Близо 650 деца ще пеят и танцуват днес на откритата сцена в пернишкото село Дивотино. Изявата им е в рамките на Националния детско-юношески фестивал „Чичо Стоян”, който по традиция се провежда в родното място на любимия на поколения български деца писател. Настоящето издание е 27-то поред.
Фестивалът има своята дългогодишна история, радва се на много и интересни участници, създава традиции. Той е адресиран до най-широката детска аудитория на възраст от 3 до 18 години. В програмата участват 37 формации и много индивидуални изпълнители. „Имаме и фолклорни изпълнения, имаме мажоретни танци, имаме детски игри и забавалки, броенички, песнички детски, наричания. Всичко, което включва детското творчество е заложено – и с фолклорен характер и със съвременен характер. Изключителен интерес, както винаги”, каза Иванка Василева - гл. експерт в Община Перник.
Организатори на събитието са читалището и кметството в село Дивотино и Община Перник.
Временно движението на АМ "Струма" в посока Благоевград при км 39 в района на Долна Диканя се осъществява в изпреварващата лента, поради аварирал ТИР в активната лента. Трафикът се регулира от екип на "Пътна полиция", съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура".
Пожарът в землището на село Илинденци, който възникна късно снощи, е бил изгасен около 5 часа тази сутрин. Това обяви за БНР кметът на Струмяни. Първоначално огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви и хвойнови храсти, като имаше опастност да стигне до село Плоски и международния път Е-79. През нощта пожарникари и доброволци са..
Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа. Огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи към село..
Днес ще е слънчево с купеста облачност в следобедните часове. На отделни места в планинските райони в Южна България ще превали и прегърми. Ще духа слаб, в Дунавската равнина до умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 28° и 33°.
Напълно овладян е пожарът в Пирин, който възникна преди три дни в землището санданското село Горно Спанчево и се пренесе в горските територии, като обхвана над 500 дка смесена гора. Над 100 огнеборци от пожарните служби в областта, служители на горските стопанства, ловци и доброволци участваха днес в гасенето на тлеещи дървета и дънери във..
Днес в Разлог се проведе тържествена церемония по повод 188 години от рождението на Васил Левски. С преклонение и признателност, на площад „Преображение“, пред паметника на Апостола, жители и гости на града сведоха глави в негова чест. Церемонията започна с изпълнение на химна на Република България. Водещият Неофит Крайнов, прочете стихотворение..
И Благоевград се включи в тържествата по повод 188 години от рождението на Апостола на свободата, Васил Левски. На церемонията присъстваха представители на общински и държавни институции, военнослужещи и много граждани. Тържествен военен ритуал постави началото на церемонията. За полк. Николай Николов, началник-щаб на Трето бригадно..