През следващия четиригодишен мандат в местното самоуправление Благоевград ще има нов кмет. Според социологическите проучвания на Галъп Интернешенъл Болкан, / социологическата агенция, с която работи БНР/, кандидатът на Коалиция ПП „Продължаваме промяната – Демократична България“, Методи Байкушев, е спечелил 51.6 процента от гласовете на благоевградчани. За неговия опонент, досегашният кмет на общината, Илко Стоянов, явил се като независим, подкрепен от ГЕРБ, са гласували 45.6 на сто от избирателите.
За модерен Благоевград и със Стратегия за развитие до 2030-та година – така стартира предизборната си кампания вероятният нов кмет.
Той започва кариерата си през 2006-та като младши адвокат в Адвокатско дружество „Димитров, Петров и Ко.“. Само след 6 години става управляващ съдружник.
През 2008-ма е хоноруван асистент по гражданско процесуално право в Югозападния университет „Неофит Рилски“.
Две години по-късно вече обучава държавните съдебни изпълнители по проект на Министерство на правосъдието.
През 2017 и 2018 г. преподава „Бизнес право“ в Американския университет в България. Бил е лектор на различни международни арбитражни форуми в Париж, Прага, Солун, Краков и София.
Завършил е право в Софийския университет „Св. Климент Охридски” и е преминал през редица допълнителни обучения по арбитраж, административно право, устройство на територията, строително, административно и данъчно право.
Методи Байкушев е на 42 години.Роден е и живее в Благоевград, заедно със съпругата си и двамата им синове.
Досегашният кмет на Община Благоевград, Илко Стоянов, бе в непълен двегодишен мандат. Той се яви на частични кметски избори, проведени през лятото на 2021 г., заедно с още шестима кандидати.
До частичния вот в Благоевград се стигна, след като предишният кмет, Румен Томов, беше отстранен заради неспазване на разпоредба на Закона за местното самоуправление и местната администрация.
Илко Стоянов е бил общински съветник два мандата в Общинския съвет - Благоевград, и зам.-кмет на Община Петрич.
След балотаж на предсрочните избори, на 4 юли 2021 г., Илко Стоянов, издигнат от ПП „Има такъв народ“, става кмет на Благоевград.
3 месеца лишаване от свобода с 3-годишен изпитателен срок постанови Районният съд в Благоевград за кмета на Дупница Първан Дангов. Решението взе съдия Кристина Панкова. Делото се гледа в Благоевград, след като всички съдии в Дупница си направиха отводи. Дангов е признат за виновен в отправена закана към началника на Районното полицейско управление..
Единството между светска и духовна просвета е традиционно и е дало добри плодове за българското общество каза в с. Крайници, община Дупница българският патриарх Даниил. Той беше в селото по повод тържественото честване на 150 години образователно дело в село Крайници. Празникът започна с откриване и тържествен водосвет на новоизградения физкултурен..
По инициатива на кмета на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов , за втора поредна година , ще се проведе тържествената церемония „Златна сватба“ – празник на любовта, която устоява на времето. С тази инициатива, Община Кюстендил постави началото на една красива традиция , която да чества семейните ценности , любовта и грижата един за..
Зала "22-ри септември" се изпълни с младежи, които рецитират български стихотворения. Три пъти повече от предходната година, около 90, са записалите се да се включат в конкурс-рецитала по повод Деня на народните будители. В инициативата участват ученици от 5-ти до 12-ти клас, възпитаници на всички учебни заведения на територията на община..
Благоевград отдаде почит на един от най-бележитите български творци и революционери – Пейо Яворов, по повод 111 години от неговата трагична смърт. Церемонията се състоя пред бюст-паметника на поета в градската градина. Събитието беше организирано от Община Благоевград и събра официални лица, културни дейци, общественици, ученици и граждани...
Сръбско-българската война и битката на брезнишкия отряд са акцентът в Седмата Национална конференция “Общество, култура, образование”, която ще се проведе в Брезник на 30 октомври. На следващия ден /31 октомври/ участниците във форума ще пътуват до Цариброд. Те ще поднесат цветя на паметника-костницана загиналите в Сръбско-българската война и паметника..
Празник на плодородието се проведе в дупнишкото село Джерман, организиран от местното читалище “Пробуда”. Събитието се организира в дните около Димитровден, когато се прибира реколтата и започват зимните обреди. В кулинарната изложба бяха представени над 20 домашно приготвени от майките и бабите ястия с есенни плодове – баница с тиква, морковен кекс,..