Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС прекъсва ваканцията си

Автор:

След протестите заради случая с малтретираното в Стара Загора 18-годишно момиче, парламентът прекъсва ваканцията си. Депутатите се събират на извънредно заседание на Правна комисия в четвъртък, а в понеделник и в пленарната зала, за да разгледат промени в два закона, свързани с домашното насилие, които предвиждат завишаване на наказанията за виновниците. 

След като днес "Държавен вестник" обнародва приетите вече промени в Закона за защита от домашно насилие, депутатите от три парламентарни групи – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, внесоха нови предложения за поправки. Първите имена под законопроектите са на Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян Пеевски.

Новите изменения в Закона за защита от домашно насилие разширяват кръга на лицата, които попадат под закрилата му, като приравняват интимната връзка към случаите на брачно партньорство и съжителство без брак. Защита по закона може да търси и всяко лице, "което е роднина по права или по съребрена линия до четвърта степен включително на лицето, с което се намира или е било в интимна връзка".

В Наказателния кодекс се завишават санкциите за лека и средна телесна повреда. Извършителят на средна телесна повреда може да получи до 8 години затвор, вместо досегашните 6. Отпада възможността за пробация при лека телесна повреда. За такова престъпление се предвижда до 2 години лишаване от свобода, увеличава се и глобата – от 500 до 1000 лева, в момента тя е от 100 до 300 лева.

Министърът на правосъдието Атанас Славов напомни, че ведомството вече два пъти е правило опит да въведе механизъм за защита в случаите, когато жертвата е само в интимна връзка с насилника:

"Считам за необходимо в тази ситуация отново да бъдат поставени въпросите с насилие по време на интимна връзка, като не допуснем този  път популистката истерия да замъгли ясните законодателни цели. Ако имаше такава уредба, жертвата можеше да потърси защита, включително с ограничителна заповед, каквато в момента приетият закон не предвижда. Много е важно, когато става дума за насилие, основано на пола, за домашно насилие, да не развихряме  някакви истерии, свързани с джендър-идеологията, а наистина да се грижим за жертвите и да се опитваме да ги защитим максимално", каза Славов.

В мотивите на вносителите е записано, че повод за внасянето на промени са поредните случаи на насилие над жени, най-драстичният от които е издевателството в Стара Загора. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Дупница стартира номинациите за "Личност на годината"

Община Дупница приема номинации за “Личност на годината 2025”.  Отличието се връчва в 10 категории – здравеопазване, образование, “Младежки пример”, спорт, социални дейности, култура, дарителство, предприемачество, “И ние сме дали нещо на света” и “Смело сърце”.  Гражданите могат да подават своите предложения на електронната поща на Общината и на..

публикувано на 14.11.25 в 09:35

Слънчево време, сутринта ще се образува мъгла

Сутринта на много места в низините, котловините и около водните басейни ще има мъгла или ниска слоеста облачност. През деня ще бъде предимно слънчево.Ще остане тихо. Минималните температури ще са между 1° и 6°, малко по-ниски в котловините от Югозападна България, а максималните ще са между 13° и 18°, по-ниски в местата с трайна мъгла. 

публикувано на 14.11.25 в 06:59

Конкретни решения за безопасност на движението в Благоевград след извънредното заседание при кмета Методи Байкушев

„Според статистиката инцидентите на пешеходни пътеки са 55, а 3-ма пешеходци са загинали. Това било по-малко от други години. За мен и една жертва, и един тежко пострадал, е твърде много. Затова днес трябва да вземем спешни мерки“, това заяви кметът Методи Байкушев при откриването на извънредното заседание на Комисията по безопасност на движението,..

публикувано на 13.11.25 в 17:57

БЧК-Перник продължава кампанията по раздаване на хигиенни материали, голяма част от правоимащите не са се отзовали, за да ги получат

Почти половината от имащите право на подпомагане с хигиенни материали жители на Перник не са се явили в разкритите пунктове в кв. „Изток” и на пазара в града, за да получат пакетите си, съобщиха от Областния съвет на БЧК. Освен хигиенни материали те включват и по един брой захар и спагети. Кампанията в Перник стартира от 17 октомври, като крайните..

публикувано на 13.11.25 в 17:47

Здравните медиатори на община Симитли с национално отличие за екипна работа

Здравните медиатори на община Симитли – Фиданка Несторова и Методи Методиев – бяха отличени по време на Националната среща на здравните медиатори, която се провежда ежегодно и събира специалисти от цялата страна. Събитието продължи три дни и включваше обучителни лекции, дискусии и срещи с представители на Министерството на здравеопазването и други..

публикувано на 13.11.25 в 15:48

24 висши училища представиха атрактивни специалности в Благоевград

Панорама на университетите – 2025 се проведе във фоайето на Младежкия дом в Благоевград. 24 висши училища представиха атрактивните си специалности пред бъдещи студенти. Всяко висше учебно заведение, участващо в панорамата,  разполага със собствен щанд, където в лична среща със зрелостниците предостави актуална информация за изисквания и..

публикувано на 13.11.25 в 14:05

Община Перник учи децата на разделно събиране на отпадъци

Община Перник започва кампания в детските градини за разделно изхвърляне на отпадъци, съобщиха от общинския пресцентър. В рамките на инициативата децата ще се включат в различни занимателни игри и образователни дейности, чрез които ще се учат да изхвърлят отпадъците в подходящите кошчета и да ги събират разделно.  Целта е у тях да бъдат изградени..

публикувано на 13.11.25 в 11:42