Експерт от Министерството на отбраната подава оставка заради непоканени депутати на водосвета на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия на 6 януари. Това обявиха от министерството, след като по-рано председателят на парламента Росен Желязков и Делян Пеевски от ДПС изразиха недоволство си, че на ритуала не са били поканени председателите на парламентарните групи и депутати. По казуса с поканените официални лица от Министерството на отбраната изпратиха съобщение до медиите, в което посочват, че "организацията на водосвета, който се провежда традиционно на Богоявление, е съгласно държавния протокол и не е променяна от над 20 години". В отговора на МО по казуса се казва още, че "поканите на официалните лица се изпращат на базата на стандартен списък, според протоколните изисквания, който се актуализира периодично". А поисканата от Тодор Тагарев проверка показала, че данните в стандартния списък, който се използва за изпращане на поканите, не са били актуализирани.Също така: "Установен е пропуск по отношение на председателите на парламентарни групи". Експертът в Министерството на отбраната, отговорен за поканите, доброволно си подал оставката:"Експертът, на когото е възложена тази задача, погрешка е ползвал неактуализиран списък, за което сигнализира сам на ръководството и пожела да подаде оставка от заеманата позиция", се казва в съобщението на МО.В отговора министерството не посочва защо списъкът за поканите не е бил актуализиран, след като сегашният парламент работи от близо 10 месеца.Министерството на отбраната уточнява, че организацията на Водосвета става по протокол и не е променяна от над 20 години. Затова от министерството считат, че процедурата е спазена.В съобщението се припомня, че на водосвета са били поканени председателят и зам.-председателите на Народното събрание, както и целият състав на Комисията по отбрана.Председателят на парламента Росен Желязков каза, че до сега не е имало прецедент да не бъдат поканени всички народни представители.А председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски го сметна за унижение.Депутатът от БСП Борислав Гуцанов заговори за оставката на министъра на отбраната. От МО посочиха, че са отворени за конструктивен диалог с народните представители в интерес на сигурността и отбраната на страната.
В МВР започва проверка по повод обществена поръчка, свързана с безопасността на пътя. Това съобщиха от ведомството. От министерството уточняват, че проверката е разпоредена от ресорния министър Даниел Митов в максимално бързи срокове и допълват, че става дума за Национална превантивна кампания за децата в областта на безопасността на движението по..
МВР е обявило обществена поръчка за 30 000 икони, лепящи се на стъклата на автомобили, с цел да пазят децата по пътищата. Освен иконите, е предвидено да бъдат доставени и 50 хиляди балона, 15 хиляди плажни топки и 30 хиляди химикалки. Предвидено е поръчката да бъде финансирана от Фонда за пътна безопасност на движението по пътищата. В същото време БНР..
Редица забрани за движението с тротинетки и велосипеди въведе Община Дупница. Заповедта е на кмета Първан Дангов.Забранява се движението с електрически или механични тротинетки и велосипеди по тротоарите, централния площад, детските и спортни площадки, парковете и всички пешеходни зони на територията на общината. Изключение се допуска само за..
45-годишен мъж от Благоевград, който е служител на МВР, е пострадал тежко след пререкания и последвала физическа агресия. Инцидентът е от снощи, потвърдиха днес от полицията. Спречкването е станало на пешеходния мост в района на пазара, между мъжа от Благоевград и трима мъже от Симитли. Единият от тях е нанесъл удар в областта на лицето на..
Възстановено е движението в района на Кресна на първокласен път Е-79 София – Кулата, съобщиха от АПИ.Движението през Кресна беше спряно и в двете посоки като леките автомобили минаваха по обходен маршрут, а тежкотоварните изчакваха на място, заради станала рано тази сутрин тежка катастрофа между лек и тежкотоварен автомобил. На място е загинал..
Първокласнен път Е-79 София – Кулата в района на Кресна е затворен поради ПТП. Това съобщиха от Областно пътно управление – Благоевград. Трафикът за МПС до 12 тона се насочват по пътя Кресна – Сливница до пътен възел „Струмяни“ и обратно. МПС над 12 тона изчакват на място. Засега не е ясно кога ще бъде пуснато движението. Полицията..
Червен код за интензивни валежи през днешния ден обяви Националният институт по метеорология и хидрология на сайта си. Предупреждението за опасно време е в сила за областите Благоевград, Пазарджик и Смолян. Оранжев код е обявен за осем области, сред тях са Кюстендил и София област. Предупреждение с жълт код има за шест области, сред които..