Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ново изследване: Българите са оптимистични за идната 2024 г.

Автор:

Оптимизъм има сред българите за идващата 2024 година, сочат данните от ново изследване на "Алфа Рисърч", проведено в периода 22 – 30 ноември 2023 г. 

Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна, като е използвана стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

През 2023 година бяха преодолени редица кризи – обществото се възстанови от пандемията от Covid-19, а след три години на политическа нестабилност и няколко предсрочни вота страната ни вече има редовно правителство. Въпреки  това има криза на доверието към институциите и политиците и една от причините са непрекъснатите скандали между партиите, които подкрепят управлението. През тази година избухна и нов военен конфликт – между Израел и Хамас.

Това не е попречило на хората да дадат по-добра оценка за изминаващата година, в сравнение с преходната. За пълнолетните българи тя е била по-успешна за тях и семействата им, отколкото за страната и света, отчитат социолозите.

Поляризирана е равносметката за 2023 година в личен аспект – 24% я оценяват като по-добра от предходната, за 26% тя е по-лоша, а за 50% няма съществена промяна. Така, като най-кризисна за българите остана белязаната от Covid и протести 2020г. 

"Тогава регистрирахме историческо дъно по песимизъм (6% позитивни, срещу 51% негативни оценки), тъй като беше засегнато и личното, и общественото битие. След нея политическите и социални драми изглеждат по-бледи и сме свидетели на постепенен ръст на оценките. През настоящата година отрицателните мнения намаляват с десет пункта спрямо предишната, а позитивните се увеличават с четири. Най-успешна е 2023 година за най-младите и хората в активна възраст (40-49 години), както и за висшистите и жителите на столицата. Най-неудовлетворени остават пенсионерите и жителите на селата. Ако тази позитивна тенденция продължи, можем да очакваме в края на 2024 превес на позитивните над негативните оценки, какъвто не е имало от преди пандемията", коментират от "Алфа Рисърч".

Далеч по-негативни са нагласите в обществен план – национален и геополитически. За първи път през последните 25 години позитивните оценки за страната са два пъти повече от тези за света. На фона на влошаващата се ситуация в света, случващото се у нас се усеща като по-малко драматично. Годината за България се оценява като по-добра от предходната от 11%, докато за пет пъти повече анкетирани (55%) си е останала по-лоша. В световен план позитивни са едва 6% от анкетираните, докато 70% са на противоположното мнение. Липса на съществена промяна констатират между една четвърт и една трета от българите.

По-високата удовлетвореност в личен план спрямо макро картината намира израз и през конкретни аспекти от живота на хората. С позитивен баланс в оценките са индивидуалните фактори - удовлетвореност от жилищните условия (83%), личния живот (81%), здравословното състояние (73%), работата (68%) и дори материалното положение (55%). Преобладаващо негативно се определят обществените елементи - степента на защита на правата на отделния човек (59% са неудовлетворени) и живота в България като цяло (56% негативни оценки).

Очакванията за 2024 година са свързани с убедеността на хората, че те ще се справят по-добре с предизвикателствата в собствения си живот, отколкото ще се преодолеят проблемите пред България и света. 

"Ако тази тенденция се запази, можем да станем свидетели през следващата година на избухването на ново, по-радикално желание за промяна", смятат анализаторите.

Увереност, че годината ще е успешна за тях изразяват 42%, а на противоположното мнение са 19% от анкетираните. Разликата между оптимистите и песимистите е 23%, докато през миналата година тя е били едва 4%. От гледна точка на България и света "по-добра" година очакват 33%, а "по-лоша" 36%-38% от участвалите в изследването. Спадът на негативизма в настоящето буди оптимизъм и за бъдещето.

Освен моментна равносметка, проучването отправя и по-широк поглед към минало и бъдеще, през поколенческата призма. Като цяло нагласите са, че всяко следващо поколение живее и ще живее по-добре от предходното – ние сме по-добре от нашите родители, а децата ни ще бъдат по-добре от нас.

