138-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия се отбелязва с поредица прояви в цялата страна.
В Благоевград от 11:00 часа, на пл. „Георги Измирлиев“, пред паметната плоча на загиналите във войните за обединението и независимостта на България, се проведе ритуал по полагане на венци и цветя. На церемонията присъстваха представители на местната власт, културни институции, политически партии, граждани.
„В днешните времена не можем да разчетем Съединението напълно, но го усещаме, а това е добрата новина. Актът на Съединението е много важен и трябва да отеква и в днешните времена, то е една ценност, която ние трябва да помним и занапред.“, каза за Радио Благоевград кметът Илко Стоянов.
А като политически акт д-р Кирил Алексиев директор на РИМ Благоевград го определи така:
„Значението на Съединението е много голямо, защото това е единственият самостоятелен политически, акт на българския народ и българската държава, която успява да осъществи и обединението на двете български области в едно, въпреки желанията и интересите на Великите сили и на другите международни фактори.“
В навечерието на 6 септември Благоевград посрещна празника, като цветовете на родния трибагреник обгърнаха 33-метровия кръст над града.
Празничното настроение в Благоевград продължава с Първия фолклорен фестивал „Изгрев от Айдара“ в село Изгрев.
Самодейни състави от България, Сърбия, Северна Македония и Гърция ще покорят сцената с колорит, традиция и настроение.
Фестивалът ще започне в 16.00 часа с изпълнение на Фолклорна група „Айдара“, а финалният щрих на богатата танцово-музикалната програма ще постави ансамбъл „Пирин“.
„Изгрев от Айдара“ се организира от НЧ „Арсени Костенцев 1980“ и Община Благоевград. Идеята на международния фолклорен фестивал, който съвпада с традиционния събор в село Изгрев, е да бъдат популяризирани фолклорните традиции, част от културното наследство на Балканите.
10 български пожарникари участват в гасенето на пожара, който бушува в средния ръкав на гръцкия остров Халкидики. Информацията беше потвърдена от главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Първият модул от 20 български огнеборци замина преди два дни в южната ни съседка по механизма..
Филмът на Емил Спахийски „Денят, в който тя ще се роди” получи голямата награда за най-добър български филм на проведения в Перник 22-ри Международният фестивал за късометражно кино „В Двореца”. Фестивалът завърши снощи със специална прожекция на филма „Гунди: легенда за любовта“, организирана в рамките на фестивала от "Кино под звездите". Отличният..
Мечка с три мечета бе уловена от камерите на ловци в симитийското село Брежани. Преди това местните, които зареждат хранилките с царевица за дивите прасета, виждат мечка, която се е качила на дървото, към което е прикачено хранилката, и я е блъснала. Друга мечка пък е нападнала пчелните кошери на жител на село Брежани. Пред репортер на Радио..
Нов водопровод ще свързва Драгичево с водопроводната мрежа на Перник. В момента най- голямото пернишко село се захранва с вода от Пречиствателната станция за питейна вода "Рударци" и Витошките водохващания. Недостигът на питейна вода налага ново решение за водоснабдяването му, съобщават от общината. Община Перник е обявила обществена поръчка за..
9 са свободните места за новата математическа паралелка от V клас в дупнишката ПГ “Христо Ботев”. Те ще бъдат обявени за второ класиране. “Кандидатстваха 25 ученици, от тях 17 са одобрени от РУО – Кюстендил”, информира директорът на гимназията Любомир Георгиев. Той е оптимист, че паралелката ще се формира успешно, въпреки че минимумът е от 18 ученици...
10 междублокови пространства в кварталите „Струмско“, „Еленово“ и „Ален мак“ ще бъдат озеленени и ще бъде изградена поливна система, стана ясно на пресконференция в Община Благоевград. Проектът на стойност над 2 милиона лева е одобрен и започва реализирането му. Затревяване, пешеходни алеи и поливни системи в междублоковите пространства са..
Благоевградското село Бучино е на воден режим. Резервоарът е пресъхнал, зарежда се с питейна вода два пъти в седмицата. Повечето хора в селото решават проблема със сонди и бунари. „Положението от година на година става все по-зле. Миналата година минахме на режим в края на месец юли, а сега още от юни. Нивото на водата във водохващането..