Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва петият църногорски събор "В сърцето на Граово"

С колоквиум на тема "Пътуване с един багаж - Сърцето... Туризъм в реално действие. Места за настаняване из Краищенско светогорие" започва петият църногорски събор „В сърцето на Граово”. Той се провежда на поляните край църногорския манастир „Св. св. Козма и Дамян“ в брезнишкото село Гигинци. 

Акцентът тази година ще бъде поставен върху местата за настаняване, каза председателят на НПО ”Краищенско светогорие" Весела Барбукова, която е и модератор на форума. „Ние сме решени да развиваме туризма в нашия регион, но не бихме могли да си мислим, че ще задържим повече от един ден туристите без легла за настаняване, без малки зелени комплекси, без малки хотели. Тук не говорим за грандиозни инвестиции. Говорим, където има изоставени сгради в региона да се опитаме да им предадем нова функция и да поставим темата на дневен ред, за да можем да накараме хората да обърнат поглед към къщи за гости и подобни места, което изключително добре се вписва в туристическата стратегия, която развиваме в региона”, каза Барбукова. 

След дискусията в двора на манастира ще свири камерен оркестър „Орфей”. Солист ще бъде младата цигуларка Диана Чаушева. 

Ще бъде представена изложба, посветена на родения в земенското село Враня стена архимандрит Зиновий Поппетров - просветител, църковен деятел и възрожденец. Ще има и дегустация на млечни продукти. Съборът продължава в събота и неделя с фолклорна програма.

Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев ще открие петия Църногорски събор, съобщиха от ведомството му днес.


По публикацията работи: Светлин Кърпачев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Представят грантове за малки и средни предприятия на среща в Благоевград

Министерството на иновациите и растежа и Община Благоевград канят представители на бизнеса на информационна среща за представяне на процедурата "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия" от Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Събитието ще се проведе на 20.02.2025 г. (четвъртък) от..

публикувано на 06.02.25 в 15:54

В кюстендилската болница направиха безкръвна операция с нова лапароскопска апаратура

Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов.  Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре.  Преди броени дни е направена демонстрация..

публикувано на 06.02.25 в 15:02

РЗИ Перник извършва мониторинг на водата в Брезник и село Ноевци

РЗИ Перник ще извършва учестен мониторинг на качеството на питейната вода в Брезник и село Ноевци. Контролът се засилва във връзка със заповедта на кмета Васил Узунов, с която от 10 февруари се преминава от нощен към дневен режим на водата заради продължаващото намаляване на наличния обем на язовир „Красава”.  Съгласно разпоредбата водоподаване ще има..

публикувано на 06.02.25 в 15:01

Какво не знаем за аутизма дискутираха в Благоевград

Аутизмът е най-бързо разпространяващото се нарушение на детското развитие. Това бе подчертано на специализирана среща, организирана от Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Благоевград. В присъствието на представители от различни обществени и социални сфери, темата бе подложена на обсъждане от проф. Иванка..

публикувано на 06.02.25 в 14:49

Въоръжен мъж се барикадира в дома си в Благоевград

Въоръжен мъж се е барикадирал в дома си в Благоевград.   Към момента не е ясно какви са мотивите и намеренията му, както и кой е подал сигнала.  Психолози се опитват да влязат в контакт с мъжа. 

публикувано на 06.02.25 в 12:29

Изпращат мартеници за конкурса "Пижо и Пенда" в пернишкото село Мещица

До 24 февруари е срокът, в който могат да се изпращат мартеници за организирания от читалището в пернишкото село Мещица и сдружение "Дай, бабо, огънче” националния конкурс "Пижо и Пенда". Проявата е традиционна и всяка година привлича голям брой участници. В конкурса може да се участва с традиционни мартеници, креативни мартеници и мартеници направени..

публикувано на 06.02.25 в 11:58

Сандански се представя на едно от най-големите туристически изложения в Турция

Община Сандански  съвместно със Сдружение „Дестинация Сандански“ представя разнообразието и палитрата на местния туристически продукт под егидата на Министерството на туризма на Република България на 28 – та Международна туристическа борса EMMIT в Истанбул, Турция. Едно от най-големите туристически изложения събира над 30 000 професионалисти в..

публикувано на 06.02.25 в 11:24