Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Тодор Широв: Не всеки световъртеж е Мениерова болест

В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград специалистът по отоневрология доц. Тодор Широв от УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ коментира Мениеровата болест, позната повече от 170 години, но въпреки това, свързана с много неизвестности.

„По дефиниция Мениеровата болест е идиопатичен хидропс. Когато в медицината кажем за нещо, че нещо е идиопатично – това означава, че не се знае точната причина за възникването му. Същото се отнася и за Мениеровата болест.  Тя е комплекс от симптоми,  строго дефинирани още 1861 година от Проспер Мениер и носи неговото име. Състои се от 3 основни симптома: световъртежни пристъпи, шум в едното ухо и тежест в пълнота и намален слух в същото ухо. Симптомите обикновено продължават кратко – минути, часове, след това преминават. Слухът се възстановява в засегнатото ухо“ – каза доц. Тодор Широв. По думите му Мениеровата болест е разпространена във всички възрасти, като засяга най-вече хората в работоспособна възраст – между 40 и 60 години. Има случаи, когато болестта засяга и 8-10-годишни деца, както и 70-80-годишни пациенти. Началото на заболяването е във възрастовата група 30-40 години. Засяга предимно жените, като съотношението е 58% жени, 42% мъже.



  Има ли сезонност при мениерните пристъпи и доколко от значение е храната, която се консумира?

  „Сезонност има при световъртежите като цяло. Много хубаво, че повдигате този въпрос в края на лятото и началото на есента, защото световъртежите предпочитат периодите,  свързани с времето, което рязко променя характеристиките си – обикновено пролетта и есента. Есенният сезон е времето, когато се увеличават оплакванията на пациенти със световъртежи, но това не може да се каже за Мениеровата болест. Оплакванията на пациентите настъпват внезапно, без някакво предизвестие и могат да се появят по всяко време на годината, без да имат предпочитан сезон. Те се влияят от някои други неща, но не и от смяната на сезоните. Мениеровата болест е хипер диагностицирана. Много пациенти, даже и някои лекари смятат, че почти всички световъртежи са Мениерова болест или още по-неприятното определение мениероподобен синдром. Няма такова определение подобен, има Мениерова болест, която е строго дефинирана и за щастие истинската Мениерова болест не е много честа – по-малко 0.01% от заболяванията е истинската Мениерова болест. Важно е лекаря точно да отграничи пациентът с Мениерова болест от тези с други видове световъртежи. Защото Мениеровата болест не представлява заплаха за живота на пациента – никой не е умрял от мениерова болест, но има състояния със световъртежи, които могат да са показател за някакво друго сериозно заболяване, понякога животозастрашаващо. По отношение на храната – Мениеровата болест е „първи братовчед“ с мигрената. И както при пациенти с мигрена има някои храни, които могат да предизвикат пристъп – същото е и с Мениеровата болест. Но това е строго индивидуално – при различните пациенти, различни са и храните. Но най-често са свързани с червеното вино, френските и италиански миризливи сирена, шоколад. Пациентите с Мениерова болест е важно да знаят, че изключително много  за намаляването на пристъпите помага ограничаването на солта в храната. Тъй като Мениеровата болест се предизвиква от натрупване и увеличаване на налягането в течностите във вътрешното ухо, по-голямата консумация на сол подпомага тези процеси. Ограничаването на солта редуцира възможността за образуването на такъв хидропс – натрупването на течности, и по този начин вероятността за пристъпи намалява.“



  Според доц. Широв е възможно след определена възраст Мениеровата болест да отшуми. „Тя има интересна цикличност. В началото, когато започва тя е доста по-бурна, първите две-три години пристъпите са по-чести, по-инвалидизиращи.  По време на пристъп пациентът лежи, повръща, не може да върши никаква работа. За щастие пристъпите са кратки, продължават няколко часа, рядко един ден и преминават.  След това пациентът е здрав. Нищо не може да се установи при този пациент, каквито и изследвания да се правят, те са нормални. Първите няколко години тези пристъпи са по-чести, с напредването на болестта се разреждат. След 7-8 години между  40-60% при пациентите те се разреждат до степен, че не са толкова неприятни за тях. Това обаче има и цена – цената, която плащат хората е намаляването на слуха в едното ухо, понякога и в двете. До степен, че понякога може напълно да се загуби слуха. Всеки пристъп „краде“ от слуха на пациента. Когато има пристъп слухът намалява, след него се възстановява, но не напълно. Остава една малка част, която се губи и след много пристъпи слухът остава трайно намален, в някои случаи и напълно загубен“.

