Оптимизъм има сред българите за идващата 2024 година, сочат данните от ново изследване на "Алфа Рисърч", проведено в периода 22 – 30 ноември 2023 г.
Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна, като е използвана стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.
През 2023 година бяха преодолени редица кризи – обществото се възстанови от пандемията от Covid-19, а след три години на политическа нестабилност и няколко предсрочни вота страната ни вече има редовно правителство. Въпреки това има криза на доверието към институциите и политиците и една от причините са непрекъснатите скандали между партиите, които подкрепят управлението. През тази година избухна и нов военен конфликт – между Израел и Хамас.
Това не е попречило на хората да дадат по-добра оценка за изминаващата година, в сравнение с преходната. За пълнолетните българи тя е била по-успешна за тях и семействата им, отколкото за страната и света, отчитат социолозите.
Поляризирана е равносметката за 2023 година в личен аспект – 24% я оценяват като по-добра от предходната, за 26% тя е по-лоша, а за 50% няма съществена промяна. Така, като най-кризисна за българите остана белязаната от Covid и протести 2020г.
"Тогава регистрирахме историческо дъно по песимизъм (6% позитивни, срещу 51% негативни оценки), тъй като беше засегнато и личното, и общественото битие. След нея политическите и социални драми изглеждат по-бледи и сме свидетели на постепенен ръст на оценките. През настоящата година отрицателните мнения намаляват с десет пункта спрямо предишната, а позитивните се увеличават с четири. Най-успешна е 2023 година за най-младите и хората в активна възраст (40-49 години), както и за висшистите и жителите на столицата. Най-неудовлетворени остават пенсионерите и жителите на селата. Ако тази позитивна тенденция продължи, можем да очакваме в края на 2024 превес на позитивните над негативните оценки, какъвто не е имало от преди пандемията", коментират от "Алфа Рисърч".
Далеч по-негативни са нагласите в обществен план – национален и геополитически. За първи път през последните 25 години позитивните оценки за страната са два пъти повече от тези за света. На фона на влошаващата се ситуация в света, случващото се у нас се усеща като по-малко драматично. Годината за България се оценява като по-добра от предходната от 11%, докато за пет пъти повече анкетирани (55%) си е останала по-лоша. В световен план позитивни са едва 6% от анкетираните, докато 70% са на противоположното мнение. Липса на съществена промяна констатират между една четвърт и една трета от българите.
По-високата удовлетвореност в личен план спрямо макро картината намира израз и през конкретни аспекти от живота на хората. С позитивен баланс в оценките са индивидуалните фактори - удовлетвореност от жилищните условия (83%), личния живот (81%), здравословното състояние (73%), работата (68%) и дори материалното положение (55%). Преобладаващо негативно се определят обществените елементи - степента на защита на правата на отделния човек (59% са неудовлетворени) и живота в България като цяло (56% негативни оценки).
Очакванията за 2024 година са свързани с убедеността на хората, че те ще се справят по-добре с предизвикателствата в собствения си живот, отколкото ще се преодолеят проблемите пред България и света.
"Ако тази тенденция се запази, можем да станем свидетели през следващата година на избухването на ново, по-радикално желание за промяна", смятат анализаторите.
Увереност, че годината ще е успешна за тях изразяват 42%, а на противоположното мнение са 19% от анкетираните. Разликата между оптимистите и песимистите е 23%, докато през миналата година тя е били едва 4%. От гледна точка на България и света "по-добра" година очакват 33%, а "по-лоша" 36%-38% от участвалите в изследването. Спадът на негативизма в настоящето буди оптимизъм и за бъдещето.
Освен моментна равносметка, проучването отправя и по-широк поглед към минало и бъдеще, през поколенческата призма. Като цяло нагласите са, че всяко следващо поколение живее и ще живее по-добре от предходното – ние сме по-добре от нашите родители, а децата ни ще бъдат по-добре от нас.
При оценките за живота ни спрямо този на нашите родители нагласите са преобладаващо позитивни. Близо половината от пълнолетните българи (49%) вярват, че живеят по-добре от своите родители, а на обратното мнение са 29%. Без усещане за съществена динамика спрямо миналото са 22% от анкетираните.
Очакванията за живота на следващите поколения са също оптимистични, но и с висок дял на хората, които в сегашните несигурни времена се затрудняват да бъдат по-категорични за бъдещето (28%). Като обща нагласа обаче оптимистите са два пъти повече от песимистите (39%:21%).
"Най-позитивни в оценките за настоящето и очакванията за бъдещето са учащите и хората с по-високо образование. С увеличаване на доходите нараства усещането за по-добър живот спрямо този на предците, както и оптимизма за следващите поколения", настояват от "Алфа Рисърч".
Отстъплението на поредицата негативни равносметки и събуденият оптимизъм за бъдещето е безспорно добра новина в края на 2023 година. Вярата, че всяко следващо поколение живее и ще живее по-добре от предишното е не само пасивна нагласа, но може да провокира лични усилия в стремеж за подобряване на обществената среда, било то в локален, регионален, или национален план. Което пък би било добра новина за 2024 г., заключават социолозите.
Днес облачността ще се разкъсва и намалява и след обяд над по-голямата част от страната ще се установи предимно слънчево време. Ще духа умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 5° и 10°.
Комисията за защита на потребителите ще заведе колективни искове срещу някои фирми за бързи кредити, които не са отстранили неправомерни клаузи от договорите си. Анализът на КЗП сочи, че най-често ползваните в сектора неравноправни клаузи са свързани с такси и комисионни, обезщетения за просрочие и забава, неустйки за неизпълнение, разваляне на..
Научен семинар по проблемите на дигиталното взаимодействие между човека и машината се проведе в Югозападния университет „Неофит Рилски“. Зам. –деканът на Философския факултет доц. д-р Силвия Кръстева обяви по време на семинара, че ще бъде създаден изследователски център за дигитални технологии и изкуствен интелект в ЮЗУ. Ще има лаборатория с..
Отворени врати за бъдещи първокласници и техните родители – това е инициатива на екипа на VIII СУ „Арсени Костенцев“ Благоевград. Шестгодишните малчугани имаха възможност да се запознаят с бъдещите си учители, да разгледат класните стаи и цялото училище. Те бяха разпределени по зали, където се занимаваха с рисуване, забавляваха се с роботи,..
Община Благоевград предприе акция по благоустрояване на гробищните паркове в града. Целта на кметския екип е да осигури по-чисти, поддържани и спокойни пространства за всички посетители. Почистват се основно алеи и занемарени прилежащите пространства на Старите и Новите гробища. Работата включва премахване на обрасли храсти, висока растителност и..
Първата си стихосбирка представи в Перник Анна Йорданова. Авторката е гл. експерт в Държавен архив в Перник, а стихосбирката включва над 40 стихотворения, създадени през юношеските ѝ години, но неиздавани досега. Анна Йорданова е завършила българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“ и магистратура по „Творческо писане“. Работила е като репортер и..
Две бързи производства за домашно насилие са започнати от служители на полицията в Перник през изминалото денонощие. 65- годишен мъж нанесъл побой над 63-годишната си съпруга, причинявайки й лека телесна повреда. Извършителят е задържан за до 24 ч. с полицейска мярка и действията по разследването продължават под надзора на прокуратурата. С лека телесна..