В световния ден за борба с множествената склероза 30.05.2024 г. от 10.30 до 17.30 в Зала 5, в сградата на Община Благоевград, по инициатива на Сдружение „МС СВЯТ“ и съдействието на Община Благоевград, ще бъдат извършвани безплатни профилактични прегледи от водещи специалисти в различни области. Инициативата събира експерти от няколко области в медицината и кинезитерапията. През целият ден специалисти ще извършват прегледи на апарати без аналог напълно безплатно. Целта на събитието е превенция и повишаване на обществената осведоменост за заболявания, чиято прогресивност расте през последните години.
Специалистите участващи в инициативата са:
Д-р Амар Фесток – специалист по ирисова диагностика;
Латинка Китанова – боуен терапевт;
Биляна Петкова – кинезитерапевт;
Йорданка Янчова – кинезитерапевт;
Гина Петрова, Петя Димитрова и Невена Кръстева – работа с апарата БЕЛ;
Доброволци кинезитерапевти 4 курс от ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград.

Гл. ас. д-р Магдалена Баймакова работи в Клиника по инфекциозни болести към Военномедицинска академия – София. През 2008 г. завършва медицина в Медицински университет–София. През декември 2013 г. придобива медицинска специалност по „Инфекциозни болести”, а през май 2025 г. придобива втора медицинска специалност по „Медицинска паразитология”. През..
Ноември е месецът, посветен на мъжкото здраве – време, в което повече от всякога се говори за профилактиката, ранната диагностика и навременното лечение на заболявания, засягащи мъжката полова система. Сред тях най-сериозно място заема ракът на простатата – заболяване, което ако бъде открито навреме е напълно лечимо. В Клиниката по урология..
През последните години все повече деца и ученици срещат проблеми със зрението – от натоварване при работа с електронни устройства до неправилни навици при учене и четене. Навременната профилактика и редовните очни прегледи са от решаващо значение, за да се предотвратят трайни увреждания на зрението. Основните зрителни проблеми при учениците,..
Все по-често медицината предупреждава за „тихите убийци“ – заболявания, които дълго време не дават симптоми, но могат да се окажат животозастрашаващи. Сред тях са аневризмите – невидимата опасност, която се крие в корема и крайниците. Те се развиват бавно и незабележимо, но в един миг могат да доведат до тежки, понякога фатални последици. Как да..
На 29 октомври се отбелязва Световният ден за борба с псориазиса с цел повишаване на осведомеността за това хронично незаразно възпалително заболяване. Псориазисът засяга милиони хора по света и може да доведе до сериозни здравословни и социални проблеми, включително депресия. В световен мащаб засяга около 2% от популацията, а в България между 100..
На 29 октомври отбелязваме Световния ден за борба с инсулта – ден, в който насочваме вниманието към едно от най-разпространените и сериозни неврологични заболявания. Целта е да се повиши обществената информираност относно мозъчно-съдовите заболявания и значението на първичната и вторична профилактика за намаляване на неблагоприятните последици за..
Безплатни изследвания на основни здравни показатели и функцията на белия дроб чрез съвременни дигитални технологии ще се проведат на 23 октомври в Благоевград от 10:00 до 15:00 ч. пред зала „22 септември“ – площад „Георги Измирлиев-Македончето“ №1. Те са част от кампанията „Пет минути здраве“, която се организира от Сдружение „Български..