Хеликоптерът, който се разби вчера сутринта в дере край Гърмен минути след излитане, се е ударил в дърво, преди да набере височина, за да излезе от гъстата мъгла. Такова е временното заключение на експертите, разследващи причините за инцидента.
При огледа на местопроизшествието, което продължава и в момента, е установено, че хеликоптерът се е разбил от удар, тъй като останките от него са били много раздробени. Пилотът е правил опит да излезе над гъстата мъгла, дори завивайки в обратна посока на полета към Пловдив, каза Христо Христов от разследващия екип:
"Най-вероятно причината е временна загуба на ориентировка поради попадане в сложна метеорологична обстановка".
Според разследващите системата за разпръскване, прикрепена към селскостопанската летателна машина, се е ударила във високо дърво и пилотът е загубил управлението на хеликоптера:
"Много стръмен е скатът, около 50-60 градуса наклон. Хеликоптерът подходил и има един бор, който е на 5 метра най-високата част, който е закачил със страничната система за оросяване, следствие на което се срива самолетът надолу по ската".
Разследването на място продължава, като междувременно се разчистват останките от хеликоптера.
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Минималните температури между минус..
Противоепидемичните мерки в Кюстендилска област са отменени от днес, 6 февруари. Те бяха въведени със заповед на директора на РЗИ – Кюстендил д-р Златко Величков и бяха в сила от 29 януари до 5 вевруари. Причината е в значителния спад на заболеваемостта от грип и остри респораторни заболявания. За периода от 29 януари до 4 февруари случаите са били..
Мъжът, който се беше барикадирал въоръжен в дома си в Благоевград, предаде доброволно пистолета и допусна полицията и специалисти-психолози да влязат в жилището. Сигналът за въоръжен мъж, който се е барикадирал в семейния апартамент, е подаден рано сутринта от съпругата му , която признала, че в жилището се намира и нейния законно притежаван..
Министерството на иновациите и растежа и Община Благоевград канят представители на бизнеса на информационна среща за представяне на процедурата "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия" от Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Събитието ще се проведе на 20.02.2025 г. (четвъртък) от..
Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов. Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре. Преди броени дни е направена демонстрация..
РЗИ Перник ще извършва учестен мониторинг на качеството на питейната вода в Брезник и село Ноевци. Контролът се засилва във връзка със заповедта на кмета Васил Узунов, с която от 10 февруари се преминава от нощен към дневен режим на водата заради продължаващото намаляване на наличния обем на язовир „Красава”. Съгласно разпоредбата водоподаване ще има..
Аутизмът е най-бързо разпространяващото се нарушение на детското развитие. Това бе подчертано на специализирана среща, организирана от Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Благоевград. В присъствието на представители от различни обществени и социални сфери, темата бе подложена на обсъждане от проф. Иванка..