Как десетки милиони от бюджета на НОИ изтичат под формата на обезщетения към хора, усвоили перфектно схема за краткосрочна работа в други държави от Европейския съюз? Каква е схемата, която им осигурява сериозен месечен доход за цяла година, без да работят, намирайки начин да откажат предложенията за работа от бюрата по труда?
"Сиромах човек, жив дявол" - тази мъдрост напълно важи за хората, намерили начин да надхитрят държавата, чиято политика ни поставя на последно място по доходи в ЕС. В бедните и със слабо развита икономика райони, в какъвто все повече се превръща област Благоевград, възможността за стабилна работа и що-годе добри доходи намалява, особено за нискоквалифицираната работна ръка. Мнозина потърсиха по-добър шанс в чужбина, цели семейства станаха гастербайтери, цели села се стопиха. Някои откриха варианта за сезонна работа в чужбина, но на много места ги третираха като бели роби.
И изведнъж се появи шанс да отидат за седмица-две, максимум месец, да работят в друга държава от ЕС и връщайки се у нас, да си осигурят добър месечен доход, по-висок от средната заплата за област Благоевград, за цяла година, без да работят – под формата на обезщетение, гарантирано от европейски регламент.
Процедурата никак не е сложна, а и хората са си изпипали нещата. Връщайки се от кратка работа в чужбина, те първо се регистрират в бюрото по труда. Най-многобройните групи откриваме в Разлог и Гоце Делчев.
За 2023 г. регистрираните безработни са малко над 4000. От тях регистрираните след работа в чужбина са 42% от общия брой новорегистрирани. За сравнение, през 2022 г. броят на регистрираните, завърнали се от чужбина, е 29,5%.
Лицата се връщат предимно от Франция, работили в селското стопанство масово с краткосрочна заетост – 4 до 10 дни, отбелязва пред БНР Йорданка Еринина, директор на Бюрото по труда в Разлог, което обслужва още три общини - Банско, Белица и Якоруда.
Завърналите се най-вече от Франция едва ли са поискали да започнат работа, защото са били сигурни, че ще получат много добри обезщетения от НОИ. И са открили законен начин да откажат предложенията за работа, така че да не загубят правото на обезщетение за следващите 12 месеца.
За 2023 година се оказва, че област Благоевград държи рекорда в страната - 40% /1875 лица/от всички възползвали се от тази схема /4464 лица/, са от нашия район и те вземат най-високите месечни обезщетения - средно 1743 лева. Какви са изискванията на НОИ за отпускане на тези обезщетения и каква е процедурата?
Стажът и доходът на завърналия се от работа в чужбина се проверява през електронна система за обмен на данни с други държави членки на ЕС.
Може да се каже, че хората познават добре своите права, коментира Георги Желев, началник отдел "Краткосрочни обезщетения по договори" в НОИ.
1875 са жителите на Благоевградска област, на които е отпуснато обезщетение по европейски регламенти. Средната стойност от 1743 лева е близка до максималната - 1800 лева, при средна заплата за област Благоевград 1329 лева.
Регистрацията им като безработни в бюрата по труда се прави най-вече с цел да им бъде предложена работа и те да се впишат активно на българския трудов пазар. Оказва се обаче, че всички предложения са неподходящи за тях и те ги отказват аргументирано и с документи, потвърждава експертът от НОИ Георги Желев.
Равносметката: за една година биват източени между 35 и 37 милиона лева от осигурителните ни вноски, и то само за област Благоевград.
Народните представители Стефан Апостолов и Деница Сачева посетиха Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства „Вяра, надежда и любов“ и Защитеното жилище за лица с психични разстройства в Симитли при днешното си посещение в общината. Деница Сачева, която е и председател на парламентарната комисия по труда и социалната..
21 нови дървета ще бъдат засадени по ул. „Данаил Крапчев“ на мястото на 16, които са в недобро санитарно състояние. Експертна оценка установи, че част от растителността по улицата е проблемна и с надземни корени, което създава потенциална опасност за пешеходци и автомобили. Дърветата са със силно развита повърхностна коренова система. Част от корените..
„Желанието ни е България да бъде разпозната като регионален хъб за младежка политика“, това заяви зам.-министърът на младежта и спорта Петър Младенов на посещение в Благоевград. Повод за визитата бе лекция, която министър Младенов изнесе пред студенти и преподаватели в ЮЗУ „Н. Рилски“. „Един от нашите приоритети е развитието на масовия спорт...
С указ № 72, издаден от президента на Република България Румен Радев, бе насрочен частичен избор за кмет на кметство Беласица, община Петрич, област Благоевград. Изборният ден е определен за 12 октомври 2025 година. Документът носи подписите на президента Румен Радев и министъра на правосъдието Георги Георгиев, като е публикуван в Държавен..
Дни преди празника на българската просвета и култура и славянската писменост 24 май, добрата новина е за учениците, учителите и родителите от Второ ОУ „Д. Благоев“ в Благоевград. От новата учебна година те ще се завърнат в своята обновена, реновирана, резширена учебна база. Там текат мащабни ремонтни дейности, а учениците сега учат в сградите на..
Отличените участници в конкурса "Словото, което търси дом“ ще бъдат наградени на тържествена церемония в Кюстендил. Събитието ще се състои на 23 май от 17.30 часа в Художествената галерия "Владимир Димитров – Майстора“. След награждаването, в специалната вечер посветена на словото, младите творци ще се срещнат с големите имена в съвременната..
Приключиха строително-монтажните дейности в кметствата на село Бачево и село Горно Драглище. Двете обществени сгради бяха обновени по програма за енергийна ефективност. Изпълнените енергоефективни мерки включват подмяна на дограмата, топлоизолация на външните стени, покривите и подовете, както и изграждане на автономни термопомпени агрегати. На..