Мигрената е едно от най-често срещаните заболявания в света, засягащо повече от 10% от общото население. Което означава, че един на всеки седем души страда от мигрена.
Признаци, симптоми, причини, терапевтични подходи при лечение на мигрена – темата коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград неврологът д-р Иван Стоянов от Клиниката по неврология и медицина на съня в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“.
„Мигрената е пристъпно главоболие, което е в групата на т.нар. първични главоболия, зад което не стои конкретна причина, както и клъстерното и тензионното главоболие. Принципно не всяко главоболие се отъждествява с мигрена. Възможно е да има други причини – инфекции, мозъчни кръвоизливи, тумори и т.н.За мигрената е характерно доста умерена към силна болка, която протича на пристъпи и има строги диагностични критерии по отношение характеристиката на главоболието и честотата на възникване“ – каза д-р Стоянов. По думите му разликата между мигрената и нормалното главоболие е, че самата характеристика на главоболието е доста специфична. При мигрената болката е умерена към силна, почти в 2/3 от случаите тя е едностранна. Началото на главоболието обикновено е зад очната ябълка или в слепоочието и е с много висок интензитет, съпътствана е с гадене и повръщане, дразнене от шум и светлина. По време на тези пристъпи пациентите са абсолютно неработоспособни, престояват на тъмно и тихо място, получават дразнене от миризми и силен шум. Това различава съществено пристъпът при мигрена от стандартното ежедневно главоболие.
Поставяне на диагноза
В зависимост от честотата на пристъпите при мигрена и характеристиката и, за опитните невролози поставянето на диагнозата не е проблем. „Тъй като пациентите в днешно време залагат на информация от интернет и собствени търсения, е твърде възможно да се допуснат грешки в диагнозата и при лечението. Съветът ми е при съмнение за тази диагноза да се направи консултация с невролог, който ще прецени дали са необходими допълнителни изследвания. Когато пациент за първи път изпитва такава болка, със сигурност е необходимо да се направи образно изследване, за да се изключат тумори, кръвоизливи и т.н.“.
Причини, отключващи фактори
Мигрената по своята същност е мултиетиологично обусловено заболяване. Има генетична предпоставка – в голяма част от случаите има наследственост. „Но не само генетичната предпоставка е достатъчна – трябва да има комбинация от фактори – екзогенни и ендогенни. Екзогенните фактори са свързани с обкръжаващата ни среда. Възможно е да зависи от храна, напитки, метеорологични условия, нивото на стрес, безсъние. Ендогенните фактори са свързани с хормонален дисбаланс. Често при мигрената има повишени нива на естрогени. Това обяснява и повишената честота на това заболяване при жените“.
Честота на мигренозните пристъпи
Повишена честота на пристъпите се наблюдава при определени сезони – пролет, есен, смяна на метеорологичните условия, повишено атмосферно налягане, студено време. Всичко това има значение за честотата на пристъпите. „Честотата на пристъпите е вариабилна. При някои пациенти е възможно пристъпите да бъдат от 1-2 на няколко месеца, при други – 3-4 пристъпа в 1 месец. В зависимост от тази честота се определя и терапевтичния подход. Един пристъп може да продължи от 4 до 72 часа.“
Терапевтични подходи
Терапията при това заболяване се разделя на 3 основни групи. Първо – да се контролират рисковите фактори, което зависи от нас. Да се избягват ситуации, които могат да предизвикат криза – алкохол, тютюнопушене, определени храни – различни видове сирене, шоколад, какао. Вторият аспект е третирането на мигренозния пристъп. „Често при мигрената има предвестници. Пациентите имат зрителни усещания, които предшестват силното главоболие. Важно е в този момент да се предприемат мерки, за да не се разгърне пристъпът и да не нарасне интензитетът на главоболието. Пациентите разпознават тези симптоми и могат да вземат препарат от групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Държа да отбележа, че аналгетиците нямат особено добър ефект при този тип главоболие. Често хората злоупотребяват с различни видове аналгетици, което само по себе си е предпоставка за усложняване на главоболието без да се постига оптимален ефект. Могат да се приемат и лекарства против повръщане от групата на антиаметиците.
Третият аспект е хроничната терапия – т.е. профилактиката на мигрената, чиято цел е да се разредят пристъпите, и когато възникне пристъп той да бъде с по-лек интензитет.
Тази профилактика се назначава, когато са налице 2 или 3 пристъпа в рамките на 1 месец като честота. В тези случаи медикаментите, които се предписват са по-различни по преценка на специалист-невролог. Заболяването е хронично и в по-голяма част от случаите се изисква постоянен прием на медикаменти, назначени от невролог“.
Препоръки
Хората, които имат този проблем най-напред трябва да посетят невролог. Да се направят необходимите изследвания и да се избягва прекомерната употреба на аналгетици, смесване на лекарства, преди да са посетили предварително специалист за консултация.
Министър-председателят Росен Желязков не очаква изненади при финалните гласувания за приемането ни в еврозоната. "Човек ако очаква изненада, това няма да е изненада. Гласуването в парламента става по линия на политическите семейства. За мен е изключително важно българската делегация да гласува единно в полза на България. Предстои работата, която е..
Летните горещини могат да поставят здравето ни в риск. Най-уязвими са възрастните хора, малките деца, бременните жени, пациентите с хронични заболявания и работещите на открито, съобщават на страницата си от Министерството на здравеопазването. За да се предпазим от опасностите при високи температури, е важно: Да избягваме продължителен престой на..
В началото на лятото сме и градусите на термометъра стават все така високи. Жаркото слънце освен добро настроение често носи и различни видове дискомфорт. Сред тях са разширените вени. Как да облекчим разширените вени през лятото, как да поддържаме здравето на краката си, какви са летните опасности за разширените вени през летния сезон? Отговорите..
Над 3000 деца на възраст 8-12 години от училища в страната участваха в скринингова кампания с безплатни профилактични прегледи за гръбначни изкривявания. Специалната програма на Клиниката по ортопедия и травматология на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ стартира в края на миналата година, а първият ѝ етап приключи през месец май 2025 г., който..
Безплатни консултации за туберкулоза стартираха в лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза в областните градове на страната. Кампанията „Седмица на отворените врати“ се провежда за втори път през тази година в изпълнение на Националната програма за превенция и контролна туберкулозата в Министерството на здравеопазването...
Затлъстяването е глобален проблем, с който се срещаме все по-често, както в България, така и в развитите европейски страни, САЩ, напоследък и в Далечния изток. Затлъстяването се превърна в глобална епидемия, която след себе си води много асоциирани заболявания, лошо качество на живот и намалена продължителност на живота. „Затлъстяването и..
МБАЛ – Благоевград организира месец на отворени врати в кардиологичното отделение – обяви на пресконференция д-р Димитър Димитров, изпълнителен директор на най-голямата болница в Югозапада. За времето от 9 юни до 9 юли екипът на отделението, което е с 3-то най-високо ниво на компетентност, ще преглежда граждани, които са заявили своето желание на..