Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът отказа екстрадицията в Гърция на кандидат-кмет на Дупница

Съдът в Кюстендил отказа изпълнението на Европейска заповед за арест от Гърция спрямо Методи Захаринов. Той е осъден с решение, влязло в сила през 2014 г. на шест години затвор, за държане на девет подправени банкноти от по 50 евро.

Окръжният съд уважи искането на защитата на Захаринов за отказ от изпълнението на Европейската заповед и го остави под парична гаранция. На основание чл. 44, ал.8 и чл. 40, ал.1, т.4 от Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест, съдът прие изпълнение присъдата в Република България. Решението на съда може да се обжалва и протестира пред Софийския Апелативен съд в петдневен срок.

След влизане на решението в сила предстои насрочване, по искане на прокуратурата на ново дело за признаване (приспособяване) на присъдата според българското законодателство, уточниха от съда.

"Удовлетворен съм от решението", каза Захаринов след заседанието.

Пред съдебната палата се събраха десетки в гражданска подкрепа на Захаринов и искане за справедлив съдебен процес. След приключването на заседанието Захаринов беше посрещнат от протестиращите с аплодисменти.

Методи Захаринов беше независим кандидат за кмет на Дупница, подкрепен от "Възраждане" на местните избори миналата година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предимно слънчево, с разкъсана висока облачност

Днес ще преобладава слънчево време, с разкъсана висока облачност. След обяд главно над Западна България ще се развива купеста облачност и ще има изолирани краткотрайни превалявания. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток, ще е слаб, в Източна България и Дунавската равнина – умерен. Дневните температури ще се понижат и максималните ще са между 28° и..

публикувано на 04.09.25 в 05:21

Продължава битката с огъня в Рила 

През целия ден и днес продължи гасенето на пожара в НП “Рила”, като в борбата с огъня се включиха над 35 души огнеборци и летателна техника. Пожарът все още не е потушен напълно, съобщи за Радио Благоевградгл.инсп. Юлиян Петров от Регионалната дирекция пожарна безопасност и защита на населението в Благоевград. Продължават да тлеят дънери. И през нощта..

публикувано на 03.09.25 в 18:26

Не откриха следи от черен леопард край Дупница

Няма открити следи от голяма черна котка в района на село Крайници, община Дупница . В района бяха изпратени екипи на полицията след подаден сигнал на телефон 112. Сигналът, че в землището на с. Крайници, община Дупница, е забелязана голяма черна котка е постъпил на спешния телефон 112 в 11:45 часа от жител на селото.  Мъжът е съобщил, че е..

публикувано на 03.09.25 в 15:25

Нов физкултурен салон в СУ „Д-р Петър Берон“ – Перник

Започва изграждането на физкултурен салон в едно от най-старите учебни заведения в Перник - Средно училище с разширено изучаване на чужди езици „Д-р Петър Берон”.  От построяването си пред 1924 година досега то не е имало физкултурен салон. Към момента за часовете по физическо възпитание са пригодени две класни стаи.   Сбъдна се една голяма и..

публикувано на 03.09.25 в 15:11

От любов към театъра

За поредна година деца на възраст от 6 до 18 години ще участват в заниманията на детската школа по театър към ДТ "Никола Вапцаров" в Благоевград.  На 6 и 7 септември 2025 г. школата отново ще отвори врати за децата и младежите, обичащи театъра. Занятията ще се провеждат през почивните дни (събота и неделя) и ще предложат истинско..

публикувано на 03.09.25 в 14:13

Уъркшоп в Перник за опазване на живото наследство в Западните Балкани

Област Перник е домакин на у ъркшоп, посветен на насърчаване на опазването на живото наследство в Западните Балкани. Събитието е в рамките на 3 -дневен семинар, организиран от ЮНЕСКО и е съвместна инициатива с Регионален център София - ЮНЕСКО и Община Перник. Пред гостите бяха направени презентации, свързани с историята и съвременното развитие на..

публикувано на 03.09.25 в 14:02

Станция за контрол на въздуха до ТЕЦ „Бобов дол“

Искат изграждане на автоматична измервателна станция за качеството на атмосферния въздух в района на ТЕЦ "Бобов дол". Тя да е част от националната мрежа на Изпълнителната агенция по околна среда.  За това настояват от сдружението "За Разметаница" и жители от региона в социалната мрежа.  Така във всеки един момент ще се знае за вредните емисии при..

публикувано на 03.09.25 в 12:17