Учени от 24 държави от Северна и Южна Америка, Европа и Азия се включват в четвъртото издание на научния симпозиум „Мегалитни паметници и култови практики“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Форумът е организиран от Научно-изследователския център за древни европейски и източно-средиземноморски култури и Факултета по изкуствата към висшето училище. Научният симпозиум бе открит днес от ръководителя на изследователския център проф. Васил Марков. „Целта на проявата е в рамките на три дни в хибридна форма да бъдат представени последните достижения в научните изследвания на мегалитната култура в международен аспект. И тъй като мегалитната култура е световен проблем, мегалитните паметници и свързаните с тях култово-обредни практики са факт в целия свят, ние на практика имаме участници от цял свят. Както и при предишните издания на симпозиума, така и сега се надяваме да научим най-новите достижения в изследванията на колегите за тези четири години. На всеки четири години ние организираме този международен научен симпозиум“, сподели проф. Марков.
Доц. д-р Антон Генов от Катедра „Културология“ се включва в симпозиума с научен доклад на тема „Визуалните комуникации между светилищата“, като изследването визира пространства в района на градовете Банско и Гоце Делчев.
Проф. Николас Балби е директор на Европейското археологическо дружество и директор на музей в Сан Мигел, Аржентина. В своя доклад той представя кромлех, който е мегалитно съоръжение с култово предназначение, изградено от изправени каменни блокове, наредени в кръг в Мароко, Северна Африка. „Мегалитните паметници са характерни най-вече за древните култури на Европа. В Аржентина също имаме такъв тип паметници, но те са с по-късна датировка. Това, което е интересно в моя доклад е, че този кромлех е служел като обсерватория на древните хора, за да направят своите календари. Той е бил свързан с техните религиозни представи и ни дава информация как древните, античните хора са използвали този тип съоръжения и как те са били вплетени в техните митологични представи“, сподели за Радио Благоевград проф. Балби.
Мамут от Сибир, египетски мумии, праисторически оръдия на труда и бижута, датирани 25 хиляди години преди Христа могат да се видят от посетителите на музея на праисторческото изкуство в Монако. Музеят е разположен върху праисторическа пещера и е основан преди 100 години от принц Алберт Първи. Директорът на музея Елена Росони Нотер участва в научния симпозиум в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград и представи историята на музейното дело в Монако.
Научният симпозиум „Мегалитни паметници и култови практики“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград продължава до 13 октомври.
За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 19 музея, организира временна изложба „Българска археология“. Изложбата и каталогът към нея представят най-интересните и впечатляващи открития и проучвания, открити през предходната година. Включени са 32 обекта, илюстриращи развитието на културите в..
ОДМВР-Благоевград издирва Хава Алиаза - на 39 години, и сина ѝ Алим Чолаков Алиаза - на 7 години, и двамата от с. Аврамово, общ. Якоруда. Те са в неизвестност от 10.02.2025 година. Жената е висока 172 см. със слабо телосложение, кафяви очи, дълга кестенява коса, която е прошарена. Детето е с ръст около 110 см., пъстри очи и къса руса коса...
Премиерът Росен Желязков е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка заради снеговалежите. Областните управители да бъдат в пълна и постоянна координация с всички институции по места е поискал министър-председателят. Изискано е също стриктното спазване на ангажиментите по почистването и поддържането на пътищата. Целта е да се..
За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей организира временна изложба „Българска археология 2024“. По традиция тя представя резултатите от проучванията през изминалия археологически сезон, като излага някои от най-интересните находки и богат илюстративен материал. Тази година съорганизатори са 19 исторически и..
Възстановено е движението на пътя за София през Владая, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Временно то беше спряно заради катастрофа на софийска територия и причиненото заради нея огромно задръстване, като автомобилите се пренасочваха по автомагистрала "Струма". Катастрофа затвори временно пътя Перник -..
Временно е затворен пътя за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала „Струма”, където движението също е затруднено заради огромните колони от ТИР- ове и автомобили. Затруднения е..
Как ненужните вещи могат да бъдат превърнати в изкуство показва пернишката художничка Боряна Боко. Тя показва в изложба 31 малки картини, изработени от плат, найлон и пластмаса. Изложбата е озаглавена "Времеви клетки” и ще бъде открита тази вечер в новата галерия "Аргус” в Перник. В съвременния свят ежедневно се сблъскваме с проблема на..