12-то поредно издание на кампанията "Книги за смет" стартира днес от Благоевград. Идеята й е срещу всеки предаден килограм пластмаса за рециклиране, участниците да получават по една книга по избор, а тази година стартира и специално издадената за инициативата поредица "Буквите, които ни свързват".
"Фокусът на самата кампания е върху кирилицата. За Благоевград сме подготвили първите букви: "А","Б","В", тъй като стартираме тук. Те са титулни на новата колекция, която нашите участници събират", поясни пред Радио Благоевград един от организаторите на кампанията Мариана Добрянова, като допълни, че целта е ясна: "Да обърнем внимание, най-вече на децата, че имаме една планета, която е наш дом и трябва да я пазим, а рециклирането е един от най-преките пътища към това".
Името на кампанията е вдъхновено от българската приказка "Сливи за смет". През годините в нея са събрани над 100 тона пластмаса за рециклиране и са раздадени книги за над 1 милион лева.
"Хората вече са по-ангажирани и това е неизбежно, защото това е очевиден проблем не само за България, а изобщо за Европа, да не говорим пък в световен мащаб. Интересно е, че в Тихия океан, от повече от 20 години, плува остров с размерите на Франция от пластмасови отпадъци и ако това не е стряскащо, не знам кое. Слава Богу, децата са различни, те са друго поколение и в тях ни е надеждата. Може да се каже, че наистина децата са тези, които променят нещата и обръщат играта и ако, когато сме стартирали, едно дете е било на 2-3 години, сега вече е на 12 и то води родителите си, което за нас е голямо удоволствие", каза Мариана Добрянова.
Повече чуйте в репортажа на Ваня Бахчиванова
Залесителната акция бе по повод Седмицата на гората. Събитието се организира от Регионална дирекция по горите - Кюстендил в партньорство с Държавно горско стопанство - Брезник и Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Освен че засадиха 40 двугодишни фиданки черен бор, учениците се запознаха с оборудването на противопожарните..
С 34 800 нови сметосъбиращи съдове Община Благоевград ще подобри управлението на отпадъците и ще създаде предпоставки за по-активно разделно изхвърляне. Обявената обществена поръчка, на стойност 3 499 950,00 лева без ДДС, ще позволи амортизираните съдове да бъдат заменени с нови и ще осигури по-добро обслужване както в града, така и малките..
Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата, пише БНР. Съвещанието ще се състои във вторник, 8 април, в Министерския съвет и в него ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор. Ще бъдат обсъдени дейностите по осигуряване на пътната..
Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов е лесовъд на годината. Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев. Иван Ризов е роден на 10.05.1988 г. Завършва ЛТУ и СУ като има две магистратури - за инженер по горско стопанство и по екомениджмънт. Започва кариерата си през 2012..
1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник за периода от 2020 до 2024 година, съобщиха от пресцентъра на община Перник. От началото на тази година нов дом са намерили още 47 кучета, а рекордът е от 2021-ва, когато осиновените кучета са били 422. Осиновяването от общинския приют в Перник е напълно безплатно. Всички животни, които се предлагат..
Войната по пътищата е породена от безхаберие и чувство за безнаказаност, заяви президентът Румен Радев, пише БНР. Той изказа съболезнованията си към семейството на загиналата на пътя Сияна: "България отново е почернена и, за съжаление, и деца падат вече жертви по пътищата поради една важна причина – според мен това е безхаберие, породено от..
Над 200 участници от различни краища на страната се включиха в петото издание на Международния арт-фестивал “Планински перли”. Форумът се провежда за пореден път в НЧ „Никола Вапцаров-1894“ в партньорство с Община Банско и дава сцена за изява на малки и големи, предоставя възможности за обмен на ценен опит и културни впечатления. На фестивала..