Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При епидемия от коклюш – какви мерки предприема МЗ? Как да се пазят хората?

Автор:
Снимка: БГНЕС

Дори да се обяви епидемия от коклюш, няма да се наложат толкова строги противоепидемични мерки, каквито имаше по време на ковид пандемията, настоя пред БТА главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

По думите му няма да има и толкова силен натиск върху здравната система.

"Това, което виждаме досега, е, че не повече от 5-10% от болните от коклюш се хоспитализират, като за голяма част от тях е по-скоро като гаранция за наблюдение, а не защото се нуждаят от интензивно лечение", посочи той.

Евентуална епидемия от коклюш

Ще обяви ли България национална епидемия заради болните от коклюш?

"Това, което виждаме през последната година в Европа, е, че все пак протичането на коклюш не е чак толкова тежко. Повече от половината заболели са имунизирани и при тях болестта протича много леко. При тези пациенти поставянето на диагнозата е проблем, защото кашлица може да предизвикат и много други респираторни вируси", каза доц. Кунчев.

"По-възрастните хора са ваксинирани с пълноклетъчна ваксина срещу коклюш. Не е невъзможно да се разболеем, но ще преболедуваме толкова леко, че вероятно няма да бъдем диагностицирани", твърди експертът.

Една от мерките, които най-напред предприемаме, е да направим по-достъпна диагностиката и тя да се извършва на няколко места в страната, а епидемиолозите да насочват определени групи пациенти към безплатно диагностициране, обясни той.

Коклюш при деца и при бременни жени

"В немалка част от случаите на коклюш сред децата болестта отминава от само себе си, но за да няма рискове, предпочитаме лечението да започне навреме. Това е бактериална инфекция, която се влияе от антибиотици и при ранно лечение се премахва всякаква опасност от по-висок риск", обясни главният държавен здравен инспектор.

По думите му, обществото, когато е наплашено, реагира емоционално.

"Бременните жени може да се ваксинират, но не мисля, че това трябва да е задължително условие… Бременните трябва да вземем предвид и мнението на акушер-гинеколозите", настоя доц. Кунчев.

Според него всеки организъм реагира различно и имунитетът при някои хора може да продължи 20 години, а при други може да започне да спада на втората или третата година след ваксинирането срещу коклюш.

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Здравните власти

Ние не всяваме паника, каза доц. Кунчев в отговор на въпрос дали поведението на здравните власти в момента е пресилено.

"При непрекъсната циркулация на причинителя на коклюш очевидно става въпрос за началото на епидемия и хората трябва да знаят това и да спазват определени мерки. Коклюшът е типично въздушно-капково заболяване и бактерията се пренася с капчици слюнка. Предпазната маска механично и много ефективно спира предаването на заразата", обясни той.

"Не бихме се върнали към мерките, които се прилагаха по време на ковид пандемията. Ако коклюш се появи в колектив, по-безопасно би било хората там да носят предпазни маски, като по-ефикасният вариант е маски да носят тези, които имат симптоми, а не тези, които нямат. Идеята е да спрем разпространението на заразата, но мерките няма да са нито толкова строги, нито толкова масови", прогнозира още доц. Ангел Кунчев.

Е-обучение заради коклюш – по преценка на директора на училището

По думите му при над 90% покритие на населението с първите три дози ваксина причинителят трудно ще намери толкова много неимунни лица, така че да ги разболее.

Отказ от ваксина с подпис на родител!?

"Никаква полза няма да има, ако се въведе идеята родителите да удостоверяват с подписа си отказа от ваксина на детето им", смята доц. Кунчев.

"Имунизациите нямат отношение само към едно или друго дете, тъй като ако родител не имунизира собственото си дете, поставя в риск други деца. Около до 3% от децата не могат да бъдат ваксинирани по медицински причини и тях ги пази общественият имунитет", посочи още здравният експерт.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Публична позиция на Благоевградски адвокатски съвет

Адвокатският съвет при Адвокатска колегия – Благоевград изпрати публична позиция. Тя е във връзка с изказвания пред медиите на изпълнителния директор на МБАЛ-Благоевград д-р Димитров, който засяга темата за представителството на работещи в болницата пред ръководството й от страна на адвокати, както и за изпратен апел от страна на персонала на..

публикувано на 25.11.24 в 10:45

Д-р Димитър Димитров: Изнесените факти от Инфекциозно отделение не отговарят на истината

Ситуацията в ИО на МБАЛ Благоевград провокира множество реакции, в т.ч. и на директора на болничното заведени д-р Димитър Димитров: По отношение на промените, които се налагат -  първото нещо, което трябва да ви кажа, а и вие самите сте свидетели на това, което се случва, че от момента, в който аз застанах на поста изпълнителен директор -  си..

публикувано на 05.11.24 в 11:49

Безплатни медицински прегледи в Разлог

С цел превенция и навременно лечение, ръководството на Община Разлог и МБАЛ "Д-р Асен Велев" организират безплатни прегледи, които ще бъдат извършени от професор Галина Куртева-химиотерапевт и проф. Панайот Куртев-онколог-хирург. Прегледите ще се извършват на 9 ноември (събота) от 8:00 часа до 12:00 часа в сградата на Многопрофилната болница в..

публикувано на 31.10.24 в 16:36

При халукс валгус хирургията по повод козметика не е препоръчителна

Халукс валгус, бунион, „кокалче“ са все наименования на един и същи проблем, изразяващ се в деформации в предния ходилен отдел на стъпалото. Процентът хора, които страдат от подобни деформации съвсем не е малък, но голяма част от тях избират да не им обръщат внимание, докато не започне болезненост и проблемна деформация на другите пръсти. Много..

публикувано на 22.10.24 в 13:48

Ранно диагностицираният карцином на гърдата е напълно лечим

Октомври е известен като Международен месец за борба с рака на гърдата – време, в което светът се обединява около важната мисия да повиши осведомеността и да насърчи ранната диагностика и превенция на това сериозно заболяване. Ракът на гърдата е едно от най-често срещаните онкологични заболявания сред жените, но когато бъде открит на ранен етап,..

публикувано на 22.10.24 в 13:21

„Здравей, здраве“ в Благоевград

Петото издание на фестивала „Здравей, здраве“ ще се проведе на 19 и 20 октомври в Благоевград. Фестивалът  популяризира здравословния начин на живот във всички негови аспекти: физическо, емоционално, ментално и духовно здраве. Тази година фестивалът ще се проведе на площад „Македония“ в обновената сграда, споделяна от Камерна опера и Народно..

публикувано на 14.10.24 в 11:00

Доц. д-р Радин Цонев: Вирусните хепатити са „тихите убийци“ в обществото

Д-р Радин Цонев завършва медицина през 1988 г, 2 години отбива военна служба като авиолекар. Има 2 специалности-Вътрешни болести и Гастроентерология. 5 години стаж в МБАЛ-гр. Лом-Вътрешно отделение. 13 години стаж в Пета Градска болница, Клиника по Гастроентерелогия под ръководството на проф. Григор Мечков. От 2007г е член на екипа на МБАЛ-Токуда,..

публикувано на 08.10.24 в 13:46