Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Новаков: Вероятно в кампаниите на кандидатите за Европейския парламент ще доминира риториката за НС

Предстоящи извънредни парламентарни избори са най-вероятното развитие вследствие на политическата криза, след като управляващите коалиции не стигнаха до споразумение за създаването на правителство с премиер Мария Габриел, заяви за Радио Благоевград евродепутатът Андрей Новаков. Той осъди остро атаките срещу Мария Габриел и прогнозира съставяне на служебен кабинет. 

Със сигурност „политическата лакомия на Продължаваме промяната за постове, за влияние, за регулатори, за служби" ще забави България към Еврозоната и към Шенген, каза евродепутатът Андрей Новаков.

Андрей Новаков посочи, че на следващите избори както и да се проведат те, той и неговите колеги ще се стремят да се представят по възможно най-добрия начин и това да доведе да съставянето на стабилно правителство, което трябва да решава много важни за страната задачи, след които не само влизането в еврозоната и в Шенген, но и Плана за възстановяване и устойчивост, оперативни програми, Плана за справедлив преход на въглищните райони.

Новаков прогнозира, че ако изборите са две в едно, вероятно в кампаниите на кандидатите за европейския парламент ще доминира риториката за НС, вътрешнополитическия контекст. Надявах се да имаме европейски дебат, за това как България се разполага в ЕС, какви да бъдат нашите приоритети за следващите 25 години, защото в момента се приемат политики на Европейския съюз, които ще действат до 2050 година, каза още Андрей Новаков.

Евродепутатът Андрей Новаков изнесе пред студенти и преподаватели в ЮЗУ "Неофит Рилски" публична лекция на тема „Бъдещето на ЕС между зеления пакт, реиндустриализацията, сигурността и опазването на околната среда“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Първи ден на „Златен грозд “

Eдно от най-обичаните и очаквани събития за почитателите на мелнишкото вино и българските традиции – „Златен грозд“ отново събра на мегдана на най-малкия, но изпълнен с дух – град Мелник. Събитието представи най-добрите местни вина, съчетавайки ги с богата културна програма и кулинарни изкушения. Гости на първия ден на фестивала бяха Йорданка Чобанова..

публикувано на 08.02.25 в 19:40

Зимен празник в ски парк"Картала"

Снежни приключения и незабравими емоции изпълниха ски парк „Картала“ по време на тазгодишния Зимен празник. Стотици любители на планината приеха с ентусиазъм отправените към тях забавни предизвикателства и показаха спортен дух в различни състезания, сред които ски слалом-мини, сноуборд слалом, пързаляне с шейни и теглене на въже, а победителите в тях..

публикувано на 08.02.25 в 19:26

Над 1 000 участници във второто издание на фестивала "На Сурва в Джерман"

Общо 14 групи взеха участие във второто издание на фестивала "На Сурва в Джерман". Тринайсет от групите, без домакините, участват и в конкурса на фестивала, където ще бъдат връчени награди в различни категории - атрактивност, стилистика на костюмите, маски и обредност. Сред сурвакарите в местната група има и бебе на 2 месеца и половина. В традиционния..

публикувано на 08.02.25 в 17:18

Протест в Бобов дол заради ограничен достъп до работни места

Повече от 200 души са събраха на протест днес в центъра на Бобов дол. Местните жители протестират срещу отказания достъп до работните места на заетите в няколко местни предприятия. Те изказаха недоволството си срещу собственик на предприятие за детайли и заготовки за тежката промишленост - фирма "Маг", който е ограничил достъпа до останалите фирми,..

публикувано на 08.02.25 в 14:22
Съдебната палата в Кюстендил

Районен съд – Кюстендил взе мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на обвиняем в отглеждане и държане на наркотични вещества

Мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на 34 – годишен обвиняем за засяване, отглеждане и за държане на високорискови наркотични вещества, определи Районен съд – Кюстендил. Съдът уважи искането, направено от Районна прокуратура – Кюстендил за вземане на най – тежката мярка за неотклонение. Защитата пледира за по- лека мярка:..

публикувано на 08.02.25 в 13:25

“На Сурва в Джерман”

Над 1 000 кукери от Югозапада посреща днес дупнишкото село Джерман на второто издание на Фестивала на маскарадните игри “На Сурва в Джерман”.   Организатори са местното читалище “Пробуда” със съдействието на Кметство Джерман и Община Дупница. Участват 13 групи самодейци от Сапарева баня, Перник, Благоевград, Петрич и др. Те се събират на стадион..

публикувано на 08.02.25 в 08:36

"Златен грозд" в Мелник

Фестивал на мелнишкото вино "Златен грозд" ще се проведе в Мелник този уикенд. Традиционният фестивал се организира за 13-а година. Винопроизводителите от Мелнишкия регион ще представят най-доброто от своята продукция. Подготвена е и богата фолклорна програма. Специални гости ще бъдат Володя Стоянов и Иван Дяков. Ще се проведе и конкурс за..

публикувано на 08.02.25 в 08:34