„Към този час на деня пожарът на западния фронт в планината Славянка е почти утихнал. Служители на Югозападното държавно предприятие, пожарникари, и военнослужещи опазват периметъра той да не се развива извън направените полоси“ – каза за Радио Благоевград Петко Ангелов, началник отдел "Опазване на горските територии" в Югозападното държавно предприятие.
В часовете преди обяд днес пожарът от гръцката страна е обхванал 15 декара в българската територия, но огнището е овладяно бързо и в момента се опазва. Проблем създават огнищата от гръцкия дял на Славянка, които все още се развиват в западна посока и има опасност да навлизат в наша територия. На източния фронт на пожара през целия ден работиха двата испански самолета.
"В момента пожарът там се развива в благоприятна за нас посока, тъй като е доста по утихнал, гаси се наземно с пръскачки, пуснати са две линии – едната от специализирания камион на ЮЗДП около 600 метра, в момента от него се снабдяват гръдните пръскачки, които ползват нашите служители. Още една линия е пусната от пожарната – тя също водоснабдява служителите, които работят наземно, ръчно“.
За утре Щабът е предвидил включването на по-голям ресурс от хора, за да бъде атакуван пожарът и с наземна техника, за да бъде локализиран. На източния фронт през целия ден работят испанските самолети, към този момент пожарът се развива в благоприятна посока - посочи Ангелов:
За утре Щабът е предвидил включването на по-голям ресурс от хора, които да са на място – ако намалее интензитетът на пожара той да се атакува и с наземна техника, за да бъде локализиран.
„Ден на Просветителството“ организира Обединение „Заедно“ на жените социалистки – Благоевград, с подкрепата на читалище „Никола Вапцаров – 1866“. Събитието се посвещава на празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Достойни наследници на делото на Светите братя Кирил и Методий, съвременните просветители са част..
Контролирани взривни дейности ще бъдат извършени на 20 май на територията на бившия стъкларски завод "Кристал" в Перник, съобщиха от общината. При спазване на изискванията за безопасност и под ръководството на лицензирана фирма ще бъде премахнат стоманобетонов комин. Взривните дейности ще бъдат извършени в интервала от 12:00 до 17:00 часа. Завод..
Община Дупница започва изпълнението на проект за подобряване състоянието на зелените площи, финансиран от Интеррег България – Северна Македония. О бявена е обществена поръчка за изпълнител на стойност 8 10 000 лева с ДДС, срокът за изпълнение е до 120 дни. Проектът предвижда озеленителни дейности на обща площ от 28 000 квадратни метра...
Днес ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност, но само на отделни места, главно в планинските райони, е възможен слаб краткотраен дъжд. Вятърът ще се задържи от запад-северозапад и ще бъде умерен, а в Дунавската равнина и временно силен. Максималните температури в повечето места ще са между 20° и 25° градуса.
В Благоевград се състоя среща-дискусия под надслов „Откровен разговор с Асен Василев и Андрей Цеков“. Основната тема бе „Еврото – възможности“. Асен Василев припомни, че по негово време е имало пълна подготовка за еврокампанията. „По време на служебния кабинет всичко това бе замразено. К липовете бяха спрени и така година и два месеца..
Днес министърът на младежта и спорта Иван Пешев посети община Сандански, където проведе редица срещи, свързани с развитието на спорта и спортната инфраструктура в региона. В рамките на визитата си министър Пешев посети ОУ „Христо Ботев“ в село Катунци, стадиона в село Катунци, както и Спортното училище в град Сандански. Целта на посещението беше да се..
Народните представители Стефан Апостолов и Деница Сачева посетиха Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства „Вяра, надежда и любов“ и Защитеното жилище за лица с психични разстройства в Симитли при днешното си посещение в общината. Деница Сачева, която е и председател на парламентарната комисия по труда и социалната..