни са такива, каквито са и транспортните ни връзки. Ние сме във фаза на голямо противопоставяне, а между София и Скопие влакът се движи през Ниш или през Солун. Не само като транспортни възли, но и като геополитически центрове на влияние“, твърди историкът.
„От гледна точка на сегашните строителни възможности не представлява проблем проектът да се реализира. Още повече, че участъкът от Радомир до Гюешево е построен между 1905-1910 година, за пет години, при съвсем други технически възможности. Могат да се случат чудеса, стига да има политическа воля“, смята Джонев.
Той допълва, че България инвестира в модернизацията на много свои направления, но според него в участъка Радомир-Кюстендил-Гюешево остава да цари тишината.
10 български пожарникари участват в гасенето на пожара, който бушува в средния ръкав на гръцкия остров Халкидики. Информацията беше потвърдена от главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Първият модул от 20 български огнеборци замина преди два дни в южната ни съседка по механизма..
Филмът на Емил Спахийски „Денят, в който тя ще се роди” получи голямата награда за най-добър български филм на проведения в Перник 22-ри Международният фестивал за късометражно кино „В Двореца”. Фестивалът завърши снощи със специална прожекция на филма „Гунди: легенда за любовта“, организирана в рамките на фестивала от "Кино под звездите". Отличният..
Мечка с три мечета бе уловена от камерите на ловци в симитийското село Брежани. Преди това местните, които зареждат хранилките с царевица за дивите прасета, виждат мечка, която се е качила на дървото, към което е прикачено хранилката, и я е блъснала. Друга мечка пък е нападнала пчелните кошери на жител на село Брежани. Пред репортер на Радио..
Нов водопровод ще свързва Драгичево с водопроводната мрежа на Перник. В момента най- голямото пернишко село се захранва с вода от Пречиствателната станция за питейна вода "Рударци" и Витошките водохващания. Недостигът на питейна вода налага ново решение за водоснабдяването му, съобщават от общината. Община Перник е обявила обществена поръчка за..
9 са свободните места за новата математическа паралелка от V клас в дупнишката ПГ “Христо Ботев”. Те ще бъдат обявени за второ класиране. “Кандидатстваха 25 ученици, от тях 17 са одобрени от РУО – Кюстендил”, информира директорът на гимназията Любомир Георгиев. Той е оптимист, че паралелката ще се формира успешно, въпреки че минимумът е от 18 ученици...
10 междублокови пространства в кварталите „Струмско“, „Еленово“ и „Ален мак“ ще бъдат озеленени и ще бъде изградена поливна система, стана ясно на пресконференция в Община Благоевград. Проектът на стойност над 2 милиона лева е одобрен и започва реализирането му. Затревяване, пешеходни алеи и поливни системи в междублоковите пространства са..
Благоевградското село Бучино е на воден режим. Резервоарът е пресъхнал, зарежда се с питейна вода два пъти в седмицата. Повечето хора в селото решават проблема със сонди и бунари. „Положението от година на година става все по-зле. Миналата година минахме на режим в края на месец юли, а сега още от юни. Нивото на водата във водохващането..