Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мегалитни паметници и култови практики

Учени от 24 държави от Северна и Южна Америка, Европа и Азия се включват в четвъртото издание на научния симпозиум  „Мегалитни паметници и култови практики“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Форумът е организиран от  Научно-изследователския център за древни европейски и източно-средиземноморски култури и Факултета по изкуствата към висшето училище. Научният симпозиум бе открит днес от ръководителя на изследователския център проф. Васил Марков. „Целта на проявата е  в рамките на три дни в хибридна форма да бъдат представени последните достижения в научните изследвания на мегалитната култура в международен аспект. И тъй като мегалитната култура  е световен проблем, мегалитните паметници и свързаните с тях култово-обредни практики са факт в целия свят, ние на практика имаме участници от цял свят. Както и при предишните издания на симпозиума, така и сега се надяваме да научим най-новите достижения в изследванията  на колегите за тези четири години. На всеки четири години ние организираме този международен научен симпозиум“, сподели проф. Марков.

Доц. д-р Антон Генов от Катедра „Културология“  се включва в симпозиума с научен доклад на тема „Визуалните комуникации между светилищата“, като изследването визира  пространства в района на градовете Банско и Гоце Делчев.


Проф. Николас Балби е директор на Европейското археологическо дружество и директор на музей в Сан Мигел, Аржентина. В своя доклад той представя кромлех, който е мегалитно съоръжение с култово предназначение, изградено от изправени каменни блокове, наредени в кръг в Мароко, Северна Африка. „Мегалитните паметници са характерни най-вече за древните култури на Европа. В Аржентина също имаме такъв тип паметници, но те са с по-късна датировка. Това, което е интересно в моя доклад е, че този кромлех е служел като обсерватория на древните хора, за да направят своите календари. Той е бил свързан с техните религиозни представи и ни дава информация как древните, античните хора са използвали този тип съоръжения и как те са били вплетени  в техните митологични представи“, сподели за Радио Благоевград проф. Балби.


Мамут от Сибир, египетски мумии, праисторически оръдия на труда и бижута, датирани 25 хиляди години преди Христа могат да се видят от посетителите на музея на праисторческото изкуство в Монако. Музеят е разположен върху праисторическа пещера и е основан преди 100 години от принц Алберт Първи. Директорът на музея Елена Росони Нотер участва в научния симпозиум в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград и представи историята на музейното дело в Монако.




Научният симпозиум „Мегалитни паметници и култови практики“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград продължава до 13 октомври.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Съдът в Благоевград остави без разглеждане жалбите за изборите в Сандански

Административен съд – Благоевград остави без разглеждане жалбите на двама кандидати за общински съветници в Сандански, оспорващи резултатите от частичните избори, и прекрати производството по делата. Жалбите са подадени от Стефан Кръстев и Стоян Ангов, кандидати за общински съветници от листата на ПП ГЕРБ. Те оспорват решение на Общинската..

публикувано на 04.04.25 в 15:45

Над 40% от българите признават: Изкуственият интелект е притеснителен!

42% от българите приемат развитието на изкуствения интелект с притеснение, сочи сондаж по темата на агенция "Мяра". "Не съм запознат/а с този въпрос" е отговорът на 37 на сто от запитаните, 2,1% не са отговорили, а 18,7 на сто приемат с ентусиазъм развитието на изкуствения интелект. Независим телефонен сондаж на социологическата агенция, проведен..

публикувано на 04.04.25 в 14:31

500 лв. глоба за двойно гласуване

500 лева глоба наложи Районният съд в Дупница на обвиняем гласувал два пъти на един и същи вот.  57-годишният мъж е упражнил правото си на избор за народни представители през април 2023г., като е гласувал в две секции в Република Малта. Той е признал вината си пред съда и е подписал споразумение с прокуратурата.  Осъден е и да плати разноски за..

публикувано на 04.04.25 в 11:53

Мълчалив протест в Благоевград в памет на загинало дете

На 5 април 2025 г. в 11:00 часа пред Съдебната палата в Благоевград ще се проведе мълчаливо шествие в памет на загиналото 12-годишно момиченце при тежък пътен инцидент. Организаторите призовават всички желаещи да се включат, като носят свещи и вървят мълчаливо през града, без речи и лозунги, в знак на съпричастност и протест срещу безразсъдното..

публикувано на 04.04.25 в 11:02

Община Благоевград назначава 11 местни жители за поддържане на чистотата в селата

Община Благоевград предприема сериозни мерки за подобряване на чистотата в малките населени места. За първи път общинското ръководство назначава 11 местни жители като част от ОП „Чистота“, които ще се грижат за поддръжката на обществените пространства в селата. Те ще отговарят за почистването на публичните пространства, гробищните паркове,..

публикувано на 04.04.25 в 10:11

4-дневна акция за контрол на движението по пътищата ни

Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди до седмица да бъдат проверени всички пътни участъци в страната, в които стават най-много катастрофи. Междувременно изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна край Телиш - да бъде разследвана от Националната следствена..

публикувано на 04.04.25 в 09:33

Нова общинска програма ще подкрепя студентите от Благоевград

Община Благоевград ще стартира програма „Успешните студенти на Благоевград“ за 2025 година, насочена към подкрепа на младите и амбициозни студенти, жители на общината. Новата програма, която предстои да бъде утвърдена от кмета Методи Байкушев, цели да насърчи академичното и професионалното развитие на бъдещите лидери, като предоставя финансова..

публикувано на 04.04.25 в 09:27