Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческа възстановка за годишнина от Освобождението на Кюстендил

Снимка: архив

С историческа възстановка ще бъде отбелязана 146-ата годишнина от Освобождението на Кюстендил от османско владичество на 28 януари.

Събитието ще се състои пред къщата-музей "Ильо Войвода" и е организирано от общината в Кюстендил, музея в града и читалище "Ген. Владимир Заимов 2013", с участието на национално дружество "Традиция". 

На 29 януари от централния площад "Велбъжд" в града ще тръгне паметно шествие до паметника на освободителя на града - Ильо Войвода, водено от Общинския духов оркестър. Същият ден в читалище "Братство" в Кюстендил ще се състои и тържествен концерт, посветен на годишнината. 

По повод празника къщата музей "Ильо Войвода" в града ще приема посетители безплатно. Там може да бъде видяна експозицията "Национално-освободителните борби на населението от Кюстендилския край".

С решение на местния Общински съвет от 2009 година, денят 29 януари е обявен за официален празник на града.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тежката битка срещу огромния горски пожар в Пирин продължава

Шести пореден ден не спират усилията на пожарникари и доброволци на терен и работата от въздуха на българските, словашки, унгарски, чешки, румънски и френски вертолети. Днес в следобедните часове към авиационната техника  за гасене се присъединиха и два самолета АТ-802 Fireboss Amphibious от Швеция. Всички усилия на националните и..

публикувано на 30.07.25 в 21:02

Разследват жестоко отношение към куче в Банско

Под надзора на Районна прокуратура – Благоевград, Териториално отделение – Разлог, се води разследване по досъдебно производство, образувано за извършено престъпление – проявена жестокост към гръбначно животно. Полицейски служители са установили и разпитали свидетел, публикувал видеоклип в социалните мрежи, съдържащ данни за жестоко отношение към..

публикувано на 30.07.25 в 15:41

Пожарът в Пирин през очите на доброволец

Природните бедствия ни напомнят колко крехък е човек пред силата на природата. Но именно в такива тежки моменти виждаме колко силни сме, когато сме заедно. Доброволците и аварийните екипи, заедно с пожарникарите, са в окото на пожара в Пирин. Над 160 пожарникари, горски и доброволци са на терен вече шести ден. Там е и Сдружение..

публикувано на 30.07.25 в 15:04

Превантивни мерки срещу болестите по преживните животни в Кюстендилско

Превантивни мерки срещу шарката по овцете и козите и чумата по дребните преживни животни прие Областната епизоотична комисия в Кюстендил. Заседанието се проведе с цел превенция заради влошената епизоотична обстановка в страната по отношение на двете заболявания. Мерките, предприети от комисията, задължават Гранична полиция да организира и провежда..

публикувано на 30.07.25 в 14:30

Шведските самолети в готовност да се включат в борбата с пожарите у нас

По Механизма за гражданска защита на ЕС на Аерогара - Пловдив пристигнаха два самолета от Швеция, които ще се включат в битката с пожарите. Екипажите бяха посрещнати от заместник-министъра на вътрешните работи Тони Тодоров, заместник-директора на ОДМВР-Пловдив комисар Пламен Иванов и гл. инспектор Петър Петров от РДПБЗН.  “Предстои те да бъдат запознати..

публикувано на 30.07.25 в 14:09

Жена от Дупница занесе пари на телефонни измамници в Букурещ

Възрастна жена е предала на телефонни изманици сумата от 18 500 лв. и 20 грама златни накити. 81-годишната жена от Дупница била въведена в заблуждение, че помага на службите. На измамената жена било обяснено, че след като службите си свършат работата, служител на Вътрешна сигурност от МВР ще върне парите и ценностите на сина й. Жената предала част от..

публикувано на 30.07.25 в 13:21

Отменят музикалната част от събора на Попови ливади в знак на съпричастност

Поради усложнената обстановка и бушуващия пожар в Пирин планина, Община Гоце Делчев изразява своята съпричастност към случващото се и отменя музикалната част от програмата на Традиционния събор по повод 122 години от избухване на Илинденско-Преображенското въстание. Годишнината ще бъде почетена с официална програма пред паметника на Гоце Делчев в..

публикувано на 30.07.25 в 12:23