Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филологическият факултет към ЮЗУ „Неофит Рилски“представи „Традиции около българската трапеза“

БНР Новини

Филологическият факултет към Югозападния университет „Неофит Рилски“  представи „Традиции около българската трапеза“, част от ННП „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“. Традиционната българска кулинария бе в центъра на събитието със специално подбрани ястия с характерен български оттенък – пресница погача, гарнирана с разядка от нахут, селска питка с царевично брашно и праз, пълнени чушки с боб, баници със сирене или праз и др. Някои от ястията бяха приготвени от студенти и преподаватели от Филологическия факултет.Към събитието проявиха интерес студенти от различни държави, които в момента се обучават в университета в рамките на програма „Еразъм+“. Те бяха запознати с българските традиции от студенти от българистични специалности във Филологическия факултет и имаха възможност да опитат от вкусните ястия. Специална изненада бе Пиринският танцов ансамбъл „Вихрен“, който внесе допълнителен колорит с прекрасни народни носии.Програмата на събитието, проведено по инициатива на доц. Елена Азманова-Рударска, включваше представяне на средновековната кухня на българина от гл. ас. д-р Янко Христови кратка беседа на гл. ас. д-р В. Божинов за антропологичните аспекти на храната.Студенти от специалностите „Българска филология“ и ПОБЕЧЕ на Филологическия факултет бяха подготвили поетично четене по творби на български писатели по случай 21 март – Световен ден на поезията. С голямо вдъхновение участваха Мария Каракостова, Силвия Андонова, Йоана Югова и Милена Миленкова, Симеон Йорданов и Петър Стойнев, Емине Сиракова и Лора Попкостадинова, Габриела Дайраджиева и Мария Параскова, която прочете своя творба.Гости на събитието бяха зам.-ректорите доц. д-р Илия Недин и доц. д-р Петрана Стойкова, зам.-деканът на Правно-историческия факултет доц. д-р Николай Попов, преподаватели от различни факултети, служители и студенти. 


По публикацията работи: Спаска Зашева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кюстендил почетоха паметта Васил Левски

В Кюстендил почетоха паметта на Апостола на свободата Васил Левски, личност, превърнала се за българите в мярка за героизъм и саможертва, смелост и правдивост, за добродетелност и почтеност. Пред паметника на Дякона присъстваха кметът на Община Кюстендил,   областният управител на Кюстендилска област, председателят на Общински съвет в града,..

публикувано на 19.02.25 в 14:39

Перничани сведоха глави пред делото на Васил Левски

Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-та годишнина отнеговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил Веселинов,..

публикувано на 19.02.25 в 14:30

В Новоселяне се преклониха пред паметника на Левски

С поднасяне на венци и цветя жители и гости на бобовдолското село Новоселяне отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола на свободата – Васил Левски. Признателни родолюбци сведоха глава пред бюст – паметника на героя, който бе изграден през 2015 година. Историята разказва, че Дякона Левски е основал именно в Новоселяне първия и единствен таен..

публикувано на 19.02.25 в 13:53

Безплатни автобуси на Голяма задушница в Благоевград

Община Благоевград пуска безплатни автобуси на Голяма (Месопустна) задушница, парк „Македония“ е отворен за паркиране на МПС Линия №2 от градския транспорт в Благоевград, която обслужва спирките в близост до стария и новия гробищен парк в областния център, ще е безплатна за времето от 07.00 ч. до 13.00 ч. на 22 февруари, когато отбелязваме Голяма..

публикувано на 19.02.25 в 11:01

Спекулациите относно „шопската нация“ бяха дискутирани в Босилеград

Темата със спекулациите по отношение на „шопската нация“ беше дискутирана на конференция в в Босилеград, Сърбия. По време на форума, в който участваха учени, депутати, активисти, беше изказано мнението, че нашите сънародници от другата страна на границата нямат нужда от лозунги и от потупване по рамото, а от реална помощ. Винаги става въпрос за..

публикувано на 19.02.25 в 09:35

Правителството създава Съвет за развитие при МС

На днешното си редовно заседание правителството трябва да създаде Съвет за развитие при Министерския съвет. Изпълнителната власт ще обсъжда промени в Националния план за действие при временна закрила и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Министрите се очаква да отпуснат и допълнителни средства по бюджета на Конституционния съд, както и..

публикувано на 19.02.25 в 09:05

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 09:03