Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мегалитни паметници и култови практики

Учени от 24 държави от Северна и Южна Америка, Европа и Азия се включват в четвъртото издание на научния симпозиум  „Мегалитни паметници и култови практики“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Форумът е организиран от  Научно-изследователския център за древни европейски и източно-средиземноморски култури и Факултета по изкуствата към висшето училище. Научният симпозиум бе открит днес от ръководителя на изследователския център проф. Васил Марков. „Целта на проявата е  в рамките на три дни в хибридна форма да бъдат представени последните достижения в научните изследвания на мегалитната култура в международен аспект. И тъй като мегалитната култура  е световен проблем, мегалитните паметници и свързаните с тях култово-обредни практики са факт в целия свят, ние на практика имаме участници от цял свят. Както и при предишните издания на симпозиума, така и сега се надяваме да научим най-новите достижения в изследванията  на колегите за тези четири години. На всеки четири години ние организираме този международен научен симпозиум“, сподели проф. Марков.

Доц. д-р Антон Генов от Катедра „Културология“  се включва в симпозиума с научен доклад на тема „Визуалните комуникации между светилищата“, като изследването визира  пространства в района на градовете Банско и Гоце Делчев.


Проф. Николас Балби е директор на Европейското археологическо дружество и директор на музей в Сан Мигел, Аржентина. В своя доклад той представя кромлех, който е мегалитно съоръжение с култово предназначение, изградено от изправени каменни блокове, наредени в кръг в Мароко, Северна Африка. „Мегалитните паметници са характерни най-вече за древните култури на Европа. В Аржентина също имаме такъв тип паметници, но те са с по-късна датировка. Това, което е интересно в моя доклад е, че този кромлех е служел като обсерватория на древните хора, за да направят своите календари. Той е бил свързан с техните религиозни представи и ни дава информация как древните, античните хора са използвали този тип съоръжения и как те са били вплетени  в техните митологични представи“, сподели за Радио Благоевград проф. Балби.


Мамут от Сибир, египетски мумии, праисторически оръдия на труда и бижута, датирани 25 хиляди години преди Христа могат да се видят от посетителите на музея на праисторческото изкуство в Монако. Музеят е разположен върху праисторическа пещера и е основан преди 100 години от принц Алберт Първи. Директорът на музея Елена Росони Нотер участва в научния симпозиум в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград и представи историята на музейното дело в Монако.




Научният симпозиум „Мегалитни паметници и култови практики“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград продължава до 13 октомври.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Задържаха двама благоевградчани за притежание на над 1 килограм кокаин

Двама мъже са привлечени в качеството на обвиняеми за това че,  на 15 януари в жилище в град Благоевград,  без надлежно разрешително са държали с цел разпространение високорисково наркотично вещество- над 1 килограм кокаин и  амфетамини. Окръжен съд-Благоевград взе мерки за неотклонение „задържане под стража“ на двамата обвиняеми.  При..

публикувано на 17.01.25 в 16:56

В Кюстендил представиха доклад за състоянието на средното образование

В Кюстендилска област яма проблеми,  свързани с транспорта на ученици до учебните заведения. Данните са от изследване, включени в доклад "Пътят на българското средно образование - с различна (не)проходимост за всеки ученик и семейството му". Проучването е изготвено на база изследвания за това как се прилагат национални политики в сферата на средното..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

„Искам бебе“ с образователен семинар в 7-мо СУ Благоевград

Семинар на тема сексуално и репродуктивно здраве се проведе с гимназисти от 7-мо СУ „Кузман Шапкарев“ Благоевград. Събитието е част от националния проект „Младите българи – здрави и активни“ и се реализира от фондация „Искам бебе“. Финансирането е от Министерството на младежта и спорта. „Фондация „Искам бебе“ от 18 години се бори с..

публикувано на 17.01.25 в 15:45

Ново жури на фестивала „Сурва” в Перник

Изцяло променен е съставът на журито, което ще оценява участниците в тазгодишния Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва” в Перник. То ще бъде председателствано от доц. Венета Янкова- фолклорист, етнолог, културен антрополог и университетски преподавател. Фестивалът ще се проведе от 24 до 26 януари и в него ще вземат участие 106 групи от..

публикувано на 17.01.25 в 14:04

Четирима задържани след масово сбиване в Кюстендил

Четирима души са задържани след масово сбиване в кюстендилския квартал „Изток“. Задържаните са на възраст от 23 до 52 години. След получен сигнал в Районното управление на МВР в Кюстендил в 22:55 ч. на 16 януари, за сбиване в кюстендилския квартал „Изток“, пристигналите на място полицаи са задържали четирима от участниците в конфликта, а петият е..

публикувано на 17.01.25 в 13:35

Разложките кукери и тяхната мисия – да прогонят злото

На 17 януари в Разлог започва деветото издание на международния кукерски карнавал "Старчевата". Тази уникална традиция, свързана с вековната история и култура на региона, събира участници и зрители, за да станат свидетели на възраждането на бабугерите – разложките кукери, които прогонват злите духове и носят послание за единство и хармония. Историкът..

публикувано на 17.01.25 в 11:21

13 депутати станаха министри – 13 нови влязоха и заеха местата им в НС

13 нови народни представители положиха клетва на мястото на избраните за членове на кабинета "Желязков". В началото на пленарното заседание председателят на Народното събрание Наталия Киселова запозна депутатите с решенията на Централната избирателна комисия, която е обявила за избрани 13 народни представители за времето, за което..

публикувано на 17.01.25 в 10:57