В градската градина на Благоевград откриха бюст-паметник на един от легендарните водачи на Македонското освободително движение и лидер на историческото ВМРО Иван Михайлов. Инициатор а поставянето на паметника е и новата политическа емиграция от Македония, а средствата са събирани от Инициативен комитет. Бюст-паметникът е дело на 38-годишния скулптор Илия Бояров от София.
Гости на официалната церемония бяха лидерът на ВМРО Александър Каракачанов и част от ръководството на патриотичната организация, представители на местната власт, много граждани. „Още като 18-19-годишен Иван Михайлов се посвещава на каузата на ВМРО и до последния си дъх на 94 години и служи вярно. Въпреки, че след 1944-1945 година, когато вече живее в Италия, е имал съблазнителни предложения от тогавашните югославски и български власти, да спре да говори и действа, от някои западни държави да се насочи срещу България, той отказва. Иван Михайлов казва: „Аз съм българин, и без значение какви правителства управляват България, аз няма да застана никога срещу нея. Мой основен враг е политиката на Югославия, която преиначава нашата история, репресира нашите хора и отрича съществуването на българите. Човек, който не си предава каузите и до последния си дъх работи за българската кауза“ – каза лидерът на ВМРО Александър Каракачанов.
По думите на Ангел Джамбазки Иван Михайлов е един от най-блестящите умове в българската политика изобщо, защото „той задава политически тези, които тепърва ще се осъзнават и обмислят“.
С емоционално слово към присъстващите на събитието се обърна Любчо Георгиевски – създател и ръководител на Културния център „Иван Михайлов“ в град Битоля, Република Северна Македония. Преди 2 години този център беше запален, а Георгиевски съден за това, че е инициирал създаването му. „Днес сме се събрали в сърцето на Благоевград да отдадем почит на Иван Михайлов - един от най-великите борци за свободата на българите в Македония. С откриването на този паметник, ние не само почитаме историческата фигура, а даваме нов живот на идеалите, които преди него революционерите-великани като Гоце Делчев, Даме Груев, Тодор Александров, отстояваха с живота си. Той мечтаеше за земя, в която всички етноси и народности могат да живеят в мир и съгласие. Въпросът на българите в Република Северна Македония остава важен и чувствителен. Борбата за нашите братя и сестри и правото им да се идентифицират открито като българи, да бъдат вписани в Конституцията и да получат равноправие – продължава. Ние имаме правото и задължението да настояваме за справедливост и признание на българите в Република Северна Македония“ – каза развълнуван Любчо Георгиевски.
Иван Михайлов е революционер, публицист, писател. Македонският българин е роден през 1896 година в Ново село, край Щип. Умира на 5 септември 1990 година в Рим.
Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. „локали”, заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Министър Иван Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите хора...
Най-красивият български празник събра в училищните дворове на община Разлог своето бъдеще – децата, учениците и учителите. Денят бе наситен с емоции, благодарност и признателност – венци украсиха паметниците на Светите братя Кирил и Методий, знамето на България се издигна тържествено, а абитуриентите целунаха училищните знамена, прощавайки се с..
Сред гостите на празника беше министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Под звуците на „Върви, народе възродений” възпитаниците на пернишките училища преминаха през центъра на града. По традиция, начело на шествието , бяха училищният оркестър и мажоретният състав към 6 –то Средно училище, което носи името на светите братя Кирил и Методий. „24 май е..
На 24 май — най-светлия празник в българския културен календар, в Банско на централния площад отново се събраха деца, ученици, преподаватели, родители и граждани, за да отдадат почит на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост и закрилници на българската духовност. В празничното си слово кметът на община Банско..
Президентът на Република България Румен Радев бе официален гост по повод честванията на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Празника на Благоевград и 145 години от съдаването на Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ /бивша Солунска/“. Празничната програма..
Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност беше отбелязан тържествено в Кюстендил. В шествието днес, преминало под мотото "Парад на книгата", се включиха ученици, учители и представители на културните институти в града. В него участваха депутати, кметът Огнян Атанасов, заместниците му,..
Честваме 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на..