БНБ публикува данните за кредитирането през октомври, които отчитат ново ускорение на кредитирането от банковата система.
Банковото кредитиране расте с 11,5% на годишна основа през октомври, спрямо 11,3% през септември и 10,8% през август.
Данните показват още, че има сериозен растеж на лизинга с над 15% и небанковите кредити с 22,4%.
Рисковете от подобно ускорение на кредитирането са два, каза пред Радио София Лъчезар Богданов - икономист в Института за пазарна икономика.
„Единият риск е макроикономически и той е свързан с това, че когато в продължителен период от време имаме много сериозно разрастване на кредита, всички икономически агенти постепенно започват да привикват към това нови и нови средства да се вливат в икономиката от банковата система. Съответно те променят структурата на производството си. Тези кредити не отиват равномерно навсякъде. Голяма част от кредитите в домакинствата отиват за покупка на жилище, което пък стимулира сектора на строителството и всички свързани по веригата стопански дейности“, обясни Богданов.
Той добави, че при обръщане на тренда, това би означавало нужда от бърза адаптация в обратната посока. Това не би се отразило добре на голяма част от бизнеса, както и на част от макроикономическите показатели.
„Другият риск е микроефекта. Той е свързан с това, че всеки един отделен кредит, при всяка промяна на условията, може да се окаже, че тези параметри се променят и от там част от хората да срещат затруднения в обслужването на кредитите си. Това не означава, че всички автоматично ще минат в забава или няма да могат да си връщат кредитите, но почти винаги в такава ситуация се случват няколко неща. Едното е, че хората, които имат кредит за единствено жилище, ще ограничат потреблението на други стоки и услуги. Второ – когато хората са купили с инвестиционна цел, в един момент могат да направят нова калкулация и да установят, че това не им е много изгодно“, уточни икономистът от ИПИ.
Според него, същественият въпрос е какво се случва с лихвите по депозитите в България, в сравнение с останалите държави от Европейския съюз.
„Ние не сме в еврозоната и разликата е, че ЕЦБ за по-малко от две години повиши лихвените нива с 4,5%. Част от това повишение засяга и лихвата, която търговските банки получават от своите резерви, държани в Централната банка“, каза Лъчезар Богданов.
Според него, влизането на България в еврозоната няма да повлияе драстично на цените на имотите у нас.
Музеят на Бусинската керамика се нуждае от ремонт, съобщи директорът на Общинския исторически музей в Трън Милена Катошева. На няколко места в сградата са се появили течове. Влага има във фондохранилището, което е разположено в мазето. Предстои съхраняваните там експонати да бъдат временно преместени. Музеят на Бусинската керамика е открит в..
Кметът на община Благоевград да издаде заповед, с която да бъдат разписани отговорностите на директорите на училища по отношение на извършването на строг контрол върху районите на учебните заведения, а общината да осъществява ежедневно наблюдение край училищата е предложението на председателя на Постоянната комисия по образование, култура и..
Арестантът, който избяга, докато беше конвоиран, а минути по-късно беше задържан отново от полицията в Перник, е с прокурорско постановление за задържане до 72 часа. В хода на разследването са събрани доказателства, че на 30 април в пернишкото село Рударци той е отнел куриерска пратка, съдържаща златен накит на стойност 5 хиляди лева, като е ударил с..
Благоевград отново е домакин на фестивала "Знаят фест". С тази проява Благоевград се връща назад във времето и показва различния бит и култура на предците ни. В трите фестивални дни на площад „Македония" ще се представят занаяти като звънчарство, тъкачество, грънчарство, дърворезба, ножарство, пчеларство, изработка на кукерски маски и други...
Георги Първанов, президент на РБългария в периода 2002 – 2012 година днес бе удостоен с титлата „Доктор хонорис кауза“ на ЮЗУ „Н. Рилски“. На тържествената церемония присъстваха ректорът на висшето училище Николай Марин, всички декани на факултети, преподаватели, студенти, гости. Отличието бе присъдено по предложение на Правно-историческия факултет..
Международен панаир по повод Деня на Европа се състоя в градинката на кв.“Грамада“ в Благоевград. Той бе организиран от ръководството, учители и ученици на 4-то ОУ „ Димчо Дебелянов“. В събитието взеха участие ученици и преподаватели от училища във Франция, Португалия, Гърция и Словения. Те показаха свои традиционни храни, както и различни..
С поредица от събития Благоевград отбеляза 9 май – Деня на Европа. Граждани, представители на институции, културни и образователни организации се включиха в тържествата, които преминаха под знака на европейските ценности и почитта към жертвите на Втората световна война. Денят започна с ритуал по поднасяне на цветя на площад „Георги..