Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените на жилищата в Европа растат

Автор:
Снимка: Таня Харизанова

България задържа втора позиция по ръст на цените на жилищата в ЕС, сочат данни на Евростат за второто тримесечие на годината. Най-голям спад в цените е регистриран в Люксембург, Финландия и Франция, а най-сериозен ръст: в Полша, България, Литва и Хърватия. В сравнение с предходното тримесечие цените остават стабилни в Унгария, повишават се обаче в 23 държави членки на ЕС. Заради високите цени и наемите на жилищата наскоро в Испания се проведоха протести в големи градове на страната.

Цените на жилищата в Обединеното кралство се покачват за трети пореден месец до почти рекордно ниво. Според банка "Халифакс" - най-големия ипотечен кредитор на Острова, растящите заплати на трудещите се и падащите лихвени проценти са допринесли ипотеките да станат по-достъпни за някои купувачи на жилища.

Как се вписват на пазара на недвижими имоти в Обединеното кралство българите, желаещи за закупят дом и какво е нужно за подобряване на кредитния рейтинг?

Темата коментира за БНР Милена Трайкова – независим консултант по ипотечни кредити във Великобритания.

Статистическите данни показват, че през последната година цените са нараснали средно с 0,7%, като варират в зависимост от районите и видовете имоти. В момента средната цена на имот за страната е около 267 000 паунда, пояснява тя.

Главната причина за покачването на цените е по-голямото търсене спрямо предлагането на пазара. С драстичното нарастване на лихвите по ипотечните кредити през последните две години ръстът на цените малко се забави, допълва консултантът.

Депозитът зависи от цената на имота. Правителството и различните банкови и кредитни институции се опитват да въведат различни схеми за подпомагане, особено на млади хора, да закупят първото си жилище, като има и възможност за закупуване на жилище без депозит.

Българите предпочитат да живеят в собствено жилище. Генетично заложено при българина е да помага на децата си. В днешно време за млади хора, току-що завършили училище или университет, е трудно за закупят имот. Ако живеят на квартира и плащат наем, те са затруднени да събират парите за депозит, а в началото доходите им не са особено високи, дори и да имат престижна професия като младши лекар, инженер или в сферата на финансите, коментира Милена Трайкова за предаването "Хоризонт до обед".

Тогава родителите могат да помогнат освен с допълнителна сума към депозита могат и "да се закачат" към заема като кредитополучатели, без да е необходимо да живеят в имота. Могат и да предоставят част от собственото си жилище, което вече е изплатено или почти изплатено, като допълнителен залог, за да се отпусне заем на техните деца.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Национална среща на младежките организации започна в Перник

Националната среща „Младежките организации и центрове и свободното време на младите хора“ събра в Перник над 70 участници от  младежки организации от цялата страна. Форумът се провежда в Международния младежки център. Организатор е сдружение "МоМенТор". Младите хора бяха приветствани  от областния управител Людмил Веселинов и зам.-кмета на Перник..

публикувано на 24.07.25 в 12:59

ЮЗУ обяви допълнителен прием

Югозападният университет „Неофит Рилски“ обявява допълнителен прием на кандидат-студенти за незаети места за обучение, субсидирано от държавата  и за платено обучение от 24 юли 2025 година. Кандидат-студентите могат да подадат документи, ако притежават диплома за завършено средно образование, имат оценка от държавен зрелостен изпит (за..

публикувано на 24.07.25 в 10:47

Доугасяват пожари в Невестинско и в Рила планина

Пожар е възникнал снощи, в землището между селата Ваксево, община Невестино и Фролош, община Кочериново. Огънят е навлязъл на около 10 дка низово в широколистна гора. Вечерта на място са гасили екип от Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) – Кюстендил и шестима доброволци. Пожарът е локализиран и не се..

публикувано на 24.07.25 в 10:11

Платените паркинги в Дупница с ново работно време

Платените паркинги в Дупница ще са с работно време до 14,30 ч. вместо до 18ч. Промяната важи за днес, 24 юли и утре, 25 юли, съобщи управителят на “Паркинги и гаражи” Георги Грозданов. Причината е във високите температури и обявения оранжев код за опасно време.  Работното време на паркинга при парк "Рила" остава непроменено. За 18-те инкасатори в..

публикувано на 24.07.25 в 10:07

Два квартала в Кюстендил на воден режим

Заради ремонтни дейности на главен водопровод от южната индустриална зона три от големите жилищни квартали в Кюстендил ще бъдат без вода днес през целия ден. От водното дружество съобщиха, че водата ще бъде спряна в кварталите "Изток“, "Бузлуджа“ и "Герена“. От „Кюстендилска вода” заявиха, че водоподаването ще бъде възстановено след 19.00 часа...

публикувано на 24.07.25 в 10:02

Историческият музей в Дупница готви изложба за бунтарите от 80-те години

Изложба, посветена на субкултурите през 80-те години на 20 век, подготвя Общинският исторически музей в Дупница. Проектът е наречен “Бунтът в малкия град. Истории от късния соцреализъм". Той е на стойност 40 000 лева, осигурени от Министерство на културата. Предвижда се създаването на временна и мобилна експозиция, която ще бъде представена в..

публикувано на 24.07.25 в 09:59

Режим на водата в дупнишкото село Джерман

 Режимно водоснабдяване е въведено в дупнишкото село Джерман със заповед на кмета Божидар Стоев.  Водата се спира от 22ч. до 6ч. сутринта. Причината е намаляването дебита на питейна вода и използването й не по предназначение. Забранява се поливането с питейна вода на градини, миене на автомобили, пране на килими и др. Съгласно Наредбата за обществения..

публикувано на 24.07.25 в 09:24