  Поведението на пациенти с Мениерова болест

„При Мениеровата болест има две новини – една добра и една лоша. Едната е, че никой не е умрял от Мениерова болест, а лошата е, че никой не се е излекувал. Т.е. ние досега нямаме лекарство за пълно излекуване на болестта. Лечението е симптоматично - по време на пристъпит пациентът може да приеме лекарства, които да ограничат и да намалят симптомите. Такива лекарства са така наречените антивертигинозни или световъртежни препарати, обикновено производни на хистамина, и антиалергични първо поколение, които на централно ниво потискат вестибуларната функция. При по-тежки пристъпи могат да се приложат кортикостероиди, които ефективно и бързо ги овладяват.


   Специалистът по отоневрология доц. Широв уточни, че при Мениерова болест се прилагат специални устройства.  „Това е устройство, което пациентът  сам поставя в ухото си – тръбичка с наконечник, което прави пневматичен масаж на тъпанчевата мембрана. За да се използва такова устройство обаче е необходима предварителна лека хирургична процедура. От начало се възлагаха големи надежди за приложението  на този апарат, после се оказа, че ефектът му не е толкова очевиден, даже в някои случаи съмнителен, така че той няма широко разпространение. В Англия този апарат се поема от здравната каза, но в Европейския съюз не. В България има фирма, която го предлага на доста висока цена“.

  В световен мащаб има т.нар. „Мениерно общество“ – учени, които всяка година се събират на конгреси, на които бележат  напредък, налични са много теории за мениеровата болест – ендокринни, вирусни, възпалителни, травматични и др. Но все още не е изяснена точната причина, която възбужда пристъпите. Проучванията в тази област продължават. Добрата новина за пациентите е, че болестта не застрашава живота им, но намалява неговото качеството.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

По-малко кандидат-депутати в Кюстендилско

125 души са кандидат-депутатите от област Кюстендил за предстоящите избори за Народно събрание, насрочени за 27 октомври 2024 година. В сравнение с предходните избори за парламент те са по-малко. Кандидатите през месец юни са били 157. За предстоящият парламентарен вот в Кюстендилска област са регистрирани 26 кандидатски листи. От тях 17 са..

публикувано на 25.09.24 в 15:07

221 от Благоевградско се борят за 11 места в 51-вия парламент

221 са кандидатите за народни представители от Благоевградски многомандатен избирателен район, който изпраща 11 депутати в Народното събрание. До крайния срок вчера Районната избирателна комисия регистрира общо 17 партии и 9 коалиции.  Най-много кандидати за 51-вото НС - девет, има от малката община Якоруда.  Четири партии са регистрирали само по един..

публикувано на 25.09.24 в 14:05

50-ти музикален сезон на Камерен оркестър "Орфей"

Камерен оркестър "Орфей” с диригент Райчо Христов открива тази вечер юбилейния си 50-ти музикален сезон. Концертът ще започне в 18 часа в Тържествената зала на Минна дирекция в Перник. В програмата на концерта са включени класически произведения от световноизвестни композитори, както и от български автори, които са изиграли ключова роля в музикалното..

публикувано на 25.09.24 в 12:28

Ремонтираха уличен водопровод в село Дагоново

Само за два дни екипите на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД - Благоевград извършиха основен ремонт на уличен водопровод в село Дагоново, община Белица. Ремонтните дейности стартираха на 20 септември, като в участъка с дължина 200 метра работиха два екипа. Още в първия ден бяха положени 150 метра нов водопровод, като бяха инсталирани 8 броя..

публикувано на 25.09.24 в 11:55

Мъж от Кюстендил влиза в затвора заради закана за убийство

Районенният съд в Кюстендил наложи наказание "лишаване от свобода“ за срок от 1 година и 6 месеца, при първоначален "строг“ режим, на мъж, който се призна за виновен за закана за убийство. Съдът одобри споразумението постигнато между Районна прокуратура и защитата. Осъденият, който е на 43 години и е осъждан, се е признал за виновен в това, че през..

публикувано на 25.09.24 в 10:52

Мъж е убит в пернишкото село Расник

43-годишен мъж е убит в пернишкото село Расник. Извършителят на тежкото престъпление е задържан. Той е на 74 години и е известен на полицията с кражби и хулиганство. Сигналът за убийството е подаден снощи малко преди 23.00 часа на тел. 112, съобщи регионалният говорител на МВР в Перник Венцислав Алексов. „Незабавно полицейски служители са отишли на..

публикувано на 25.09.24 в 10:24

Главчев призова сънародниците ни в САЩ да гласуват масово

От Съединените щати служебният премиер Димитър Главчев отправи призив към сънародниците ни отвъд океана да гласуват масово в края на октомври, както и обеща да направи всичко възможно "за да има честни и прозрачни избори". Главчев към общността ни в Чикаго: Всеки българин, където и да се намира, ни е важен По време на официалното откриване на..

публикувано на 25.09.24 в 09:52