При оценките за живота ни спрямо този на нашите родители нагласите са преобладаващо позитивни. Близо половината от пълнолетните българи (49%) вярват, че живеят по-добре от своите родители, а на обратното мнение са 29%. Без усещане за съществена динамика спрямо миналото са 22% от анкетираните.

Очакванията за живота на следващите поколения са също оптимистични, но и с висок дял на хората, които в сегашните несигурни времена се затрудняват да бъдат по-категорични за бъдещето (28%). Като обща нагласа обаче оптимистите са два пъти повече от песимистите (39%:21%).

"Най-позитивни в оценките за настоящето и очакванията за бъдещето са учащите и хората с по-високо образование. С увеличаване на доходите нараства усещането за по-добър живот спрямо този на предците, както и оптимизма за следващите поколения", настояват от "Алфа Рисърч".

Отстъплението на поредицата негативни равносметки и събуденият оптимизъм за бъдещето е безспорно добра новина в края на 2023 година. Вярата, че всяко следващо поколение живее и ще живее по-добре от предишното е не само пасивна нагласа, но може да провокира лични усилия в стремеж за подобряване на обществената среда, било то в локален, регионален, или национален план. Което пък би било добра новина за 2024 г., заключават социолозите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До 10 градуса в четвъртък

Днес облачността ще се разкъсва и намалява и след обяд над по-голямата част от страната ще се установи предимно слънчево време. Ще духа умерен вятър от запад-северозапад.  Максималните температури ще бъдат между 5° и 10°.

публикувано на 12.12.24 в 07:12

КЗП ще заведе колективни искове срещу фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите ще заведе колективни искове срещу някои фирми за бързи кредити, които не са отстранили неправомерни клаузи от договорите си. Анализът на КЗП сочи, че най-често ползваните в сектора неравноправни клаузи са свързани с такси и комисионни, обезщетения за просрочие и забава, неустйки за неизпълнение, разваляне на..

публикувано на 11.12.24 в 16:02

Създават изследователски център за изкуствен интелект в ЮЗУ

Научен семинар по проблемите на дигиталното взаимодействие между човека и машината се проведе в Югозападния университет „Неофит Рилски“. Зам. –деканът на Философския факултет доц. д-р Силвия Кръстева обяви по време на семинара, че ще бъде създаден изследователски център за дигитални технологии и изкуствен интелект в ЮЗУ. Ще има лаборатория с..

публикувано на 11.12.24 в 14:07

Отворени врати за бъдещи първолаци в VIII СУ Благоевград

Отворени врати за  бъдещи първокласници и техните родители – това е  инициатива на екипа на VIII СУ „Арсени Костенцев“ Благоевград. Шестгодишните малчугани имаха възможност да се запознаят с бъдещите си учители, да разгледат класните стаи и цялото училище. Те бяха разпределени по зали, където се занимаваха с рисуване, забавляваха се с роботи,..

публикувано на 11.12.24 в 13:33

Община Благоевград с нова политика за гробищните паркове

Община Благоевград предприе акция по благоустрояване на гробищните паркове в града. Целта на кметския екип е да осигури по-чисти, поддържани и спокойни пространства за всички  посетители. Почистват се основно алеи и занемарени прилежащите пространства на Старите и Новите гробища. Работата включва премахване на обрасли храсти, висока растителност и..

публикувано на 11.12.24 в 12:13

Анна Йорданова представи първа стихосбирка в Перник

Първата си стихосбирка представи в Перник Анна Йорданова. Авторката е гл. експерт в Държавен архив в Перник, а стихосбирката включва над 40 стихотворения, създадени през юношеските ѝ години, но неиздавани досега.  Анна Йорданова е завършила българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“ и магистратура по „Творческо писане“. Работила е като репортер и..

публикувано на 11.12.24 в 11:47

Полицията в Перник разследва случаи на домашно насилие

Две бързи производства за домашно насилие са започнати от служители на полицията в Перник през изминалото денонощие. 65- годишен мъж нанесъл побой над 63-годишната си съпруга, причинявайки й лека телесна повреда. Извършителят е задържан за до 24 ч. с полицейска мярка и действията по разследването продължават под надзора на прокуратурата.  С лека телесна..

публикувано на 11.12.24 в 11:14