Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 280 души са заразените с коклюш. Очаква се заболеваемостта да расте

Автор:
Снимка: БГНЕС

175 са потвърдените нови случаи на коклюш. Общо за страната - все още се очаква анализа за миналата седмица, но ще бъдат може би малко над 280. Това означава, че имаме епидемична ситуация, но още е рано да се говори за епидемия.
Това заяви пред БНР проф. Ива Христова - директор на Националния център по заразни и паразитни болести. 
"Това означава, че имаме не малко болни, които предават заразата дори без да знаят, т.е. или са безсимптомни, или са с малко симптоми и нетипични. Очакваме в следващите седмици да се повиши заболеваемостта", подчерта тя и обясни, че в момента се наблюдават епидемични взривове в определени колективи. По думите ѝ в момента най-много са случаите в София град. Коклюш има и в Стара Загора, Кюстендил, Варна, Бургас, изброи тя и обобщи, че над половината области в страната са съобщили за случаи. 
И в момента у нас предписанията са да се прегледа кои деца са изпуснати, каза проф. Христова и добави:
"91-92% е покритието при новородените на 2-3-4 месеца, когато се прави първата ваксинация. След това намалява. На 12 години вече е малко под 90%. Така че засилено в момента и у нас се правят ваксинации на тези, които са изпуснати".
Специалистът отново обясни, че това е единствената надеждна превенция и призова хората да не отклоняват ваксинацията с всякакви извинения, защото това може да коства тежки усложнения при децата. Тя уточни, че и ваксиниран може да се разболее от коклюш, но ще го изкара леко, а имунитетът от ваксината е поне 10 години:
"Ваксинирането предпазва от заболяване. Второ - ако все пак се случи заболяване, то ще е по-леко. Трето - носителството и шансът да предаде на някого е много по-кратко".
По думите ѝ ваксини има предостатъчно и активно се работи за тяхното поставяне. 
В предаването "Преди всички" проф. Ива Христова обяви, че най-голяма част от болните са деца в училищна възраст. Според нея карантинирането на клас в училище е много ефективен начин да се стопира разпространението.
Има единични случаи и на заболели по-възрастни хора, добави тя и изказа мнение: "Възрастните сме ваксинирани с надеждна ваксина и сме със стабилен имунитет. За поголовно ваксиниране на всички към момента мисля, че не е оправдано".
Проф. Христова отбеляза също, че новородените са с най-висок риск от усложнения и смърт. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Премиерът Желязков откри нов клас скенер и мамограф в болницата в Разлог

Министър-председателят Росен Желязков не очаква изненади при финалните гласувания за приемането ни в еврозоната. "Човек ако очаква изненада, това няма да е изненада. Гласуването в парламента става по линия на политическите семейства. За мен е изключително важно българската делегация да гласува единно в полза на България. Предстои работата, която е..

публикувано на 07.07.25 в 13:56

Жегите и здравето: Какво съветват експертите от МЗ?

Летните горещини могат да поставят здравето ни в риск. Най-уязвими са възрастните хора, малките деца, бременните жени, пациентите с хронични заболявания и работещите на открито, съобщават на страницата си от Министерството на здравеопазването. За да се предпазим от опасностите при високи температури, е важно: Да избягваме продължителен престой на..

публикувано на 07.07.25 в 10:14

Ластичните чорапи са ключът за справяне със симптомите на разширените вени

В началото на лятото сме и градусите на термометъра стават все така високи. Жаркото слънце освен добро настроение често носи и различни видове дискомфорт. Сред тях са разширените вени. Как да облекчим разширените вени през лятото, как да поддържаме здравето на краката си, какви са летните опасности за разширените вени през летния сезон? Отговорите..

публикувано на 18.06.25 в 10:14
Д-р Станислав Балев

От 3000 прегледани деца, при 10% открихме леки форми на сколиоза

Над 3000 деца на възраст 8-12 години от училища в страната участваха в скринингова кампания с безплатни профилактични прегледи за гръбначни изкривявания.  Специалната програма на Клиниката по ортопедия и травматология на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ стартира в края на миналата година, а първият ѝ етап приключи през месец май 2025 г., който..

публикувано на 18.06.25 в 09:47
Д-р Владимир Пандев

Безплатни прегледи за граждани в Тубдиспансера в Благоевград

Безплатни консултации за туберкулоза стартираха в лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза в областните градове на страната. Кампанията „Седмица на отворените врати“ се провежда за втори път през тази година в изпълнение на Националната програма за превенция и контролна туберкулозата в Министерството на здравеопазването...

публикувано на 17.06.25 в 12:49
Доц. д-р Веселин Маринов

След бариатрична операция бързо настъпва редукция в теглото, диабетът и високото кръвно изчезват

Затлъстяването е глобален проблем, с който се срещаме все по-често, както в  България,  така и  в развитите европейски страни, САЩ, напоследък и в Далечния изток. Затлъстяването се превърна в глобална епидемия, която след себе си води много асоциирани заболявания, лошо качество на живот и намалена продължителност на живота. „Затлъстяването и..

публикувано на 10.06.25 в 15:45

Кардиологично отделение на МБАЛ-Благоевград отваря врати за граждани

МБАЛ – Благоевград организира месец на отворени врати в кардиологичното отделение – обяви на пресконференция д-р Димитър Димитров, изпълнителен директор на най-голямата болница в Югозапада. За времето от 9 юни до 9 юли екипът на отделението, което е с 3-то най-високо ниво на компетентност, ще преглежда граждани, които са заявили своето желание на..

публикувано на 06.06.25 в 14:57