Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магдалена Костова - директор на Дирекция "Демографска и социална статистика" в НСИ

Последни сме в Европа по очаквана продължителност на живот

Автор:
Снимка: Ани Петрова

Продължителността на живот в България се е увеличила с година и половина, показват последните данни на НСИ. Изследването е за периода 2021 - 2023 г. спрямо 2020 - 2022 г. В сравнение с преди 10 години обаче има намаление на средната продължителност на живот и при жените, и при мъжете. Оказва се, че хората в градовете живеят повече от 3 години по-дълго от тези в селата. 
"Продължителността бавно се увеличава, но пак сме на опашката - последни сме в Европа по очаквана продължителност на живот, първи сме по смъртност. Трябва да светне някаква лампа, че нещо не е наред", коментира пред БНР директорът на Дирекция "Демографска и социална статистика" в НСИ Магдалена Костова. 
"До 2020 г. имаме увеличение на очакваната продължителност на живот. 2019 г. започна Ковид, който изключително много увеличи смъртността в страната, което доведе до това да започне да намалява очакваната продължителност на живот. Така през 2023 г. се върнахме към предишните нива на смъртност, което се отразява върху очакваната продължителност и тя се увеличава. В България този процес е доста бавен, тъй като ние като цяло имаме изключително висока смъртност по принцип. Нашата смъртност е най-висока в ЕС".
Костова отчете по-висока смъртност при мъжете. Тя посочи, че се наблюдава и почти два пъти по-висока преждевременна смъртност при тях. Това е делът на хората, починали преди 65-годишна възраст. По думите ѝ този процент при мъжете е почти 30%. 
Средната продължителност на живот на хората в градовете е с повече от 3 години по-висока от тази в селата. Според Магдалена Костова факторите за това са комплексни, като посочи пример със здравеопазването, качеството на живот, храна, въздух и дори образованието. Най-висока е продължителността на живот в София, а най-ниска - във Видин, Враца, Монтана, изтъкна тя. 
Всеки пети живее в столицата, подчерта специалистът и посочи, че притегателните центрове продължават да бъдат София, Пловдив, Варна, Бургас. Работа, образование, по-добър живот и по-добри условия за отглеждане на деца са факторите, които влияят на миграцията в страната, уточни тя.
По думите ѝ раждаемостта е на средно европейско ниво. Тоталният коефициент на плодовитост е по-висок от средния за Европа, т.е. по-малко жени раждат повече деца, обясни Костова. 
Според нея желаният модел за семейство в България е двудетният, но поради различни причини хората не осъществяват този идеал и остават с едно дете. 
Увеличил се е потокът на завръщащите се българи от чужбина, но не е достатъчен, за да компенсира липсата на активно население, изказа мнението си тя. Според нея трябва да се правят политики, базирани на данни.
"Реалистичният вариант, който е изчислен при хипотеза за конвергентност, предвижда, че населението ще падне под 6 млн. през 2035 г., а ако се запази това развитие на демографските процеси - през 2075 г. и под 5 млн.", каза в заключение Магдалена Костова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Поклон, Дяконе!

С шествие и спектакъл благоевградчани отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола на свободата. Шествието тръгна от площад „Македония“ и стигна до бюст – паметника на Дякона.  Десетки жители и гости на Благоевград сведоха глави пред живота и делото на една от най-светлите личности в българската история- Дякона Левски. Цветя отрупаха неговият..

публикувано на 18.02.25 в 21:23

152 години от гибелта на Апостола на свободата бе почетена днес в Босилеград

Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов, председателят на Общински съвет Димитър Велинов, заместник- кметът Николай Дочев поднесоха венци и цветя на признателност пред паметника на Васил Левски. Преди поклонението  Атанасов зарадва децата   в Босилеград с учебни помагала и мартеници, изработени от потребителите на социални услуги в Кюстендил. Председателят..

публикувано на 18.02.25 в 19:34

Кучета, които са били ползвани за боеве, са спасени в акция в Перник

Акция по сигнал за над 10 кучета, използвани за участие в боеве, е проведена днес в Перник. В нея са участвали служители на Общинската полиция,представители на Общинския приют за безстопанствени кучета и доброволци в приюта. На посочения адрес са намерени осем кучета, сред които и питбули. Част от кучетата са били в много тежко състояние и видимо са..

публикувано на 18.02.25 в 17:39

Почина режисьорката Мая Вапцарова

Режисьорката Мая Вапцарова - автор на няколко книги и племенница на поета Никола Вапцаров, е починала, съобщиха нейни близки.  Тя е автор на игралните филми "Лъжовни истории" и "Мярка за неотклонение", както и на над 50 документални ленти. Мая Вапцарова беше член на Съвета за електронни медии и негов председател в периода 2009 - 2010 година.  Ето..

публикувано на 18.02.25 в 16:15

Болница в Перник вече носи името на св. Пантелеймон

Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник вече носи името на светеца- лечител св. Пантелеймон. Наименованието й е дадено с решение на служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева, съобщи управителят на лечебното заведение д-р Симеон Василев. Близо две години е продължила сагата покрай наименованието на..

публикувано на 18.02.25 в 14:57

Тандемът Христо Арангелов и Мариян Христов поемат ПФК „Пирин“

Ръководството на ПФК „Пирин“  (Благоевград)  представи официално Христо Арангелов и Мариян Христов като треньори на представителния отбор на "орлетата". Първият ще бъде старши-треньор, а вторият негов помощник. Двамата за последно работиха в тандем в Ловеч. Те заменят Иво Тренчев и неговия щаб, които бяха освободени преди началото на пролетния..

публикувано на 18.02.25 в 14:05

Тримесечните доходи на член от домакинството нарастват до 3371 лв.

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:33