Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православната църква почита свети Йоан Кръстител

Автор:
Снимка: bg-patriarshia. bg

На 29 август православната църква почита свети Йоан Кръстител.
В българската традиция денят се нарича още Секновение, защото денят и нощта се изравняват и идва краят на лятото

Почитайки св. Йоан Предтеча като най-велик от пророците, Църквата посвещава на неговата памет няколко дни в годината. На 24 юни, тя тържествено празнува рождението му; а на 29 август възпоменава неговата смърт и в знак на участие в страданията му е наредила пост, припомнят от Светия синод.

Когато бил на 30 години, св. Йоан Предтеча, по внушение Божие, се явил между юдеите, за да ги приготви да приемат Месията – Христа. Възвестявайки им явяването на Спасителя и приближаването на Царството Божие, Йоан ги убеждавал да се приготвят за тая велика радост чрез покаяния за греховете си и изправяне на живота си. Множество хора идвали при Йоан и приемали от него покайно кръщение. Някои от тях така го почитали, че мислели да виждат в него Самия очакван Месия – Христос. След кръщението на Иисус Христос Йоан продължавал да учи народа и близо до Енон кръщавал идващите при него, като свидетелствал за Христа, че Той е Син Божи, слязъл от небето. "Той трябва да расте – казвал Йоан, - пък аз да се смалявам. Който иде отгоре, Той е над всички".

Като проповядвал покаяние, изобличавал беззаконията и пороците. Цар Ирод, син на онзи, който убил витлеемските младенци заради рождението на Христос, се развел с жена си и се оженил за Иродиада - жена на брат му Филип. Понеже това се забранявало от Мойсеевия закон, Йоан казал на царя: "Не ти прилича да имаш жената на брата си!" Разгневеният Ирод заповядал да затворят Йоан в тъмница. Иродиада искала неговата смърт. Но Ирод се побоял да го убие, понеже знаел, че той е честен човек, когото целият народ уважавал и почитал за пророк. Скоро след затварянето на Йоан Ирод празнувал рождения си ден и направил голямо угощение на велможите и началниците галилейски. На този празник Иродиадината дъщеря играла и така се понравила на царя, че той във възторг се заклел да й даде каквото пожелае. Девойката не знаела какво да иска. Тя се посъветвала с майка си, която я подучила да поиска главата на Йоан Кръстител. Дъщерята дошла при царя и му казала: "Искам още сега да ми дадеш на блюдо главата на Йоан Кръстител!" Ирод се натъжил твърде много, но поради клетвата не се решил да й откаже и пратил в тъмницата да отсекат главата на Йоан. Донесли на блюдо главата на великия пророк, дали я на девойката, а тя я занесла на майка си, която от злоба избола с игла езика на Йоан.

Йоановите ученици погребали тялото на светия си учител в Севастия, а Иродиада скрила главата му в Иродовия дворец. Съвестта, вероятно, мъчела Ирод, защото, когато до него дошли слухове за чудесата, извършвани от Спасителя, той казал: "Това е непременно Йоан Кръстител, възкръснал от мъртвите, и затова чудеса се вършат от него." Мнозина казвали: "Това е Илия"; други "Някои от пророците"; но Ирод все повтарял: "Това е Йоан, комуто аз отсякох главата! Той е възкръснал от мъртвите". Бедствия поразили Ирод, войската му била разбита от арабския цар Арета, баща на първата му жена. Той самият бил след това изпратен на заточение от римския император. И юдеите смятали тия бедствия като справедливо наказание за убиването на великия пророк.

Главата на св. Йоан Предтеча била взета след това от жената на Хуза, домоуправителя на Ирод, една от ония жени, които вярно служели на Господа по време на Неговия земен живот. За да спаси от поругание светата глава на Предтеча, тя я вложила в съд и я скрила на Елеонската планина. След известно време главата била намерена там от един свет мъж, който отново я скрил пред смъртта си. Намерена по времето на Константин Велики, тя била пренесена и скрита в една пещера до гр. Емеса. През V в. била пренесена в Халкидон, а по-късно – в Цариград и оттам – в Комана.

На 24 февруари Църквата възпоменава първото и второто намиране на светата глава, а на 15 май – третото, когато тя била пренесена в Цариград.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Възстановка за Освобождението на Радомир през 1878 година

Представители на национално дружество „Традиция” направиха възстановка на Освобождението на Радомир през 1878 година. В пресъздаване на събитията от 14 януари преди 147 години се включиха и фолклорен ансамбъл „Етнофолк”, читалище „Напредък - 1895"- Радомир и читалището в село Кленовик. На 14 януари 1878 година в Радомир влизат три ескадрона на Четвърти..

публикувано на 18.01.25 в 19:17

Маскараден фестивал "Сурова" в Брезник

Над 1300 сурвакари от общините Брезник, Перник, Радомир, Ковачевци и Земен взеха участие в 20-ия маскараден фестивал „Сурова” в Брезник. Сред гостите на проявата бе и министърът на външните работи Георг Георгиев. По традиция фестивалът в Брезник се провежда седмица преди Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва” в Перник. 19 групи, сред..

публикувано на 18.01.25 в 18:51

Президентът Румен Радев ще посети Банско по случай състезанията за Световната купа по сноуборд алпийски дисциплини

Президентът Румен Радев ще посети Банско на 19 януари, неделя, по случай състезанията за Световната купа по сноуборд алпийски дисциплини. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  В българския курорт, който за четвърти път е домакин на стартове от алпийския сноуборд на Международната федерация по ски /FIS/, България ще бъде представена от..

публикувано на 18.01.25 в 15:26

Тервел Замфиров завърши 4-ти в Банско

Тервел Замфиров записа най-доброто класиране в кариерата си в стартове от Световната купа по алпийски сноуборд. В паралелния гигантски слалом в Банско 19-годишният българин се класира четвърти. Другият българин, достигнал до основната част на състезанието - Радослав Янков, се класира пети. Янков бе спрян на четвъртфиналите точно от Замфиров, като..

публикувано на 18.01.25 в 14:34

IX Международен кукерски фестивал „Старчевата“

Фестивалът „Старчевата“ е под егидата на Федерацията на европейските карнавални градове, тази година и под егидата на Министерството на културата. В него участват 24 групи от България, Република Северна Македония и Република Сърбия. На площад „Преображение“  в Разлог, освен гостите от чужбина,  дефилират над 2 500 от всички български фолклорни..

публикувано на 18.01.25 в 14:27

Протест в Перник заради разкопаните улици

Около 40 жители на Перник протестираха днес заради темповете, с които се работи по водния цикъл и разкопаните улици в града.  Недоволните граждани се събраха пред Община Перник, след което с шествие се отправиха към ВиК. Според участниците в протеста начинът, по който се реализира проектът, създава хаос и неудобства за гражданите.  Като..

публикувано на 18.01.25 в 14:20

Кюстендилци отново затвориха пътя Кюстендил Ябълково

Нов протест затвори пътя между Кюстендил и с. Ябълково, където в края на миналата година, при катастрофа с излезли на пътя коне загина 18-годишна, а други две момичета бяха ранени. Организаторите на протеста бяха поканили днес представители на всички институции - Областното пътно управление, Областна администрация, Българската агенция по безопасност на..

публикувано на 18.01.25 в 14:09