Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязаха Деня на независимостта и в Перник

Венци и цветя по повод 115-годишнината от обявяването на независимостта на България бяха поднесени пред паметника на Кракра Пернишки в Перник. 22 септември е символ на гордост, нагледен урок за политическо мъжество на държавници, на истински политици, заяви пред събралите се перничани кметът Станислав Владимиров.

„Лична кауза на всеки от нас е да бъдем достойни граждани на своята Родина, както онези доблестни държавници преди 115 години, които имаха политическата смелост и личната жертвоготовност да отстоят българския национален интерес и силата сами да определят пътя на България“, каза в словото си кметът. Владимиров подчерта, че наш дълг е да постигаме резултати, с които да се гордеят потомците. 

В приветствието си по повод празника областният управител Людмил Веселинов заяви, че свободата и независимостта се налага да бъдат отвоювани, защитавани и подкрепяни винаги, когато те са застрашени. "Нека продължим да се развиваме като нация, която пази историята си и е отворена към света“, призова областният управител. 

С приветствени думи към перничани се обърна и председателят на Общинския съвет Денислав Захариев. Той подчерта, че тази дата е невидимата нишка, свързваща настоящето с миналото, придаваща сила и увереност в бъдещето ни. „Днес с почит и благодарност нека отбележим този празник и утвърдим обещанието си да се борим за светло бъдеще, достойно за нашите предци“, каза още Захариев.

В тържеството по повод 115-годишнината от обявяването на независимостта взеха участие Духовият оркестър и ансамбъл „Граовска младост“ към Двореца на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

ПТП по пътя Петрич Мелник

Временно движението по път III-108 п.в. „Петрич-Мелник“ – Петрич  се осъществява двупосочно в една лента, поради ПТП. Водачите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Трафикът се регулира от "Пътна полиция".

публикувано на 15.06.25 в 14:10

Нарушено водоподаване в Пернишко на 18 юни

Водоподаването в част от Перник, Батановци и селата, захранвани от язовир "Студена", ще бъде нарушено на 18 юни заради превключване на участък с дължина около 1200 метра на довеждащ водопровод, съобщават от ВиК – Перник. Водата ще бъде спряна поетапно в 23:00 ч. на 17 юни и ще бъде пусната отново след приключване на строителните дейности.  Ще се работи..

публикувано на 15.06.25 в 10:23
 Георги Милков

Георги Милков с нови истории от ръчния багаж

Журналистът и телевизионен водещ Георги Милков е посетил над 150 държави. В интервюта споделя, че е загубил точната им бройка, но винаги помни преживяванията. Преди дни той представи новата си книга със заглавие „Носорог в банята“. „Носорог в банята“  е събирателен пример за най-неочакваното, което животът ни поднася, докато опитваме да..

публикувано на 15.06.25 в 09:00

Слънчево време

Днес, 15 юни, времето ще бъде предимно слънчево, след обяд с развитие на купеста облачност, но вероятността за валежи е много малка. Ще духа слаб вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 26° и 31°.

публикувано на 15.06.25 в 07:39

Илияна Йотова: Българският фолклор ни дава самочувствие и закрепва нашата идентичност

Българският фолклор ни дава самочувствие и закрепва нашата идентичност, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването на националния фестивал  на клубовете за български танци и любителски ансамбли „От Трън по-убаво нема”. В приветствието си към домакините и участниците във фестивала „От Трън по- убаво нема” вицепрезиднтът Илияна Йотова подчерта..

публикувано на 14.06.25 в 17:13

Седми ретро парад в Кюстендил

Над 150 участника се включиха в седмото издание на ретро парад “Кюстендил“.  Изложението се организира от ретро клуб „Дантелетика“ с подкрепата на Община Кюстендил. Тази година на ретро парада, който цели да се популяризира ретро движението и ретро културата бяха показани автомобил и мотоциклет от 30-те години на 20 век. Най-атрактивните експонати в..

публикувано на 14.06.25 в 15:53

Избори за кмет в село Мало село

Избори за кмет на село Мало село, община Бобов дол ще се проведат в нделя, 15 юни.  Право на глас имат 219 жители на селото, които ще гласуват в една избирателна секция. Четирима са кандидатите за кмет на село Мало Село - Марияна Иванова, издигната от ПП ГЕРБ, Пламен Борисов, издигнат от ПП "Има такъм народ", Александра Георгиева, издигната от "БСП -..

публикувано на 14.06.25 в 15:52