Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

ЦИК определи правилата за довереното изграждане на изходния код за машините

Автор:

Централната избирателна комисия определи правилата и условията, по които да се извърши довереното изграждане на изходния код за машините за гласуване на предстоящия парламентарен вот. Генерирането на "изходен код" е задължително условие, за да се гласува с устройства и е разписано в Изборния кодекс.

При процедурата право да присъстват имат представители на партиите, коалициите и инициативните комитети, които са регистрирани за участие, представители на Българската академия на науките, на неправителствени организации регистрирали наблюдатели в поне два от последните четири проведени избора, както и експерти, определени от ЦИК.

Със свое решение ЦИК ще определи часът и мястото когато ще се проведе процедурата по доверено изграждане на изходния код за машините за гласуване, а министерството на електронното управление осигурява така наречената защитена среда - това е обособено помещение под постоянно видеонаблюдение и видеозаснемане, с контролиран достъп и в изолация от интернет свързаност. 

Специално определени членове на ЦИК ще генерират частни ключове, с които се заключва софтуера, за да не бъде манипулиран. Те се генерират по начин, който гарантира, че частният ключ няма да стане известен на друга страна в процеса на довереното изграждане, включително и на екипа по довереното изграждане. 

В тази част от процеса по доверено изграждане е забранено да се заснема и записва въвеждането на паролите от упълномощените членове на ЦИК. Хардуерната платформа, на която се генерират те, както и изходния код ще се съхранява в Централната избирателна комисия на място, непозволяващо нерегламентиран достъп. 

Следва и процедурата по валидация и визуализиране на системният хеш код на софтуера, който се обявява публично от ЦИК. Този код фигурира на всяка разпечатана от машина бюлетина и гарантира, че софтуера не е манипулиран. Секционните избирателни комисии са длъжни при стартирането на машината да направят проверка дали тя отпечатва бюлетина с генерирания хеш код в процедурата по доверено изграждане.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пожар в Перник

Автомобилни гуми горят в местността "Войниковец" в Перник, в близост до пернишката крепост. Три противопожарни екипа  работят по потушаването на пламъците. На място има и три патрулни автомобила на полицията. Няма опасност за населението и за намиращата се в съседство гора, казаха от ОД на МВР. Причината за пожара тепърва ще се установява. Това което се..

публикувано на 09.12.25 в 16:38

В четири общини в област Благоевград е обявено бедствено положение

Остава бедственото положение в общините Петрич, Сандански и Струмяни. Бедствено положение в късния следобед беше обявено и в община Симитли.  Засега нивата на големите реки - Струма и Места, са малко над средните, но все още далеч от критичните стойности. По-големият проблем е свързан с малките реки, които се вливат в Струма и Места.  Падналото..

публикувано на 27.11.25 в 17:34

Наградиха магистрати и полицаи в конкурса в памет на Джовани Фалконе

Осем магистрати и двайсет полицаи от цялата страна бяха номинирани в конкурса „Сткрахливият умира всеки ден, смелият-само веднъж“ в памет на италианския магистрат Джовани Фалконе. Отличени бяха и служители на отделите „Борба с наркотрафика в Централно митническо управление и митница Бургас, както и от Агенция Митници – отдел „Борба с наркотрафика“..

публикувано на 27.11.25 в 14:40

Над 200 ученици и студенти разгледаха Анаеробната инсталация край Благоевград

Над 200 ученици и студенти преминаха през дните на отворените врати в Анаеробната инсталация за преработка на разделно събрани биоотпадъци в землището на село Бучино. Голям интерес от двата университета и училищата отчита Наталия Димитрова, началник отдел „Екология“ в  Община Благоевград. По този начин Община Благоевград се включва в..

публикувано на 27.11.25 в 12:59

Повече заявления и подпомогнати домакинства за енергийни помощи в Пернишко

С около 400 повече заявления за енергийни помощи са подадени в област Перник в сравнение с предходната година. С близо 400 повече са и подпомогнатите домакинства. Размерът на помощта за целия отоплителен сезон е 606,70 лв., като сумата се отпуска еднократно и наведнъж. Всички подадени заявления са обработени, в процес на разглеждане са само две, съобщи..

публикувано на 27.11.25 в 12:39

Горски и военни ще залесяват опожарената гора край Симитли

Горски и военни ще залесяват опожарената гора край Симитли. На 2 декември (вторник) служители на ЮЗДП, ТП „ДГС Симитли“ и 3-то бригадно командване към Сухопътните войски ще залесят опожарен район, който се намира над село Мечкул. В кампанията, чийто старт беше даден преди седмици, когато горски и летци от ВВС залесиха край Самоков, ще участват около 50..

публикувано на 27.11.25 в 12:34

Интензивни валежи и локални наводнения в Благоевградско

Паднало количество дъжд: между 20-25 л/кв м- равномерно за деня. По-големи количества - над 35 л./кв.м. за последните три часа са паднали в Санднаски. Изолирани места с наводнени мазета на къщи и улици има в с. Левуново, с.Ново Делчево и с. Лиляново. В района на Кресненското дефиле и прохода Предел има паднали камъни, които се отстраняват от служители..

публикувано на 27.11.25 в 12:29