Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

XXV Национален празник „За хляба наш...“

Над 1 200 ученици от цяла България се включват в XXV Национален празник „За хляба наш...“

Преди официалното откриване Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим, заедно със свещеници от черквата „Въведение Богородично“ в Благоевград, благословиха хляба. „Чрез този празник се възпитава уважение, благоговение, благодарност към всеки божи дар“, каза Неврокопският митрополит и пожела успех на всички участници.

Празникът откри Богдана Костадинова, директор на ЦЛТРДБ в присъствието на много ученици, учители и гости. Боряна Шалявска, заместник-кмет "Образование и бизнес развитие" в Община Благоевград поздрави присъстващите от името на кмета Методи Байкушев. „Празникът, посветен на Деня на Земята, е едно от най-дългоочакваните събития, което събира деца от цялата страна и насочва погледа им към символа на живота – хлябът. Празникът създава усещането за свързаност с минало, настояще и бъдеще. За 25 години Националният ученически празник се превърна в своеобразна емблема на творческия дух и традиции“, каза Боряна Шалявска.


И тази година участниците в празника се състезават в различни категории – есе, разказ, стихотворение, рисунка, приложно изкуство, драматизация. Интерес представлява изложбата на хлебни изделия и на творби „Макети“. Старт на надпреварата дадоха шест отбора от цялата страна, които се състезаваха в категорията „Научни разработки“. Новост е продължителността на празника, който тази година ще продължи три дни, до 27 април. За първи път ще се състои базар на социалните предприятия от Югозападния регион. Тази вечер за всички участници ще бъде организирана дискотека. Празникът ще завърши с награждаване на победителите.


Организатори на XXV Национален празник „За хляба наш...“ са Община Благоевград, Министерството на образованието и науката, РУО Благоевград, Центърът за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград и Националният дворец на културата.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Връщат жителите на село Плоски по домовете им

Започна връщането на жителите на село Плоски по домовете им, това каза за Радио Благоевград, кметът на община Сандански Атанас Стоянов. Осигурен е превоз за извозването им до населеното място. Това стана възможно след направаните анализи на пожарникарите. В Пирин продължава да вали дъжд, част огнищата са локализирани. 

публикувано на 31.07.25 в 09:24

Атанас Стоянов: Очакванията за дъжд се оправдаха и Господ помага за дъжда

Евакуираните жители на санданското село Плоски подхождат с разбиране и със съдействие относно пожара над село Илинденци, каза за Радио Благоевград кметът на община Сандански, Атанас Стоянов. Евакуацията като превантивна мярка се наложи с оглед сигурността, живота и здравето на всички тях, а и опазването на жилищата и имуществата им. Направена е..

публикувано на 31.07.25 в 09:00

Предстои да се уточни колко декара горски площи са изгорели в Пирин

Близо 100 души от горските стопанства в Кресна, Струмяни, Кресна, Петрич, Разлог и Благоевград се включват в гасенето на пожара над Илинденци днес, информира за Радио Благоевград зам. директорът на ЮЗДП инж. Иван Герин. По думите му в момента е трудно да се каже каква площ точно е обхванал пожарът в Пирин. Правят се сателитни снимки, но те не са..

публикувано на 31.07.25 в 08:00

Дъждът заваля, природата се смили над огнеборците в Пирин

Ограничен е пожарът над село Илинденци, каза за Радио Благоевград, комисар Валентин Василев, директор на РД "Пожарна безопасност и защита на населението" - Благоевград. В момента в района на пожара времето е облачно, тази сутрин заваля дъжд, който помогна на огнеборците, но той не е достатъчен, посочи комисар Василев. 26 пожарни екипа са на терен...

публикувано на 31.07.25 в 07:37

Валежи в половин България

Днес още от сутринта от югозапад на изток-североизток ще се развива мощна купесто-дъждовна облачност, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. В Югозападна България валежите ще са интензивни, значителни по количество и с временно усилване на вятъра. Има условия и за градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад, в Източна..

публикувано на 31.07.25 в 05:21

Тежката битка срещу огромния горски пожар в Пирин продължава

Шести пореден ден не спират усилията на пожарникари и доброволци на терен и работата от въздуха на българските, словашки, унгарски, чешки, румънски и френски вертолети. Днес в следобедните часове към авиационната техника  за гасене се присъединиха и два самолета АТ-802 Fireboss Amphibious от Швеция. Всички усилия на националните и..

публикувано на 30.07.25 в 21:02

Разследват жестоко отношение към куче в Банско

Под надзора на Районна прокуратура – Благоевград, Териториално отделение – Разлог, се води разследване по досъдебно производство, образувано за извършено престъпление – проявена жестокост към гръбначно животно. Полицейски служители са установили и разпитали свидетел, публикувал видеоклип в социалните мрежи, съдържащ данни за жестоко отношение към..

публикувано на 30.07.25 в 15:41