Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Нейко Нейков: Българинът е все по-тревожен и спи по-малко

15 март – Световен ден на съня

Всяка година в третия петък на март се отбелязва Световния ден на съня. Инициативата е на Световното общество на съня /World Sleep Society/ и се реализира в повече от осемдесет страни. Целта и е да отбележи значението на добрия сън за здравето на хората, да насочи вниманието на обществото към медицинските, образователните и социалните последствия от проблемите със съня, да насърчи превенцията им. Най-честите причини, които водят до нарушенията съня и видовете нарушения на съня коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Нейко Нейков, невролог и специалист по медицина на съня – сомнология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ “Токуда“. В Клиниката по неврология към лечебното заведение от 2009 година работи Лаборатория по Медицина на съня.

Познати са над 9 групи нарушения на съня с над 80 заболявания по съвременната класификация. Когато е налице неудовлетворяващ сън за 3-4 дни седмично в продължение на 1 месец – вече става дума за определен вид сънно нарушение и следва диагностика при специалист. Нарушенията са съня са различни по честота. В България бих определил 3 основни състояния, които водят пациентите при нас. Дихателните нарушения, особено с нарастване на затлъстяването. Доста пациенти идват при нас с оплаквания за хъркане със спиране на дишането, по-точно с оплаквания от техните партньори. Обструктивната сънна апнея се среща много често и е сериозен рисков фактор, ако не бъде повлияна има риск от сърдечносъдови и мозъчно-съдови заболявания. Сравнимо е с това човек да пуши по 3 кутии цигари на ден или да има неповлиян захарен диабет, което е много фрапантно. Една от основните причини за заспиване зад волана, нарушена концентрация и последващите пътно-транспортни произшествия. Това е състояние, което е лечимо в България, с апаратната диагностика, както и лечението с апарати на такива пациенти. Имаме достатъчно опит и има пациенти, които са преодолели това състояние. Друго нарушение е безсънието, което тревожи всеки един от нас в някакъв момент от живота ни. Това се дължи на ежедневния стрес, смята се, че 21 век ще бъде века на тревожността, което много се наблюдава при нас, сомнолозите. Много често имаме причини за безсъние  - основно психофизиологични, но за съжаление са налице  вторични от други заболявания. Като цяло българинът е болен, а сънят е 1/3 от живота ни, огледало на нашия съзнателен живот и това се отразява.“


  Д-р Нейков посочи, че медикаментите за безсъние не са трайно решение на проблема. Те са основно хранителни добавки, върху които се упражнява сравнително нисък контрол. „Има съставки, които са доказани и действат, но когато става въпрос за дългосрочно сънно нарушение и особено за вторично такова – никога няма да помогнат фито продуктите. Тогава става дума за по-сериозни медикаменти. Сомнологията е една сравнително млада специалност, имаше доста стари норми, които вече са отхвърлени. За съжаление има колеги, които не знаят за развитието на този клон в медицината, което води до объркване.“

  Не малък процент са и двигателните нарушения на съня – пациенти със синдрома на неспокойните крака, с парасомнии, със сомнамбулизъм, които търсят помощ от специалисти. „За съжаление имаме и пациенти с обратните оплаквания, когато човек не може да се отърве от съня си и има т.нар. хиперсомния. Има хора, които не могат да се събудят, и  много от тях са генетични случаи. Допълнително трябва да се прави много висша диагностика“.

  Специалистът по медицина на съня посочи, че опасностите, които крие нелекуваното безсъние са свързани както с психиката, така и с тялото ни. Негативните последици: по-лесно изнервяне, намалена концентрация, ставаме роби на собствените си емоции, нарушава се обмяната на веществата, както и по-висок риск от атеросклероза и повишена тревожност.


