Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седем опасни свлачища в област Перник

Снимка: архив

Седем от 99 регистрирани свлачища в област Перник се намират в близост и над речни корита и дерета. Информацията изнесе на проведения областен съвет за намаляване на риска от бедствия Мина Канариева - управител на „Геозащита Перник”.

Седемте свлачища, намиращи се до реки и дерета са в землищата на град Трън, брезнишките села Завала и Слаковци, пернишките Големо Бучино и Драгичево и село Ракиловци в община Ковачевци.

„Два броя от тях са укрепени, четири са временно стабилизирани, едно е с проявена активност през 2021 година, което е регистрирано при извършване на режимни изследвания от страна на „Геозащита Перник”. Според нас, определяме като най- висок геоложки риск при свлачищата в селата Драгичево, Слаковци и Ракиловци. Хубаво е да им се обърне внимание”, каза Мина Канариева и допълни, че свлачището в село Драгичево е в непосредствена близост до къщите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До 12 градуса на 14 февруари

Днесоблачността над страната ще е значителна, на места с временни разкъсвания и намаления. Вятърът ще бъде слаб предимно от изток. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост.  Максималните температури ще са между 5° и 10°, в югоизточните райони – до 12°.

публикувано на 14.02.25 в 07:02

Отлив на клиенти в Перник

Броят на клиентите в търговски вериги в Перник намаля днес след призива за бойкот заради високи цени. Мнозина от перничаните подкрепят инициативата, но не вярват, че тя ще има резултат. Перничани са разделени в мнението си относно ефекта от обявения днес бойкот на големите търговски вериги. Без пазаруване: Ден на бойкот на търговските вериги..

публикувано на 13.02.25 в 17:55

Градът на победата – Никополис ад Нестум оживя в Благоевград

Уникална изложба от артефакти, открити в археологическия обект край село Гърмен, ще провокира вниманието на посетителите на Регионалния исторически музей в Благоевград до средата на март. Експозицията беше открита днес във фоайето на музея. Над 100 находки ще разказват  за историята на Градът на победата – Никополис ад Нестум. С тази изложба..

публикувано на 13.02.25 в 17:43

Социалният министър Борислав Гуцанов се срещна с кмета на Перник

Необходимостта от оптимизиране на стартиращия проект “Иновативни здравно-социални услуги" е обсъдена при днешното посещение на министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в Перник, съобщиха от общинския пресцентър. Пред министър Гуцанов кметът на Перник Станислав Владимиров е изразил сериозна загриженост по отношение на намалените..

публикувано на 13.02.25 в 14:35

Нови паралелки в Кюстендил и Дупница за 2025/2026

Новите паралелки, заложени в Държавния план-прием за област Кюстендил за учебната 2025/2026, са две: “Горско и ловно стопанство” в ПГСС “Св. Климент Охридски” - гр. Кюстендил и “Моден дизайн” в ПГОСУ - гр. Дупница. Броят на предложените паралелки за учебната 2025/2026 г. е 32. От тях 21 са за професионално обучение, а 11 са профилирани паралелки. Няма..

публикувано на 13.02.25 в 14:17

Живущи в Блок 16 в Перник се жалват от денонощен магазин

Живущи в Блок 16 на една от централните улици в Перник - „Кракра” са депозирали жалба в ОбС срещу денонощен магазин, разположен на партера на сградата. Те настояват да бъде извършена проверка на магазина, да бъде прекратено удълженото му работно време и да бъдат премахнати отопляемия навес, в който са разположени маси и столове. Събиране на пияни тълпи..

публикувано на 13.02.25 в 13:59

ОбС Благоевград избра одитор на две общински дружества

Явор Анастасов ще одитира две от общинските дружества, това решиха днес местните парламентаристи в Благоевград на провелото се извънредно заседание. Дневният ред включваше една точка - избор на регистрирани одитори за заверка на годишните финансови отчети за 2024 година на СБАЛО „Св. Мина“ ЕООД и „Общински футболен клуб Пирин“ ЕООД. След..

публикувано на 13.02.25 в 11:01