Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зимно изкачване на връх Руй

Снимка: Трънско туристическо дружество

Зимно изкачване на връх Руй организира Трънското туристическо дружество. Върхът е висок 1706 м и през него минава границата със Сърбия. Затова е необходимо подаването на информация към Гранична полиция, припомнят организаторите.

Изкачването е планирано за 16 декември. Ще се тръгва от центъра на село Забел, като през деня ще се изминат около 17 км с 900 м положителна денивелация. На връщане маршрутът минава през хижа „Руй”. Обикновено изкачвания на върха се организират през лятото. Сега обаче видимостта е по-добра, тя се простира до над 200 км и ако късметът съпътства туристите и в деня на изкачването температурната инверсия е традиционната за тази част на годината, те ще могат да видят над 50 планини в България, Сърбия и Република Северна Македония, включително части от Шар планина. Изкачването на върха ще започне в 8.30 часа, а имейлът до Гранична полиция трябва да включва трите имена и ЕГН на участниците, както и да се посочи че ще участват в организираното от Трънското туристическо дружество изкачване. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С празнична програма и курбан, село Крупник отбеляза храмов празник и 90 години от освещаването на църквата „Свети Архангел Михаил“

Днес, 8 ноември, когато Православната църква почита Свети Архангел Михаил — покровител на небесните войнства, село Крупник тържествено отбеляза храмовия празник на своята едноименна църква. Тази година празникът е още по-специален, защото се навършват 90 години от освещаването на Божия дом, който е духовен и културен символ на най-голямото село в община..

публикувано на 08.11.25 в 16:30

НС на "Продължаваме промяната" избра Николай Денков за зам.-председател на партията

Националният съвет на партия "Продължаваме промяната" избра Николай Денков за зам.-председател на партията, съобщиха от формацията.  Номинацията на Денков е била направена от лидера на партията Асен Василев съгласно промените в устава, гласувани от Общото събрание през септември. Сред решенията, приети тогава, в устава беше записано, че..

публикувано на 08.11.25 в 15:18

Наградиха най-добрите от Зонална изложба „Струма“ в Благоевград

Под звуците на цигулков ансамбъл "Прима виолина" към НЧ  "Никола Вапцаров"  с ръководител Гергана Стоянова откриха зонална изложба „Струма“ в Благоевград. Тази година в изложбата бяха допуснати 187 творби на 105 автори от цяла Югозападна България, обяви директорът на Градската художествена галерия Иван Милушев. Той се похвали с новата зала на..

публикувано на 08.11.25 в 14:30

Храмов празник отбелязва черквата в Крупник

Храмът в симитлийското село Крупник, в който се пази копие на обкова на Крупнишкото евангелие, отбелязва своята 90-годишнина. Градежът на църквата започва през 1932 г. и завършва три години по-късно. Осветена е на храмовия празник свети Архангел Михаил, от Неврокопския митрополит Борис.  Храмовият празник на църквата "Свети Архангел Михаил“..

публикувано на 08.11.25 в 07:35

Честваме Архангеловден

Православната църква отбелязва на 8 ноември Събора на Свети Архангел Михаил и другите небесни безплътни сили. Денят на Свети Архангел Михаил – военачалник на цялото небесно войнство от ангели и архангели, е вторият по значимост след Димитровден есенен празник. В народните представи денят е известен като Архангеловден, на който празнуват всички с..

публикувано на 08.11.25 в 07:26

Дъждовна събота

Днес преди обяд валежите временно ще спрат. През втората половина на деня от запад на изток отново ще има валежи от дъжд. На места в югозападната половина от страната количествата ще са значителни. Ще духа до умерен вятър от юг-югоизток.  Максималните температури ще са между 13° и 18°.

публикувано на 08.11.25 в 07:21

Високи отличия за пернишки полицейски ръководители

С „Почетен знак на МВР- I степен” бе отличен началникът на сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ при ОДМВР – Перник Кирил Иванов. „Почетен знак на МВР – III степен”получиха  Венцислав Манов-началник на Първо РУ – Перник и Росен Илиев-началник на РУ – Трън. Отличията им бяха връчени на тържествена церемония в Перник по повод..

публикувано на 07.11.25 в 16:22