   Препоръките са да спим 7 часа на вечер, но това е много индивидуално. „Има хора, които разделяме на „сови“ и „чучулиги“ – някои имат необходимост от повече сън, други по-малко, което винаги трябва да се има предвид. Сънните нарушения често са с много голяма давност. 20 години нарушен сън не може да очакваме, че ще го върнем, каквото и лечение да се предложи.   Защото и възрастово сънят се е нарушил. Принципно мозъкът ни се самоусъвършенства с възрастта, ние губим мозъчна тъкан с всяка изминала секунда. Самоусъвършенстването на самите нервни пътища изисква по-малко сън, с времето се изчерпват нервни клетки, изчерпват се и хормоните на мозъка и неговите метаболити, включително и хормона на съня. Има такава диагноза „старческо безсъние“, което е следствие на недостиг на хормон на съня.“

  За здрав и спокоен сън д-р Нейков препоръча да се следва хигиената на съня. „Правилно дисциплиниране на нашето съзнание и подсъзнание. Кога е времето за сън, да спим по едно и също време. Спазването на сънен график е много важно. Събота и неделя да си наваксаме съня за съжаление е нещо, което влошава нашия сън, а не го подобрява. Не казвам не почивайте, а по-скоро не спете. Особено спрямо седмицата, защото с един сънен график се свиква за 5 дни и за 2 дни преставаме да сме в него. И може би заради това понеделник е най-мразения ден в света“.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Безплатни прегледи в МБАЛ – Благоевград

Гастроентерологичното отделение на МБАЛ-Благоевград – АД организира безплатни профилактични прегледи за диагностика на заболявания на гастроинтестиналния тракт с висок клас ултразвуков апарат. „Предприехме тези прегледи, заради повишената заболеваемост, свързана с черния дроб – цироза, стеатоза, което е в резултат на затлъстяване,..

публикувано на 02.05.24 в 09:28

При епидемия от коклюш – какви мерки предприема МЗ? Как да се пазят хората?

Дори да се обяви епидемия от коклюш, няма да се наложат толкова строги противоепидемични мерки, каквито имаше по време на ковид пандемията, настоя пред БТА главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. По думите му няма да има и толкова силен натиск върху здравната система. "Това, което виждаме досега, е, че не повече от 5-10% от болните от..

публикувано на 25.04.24 в 09:20

Три нови случая на коклюш в Кюстендилско

Три са новите потвърдени случая на коклюш в Кюстендилска област. Два от случаите са в Кюстендил, в едно семейство извън ромския квартал, където са заболели възрастен и дете. В Дупница има случай на едногодишно дете. "Постоянно има случаи със съмнения", каза д-р Кръстева от Регионалната здравна инспекция в Кюстендил. Тя посочи, че всички новородени,..

публикувано на 24.04.24 в 11:15

9 случая на коклюш в област Благоевград от началото на годината

„Официално потвърдените случаи на коклюш в Благоевградска област от началото на годината до момента са 9. Заболелите са до 19 години – в ранната детска възраст и ученици. 3 от децата са под 1 година, които не са имунизирани, от 1 до 4 години – 1 дете, от 5 до 9 – 4, от 15 до 19 – 1 дете“ – каза за Радио Благоевград д-р Веселка Мончева,..

публикувано на 24.04.24 в 09:33

Първи случай на коклюш в Перник

Първи случай на коклюш е регистриран в Перник. С магарешка кашлица е диагностицирано 15-годишно момиче, което учи в София. Диагнозата е установена по лабораторен път. Заразеното дете е било имунизирано. То се лекува в домашни условия. „Детето е под карантина. Близките са уведомени и спазват режим. Уведомили сме класа и училището, софийската РЗИ, за да..

публикувано на 23.04.24 в 14:17

Промяна: Ваксината срещу коклюш ще се поставя на месец и половина на бебето

Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, месец и половина след раждането на бебето, а не както е сега според Имунизационния календар тя се прилага след втория месец. Това е решено на среща между служебния премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева,..

публикувано на 23.04.24 в 11:41
Гл. ас. д-р Магдалена Баймакова

Ваксинацията срещу хепатит В е най-ефективната форма на превенция срещу заразяване

6000 души се заразяват с форма на хепатит всеки ден.  1,3 милиона души са страдали от форма на заболяването – така се твърди в доклада за глобалния хепатит за 2024 г., представен на Световната среща за хепатит в Лисабон, Португалия. Спорeд данните, представени от СЗО,  хепатитът има толкова смъртни случаи, колкото има туберкулоза глобално...

публикувано на 22.04.24 в 09:40