Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НСТС се събира за обсъждане на Бюджет 2023

Автор:
Снимка: БГНЕС

Финансовата рамка за настоящата година ще бъде обсъдена със социалните партньори в рамките на Тристранния съвет за сътрудничество. Проектобюджетът за годината, който се очаква да влезе в сила от 1 август, бе представен миналата седмица със заложен дефицит на начислена основа от 3%. Очакваният икономически растеж е 1,8 на сто.

8,7 % е очакваната средногодишна инфлация, според Министерството на финансите. С проектобюджета то предлага да се приравни обезщетението за втората година от майчинството на минималната работна заплата – 780 лева, като това трябва да стане от началото на годината – т.е. хората в заварено положение ще могат да получат парите си със задна дата.

Пенсиите се увеличават с 12 на сто от 1 юли по швейцарското правило. Максималният осигурителен доход остава непроменен – 3 400 лева.

Осигуряват се допълнителни средства за различни сфери,  например - образование и здравеопазване. Разходите за персонал в Здравната каса се покачват с 12 млн. лева.

От държавния бюджет – като „напрегнати“ определи Василев очакваните приходи, но и като изпълними.

От разходната част са извадени редица капиталови разходи и разходи за издръжка, като по този начин се достига до целта от 3 % дефицит на начислена основа, необходима за покриването на критериите от Маастрихт.

Мнозина икономисти определиха бюджета като изпълним с основни опасения в приходната част и предупреждение, че са необходими реформи с Бюджет 2024.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ПТП по пътя Петрич Мелник

Временно движението по път III-108 п.в. „Петрич-Мелник“ – Петрич  се осъществява двупосочно в една лента, поради ПТП. Водачите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Трафикът се регулира от "Пътна полиция".

публикувано на 15.06.25 в 14:10

Нарушено водоподаване в Пернишко на 18 юни

Водоподаването в част от Перник, Батановци и селата, захранвани от язовир "Студена", ще бъде нарушено на 18 юни заради превключване на участък с дължина около 1200 метра на довеждащ водопровод, съобщават от ВиК – Перник. Водата ще бъде спряна поетапно в 23:00 ч. на 17 юни и ще бъде пусната отново след приключване на строителните дейности.  Ще се работи..

публикувано на 15.06.25 в 10:23
 Георги Милков

Георги Милков с нови истории от ръчния багаж

Журналистът и телевизионен водещ Георги Милков е посетил над 150 държави. В интервюта споделя, че е загубил точната им бройка, но винаги помни преживяванията. Преди дни той представи новата си книга със заглавие „Носорог в банята“. „Носорог в банята“  е събирателен пример за най-неочакваното, което животът ни поднася, докато опитваме да..

публикувано на 15.06.25 в 09:00

Слънчево време

Днес, 15 юни, времето ще бъде предимно слънчево, след обяд с развитие на купеста облачност, но вероятността за валежи е много малка. Ще духа слаб вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 26° и 31°.

публикувано на 15.06.25 в 07:39

Илияна Йотова: Българският фолклор ни дава самочувствие и закрепва нашата идентичност

Българският фолклор ни дава самочувствие и закрепва нашата идентичност, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването на националния фестивал  на клубовете за български танци и любителски ансамбли „От Трън по-убаво нема”. В приветствието си към домакините и участниците във фестивала „От Трън по- убаво нема” вицепрезиднтът Илияна Йотова подчерта..

публикувано на 14.06.25 в 17:13

Седми ретро парад в Кюстендил

Над 150 участника се включиха в седмото издание на ретро парад “Кюстендил“.  Изложението се организира от ретро клуб „Дантелетика“ с подкрепата на Община Кюстендил. Тази година на ретро парада, който цели да се популяризира ретро движението и ретро културата бяха показани автомобил и мотоциклет от 30-те години на 20 век. Най-атрактивните експонати в..

публикувано на 14.06.25 в 15:53

Избори за кмет в село Мало село

Избори за кмет на село Мало село, община Бобов дол ще се проведат в нделя, 15 юни.  Право на глас имат 219 жители на селото, които ще гласуват в една избирателна секция. Четирима са кандидатите за кмет на село Мало Село - Марияна Иванова, издигната от ПП ГЕРБ, Пламен Борисов, издигнат от ПП "Има такъм народ", Александра Георгиева, издигната от "БСП -..

публикувано на 14.06.25 в 15:52