Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Митев: Създаването на дигитално съдържание е ключово за бъдещето на радиото

Автор:
Генералният директор на БНР Милен Митев.

Генералният директор на Българското национално радио (БНР), г-н Милен Митев, гостува в предаването "Нашият ден", където говори за ролята си на настоящ и бъдещ генерален директор на медията. Той благодари за доверието, което му беше гласувано за втори мандат както от Съвета за електронни медии, така и от много от колегите му в радиото. По думите му това е оценка за постигнатото през последните три години и знак, че положителните страни на работата му надделяват над негативите.

"За мен това е много важно, тъй като всяко нещо, което се прави в радиото, се прави за хората в радиото и обратната връзка е едно от най-важните неща. Повече от 10 години не се е случвало да има директор, който да спечели втори последователен мандат, и това е огромна отговорност."

Митев изрази надежда, че ще има възможност да завърши започнатите в предходния мандат инициативи и в края на следващия мандат БНР ще бъде по-силно и стабилно. Той подчерта, че процесите често отнемат повече време от планираното, като дори няколко години може да се окажат недостатъчни.

"Най-важното за последните три години е, че успяхме да заявим много по-силно и ясно присъствието на БНР не само в ефира, но и в дигиталните платформи и в онлайн пространството."

Той отбеляза, че съдържанието, което БНР създава, е качествено, но често не достига до аудиторията, особено до младите хора, които нямат навика да слушат радио.

На въпрос за по-слабото онлайн присъствие на програма "Христо Ботев", споделено по време на представянето на концепцията му, Митев отговори:

"На първо място, ще разчитам на хората в програмата. Материалите, свързани с култура и наука, не се приоритизират толкова бързо и често се качват със закъснение. В програма "Хоризонт" повече хора създават съдържание за сайта, и мисля, че трябва да вървим в тази посока".

Той добави, че назначаването на повече уебредактори на този етап не е възможно и всеки трябва да участва както в създаването на съдържание за ефира, така и в дигиталната му версия. "Не мисля, че можем да си позволим назначаването на повече уебредактори." 

"Очаква се всеки да поеме малко повече задачи, като не само създава съдържание за ефира, но и допринася за дигиталното присъствие на радиото. Естествено, това трябва да бъде съпроводено с адекватна компенсация, което отново ни връща към темата за заплащането и натовареността.

За съжаление, заплатите в нашата институция изостават от средните нива за София и страната. Това е област, върху която трябва да се работи много сериозно. Разбира се, не всичко зависи от нас – частта, която можем да контролираме, е свързана с оптимизацията на структурата на радиото. Термини като "оптимизация" и "съкращение" винаги са трудни и стоят като тежка сянка. През последните години успяхме да намалим щата на БНР с около 100 позиции, без да компрометираме качеството на услугите, които предлагаме. Но не можем да продължаваме с тези съкращения безкрайно, защото не искаме да се отказваме от програмите си, музикалните състави и всички останали важни дейности, които радиото извършва.

Единственият начин е да убедим тези, които решават за бюджета ни, че инвестицията в радиото е необходима. Не мисля, че в близко бъдеще можем да очакваме промени в закона или във финансиращия модел, особено с оглед на липсата на политическа стабилност, необходима за такъв дебат."

Митев изрази необходимостта от промяна в модела на финансиране на БНР, като заплатите на служителите трябва да бъдат обвързани с реалната стойност на създаваното съдържание.

"Няма да е лесно да се разработи подобна методика, но сме длъжни да опитаме заради цялото общество."

"Единственият начин да се разреши проблемът със заплатите на служителите на БНР е просто да се смени моделът и финансирането, което БНР получава, да се обвърже с това, което правим. Да може да се направи оценка колко струва изработването на едно предаване за култура, колко такова за новини, какви хора и екипи са нужни, за да го направят, както и каква техника."

Той сподели още, че въпреки трудностите, ръководният екип на БНР продължава да работи ефективно, като комуникацията между членовете е добра.

"Засега ръководният екип работи, естествено винаги има какво да се подобри, противно на мнения, които се чуха в дните на конкурса, не смятам, че комуникацията е толкова разрушена. Мисля, че и ръководният екип съумява да комуникира по между си."

"Бих искал да пожелая на всички, които работят в радиото, да продължаваме напред заедно, защото, когато радиото работи като екип, то е много по-силно", каза той в края на разговора.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Депутатите отново не си избраха председател

Деветият опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание не даде резултат. Отново се стигна до балотаж между кандидатите на БСП и на ИТН.  "За" доц. Наталия Киселова на балотажа гласуваха 88 депутати, 61 – против, 89 въздържали се. "За" доц. Силви Кирилов на балотажа гласуваха 99 депутати, 119 – против, 20 се въздържаха.

публикувано на 04.12.24 в 16:48

Обмисля се: 100 лева коледни добавки към пенсиите

Министерството на финансите прави разчети дали да бъдат изплатени коледни добавки към пенсиите от 100 лева, обяви служебният премиер Димитър Главчев.  Според него кабинетът не бави внасянето в парламента на проектобюджета за догодина.  Той напомни на формациите в Народното събрание, че правителството му е имало готовност да внесе проекта на бюджета..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Ограничават движението в стария тунел „Железница“

Днес и утре до 18 ч. ще бъде ограничено движението на всички автомобили в стария тунел „Железница“ на път I-1 Благоевград – Кулата за обрушване на облицовката в съоръжението. Трафикът се пренасочва по обходен маршрут по път I-1 Благоевград - Кулата - пътен възел „Благоевград Юг“ - АМ „Струма“ - Симитли и обратно. Пътническите автобуси, които..

публикувано на 04.12.24 в 12:32

Благоевградчани се подготвят за Никулден

Търговските обекти в Благоевград вече са заредени с риба за предстоящия празник Никулден. Най-предпочитан от купувачите е шаранът, който на този ден традиционно присъства на трапезата.  Тази година цената на рибата е малко по-висока в сравнение с миналата година, отчитат търговците. Един килограм шаран в различните магазини струва от 10 до 12..

публикувано на 04.12.24 в 12:16

Водата в Перник ще поскъпне

По-скъпа вода ще плащат перничани през новата 2025 година. Увеличението ще бъде с около 9.5 процента, което се равнява на около 0.40 лв. на 1 кубик вода. Предстоящото увеличение е залегнало в бизнес- плана на ВиК- Перник, който е одобрен от КЕВР, каза управителят на ВиК Перник Борислав Иванов: „Така че, то е планово. В тази цена са включени всичките..

публикувано на 04.12.24 в 11:19

Областният управител Георги Динев се срещна със зам.-председателя на ЕП

По покана на евродепутата Андрей Новаков, областният управител на област Благоевград Георги Динев проведе работна среща със заместник-председателя на Европейския парламент Юнус Омаржи. Обсъдени бяха редица важни теми, свързани с доизграждането на АМ "Струма" и необходимостта от цялостно  й завършване, тъй като магистралата е част от транспортен..

публикувано на 04.12.24 в 10:03

Благотворителен коледен базар в Разлог

По повод Международния ден на хората с увреждания - 3 декември, в Разлог се проведе благотворителен базар. Изделията, които се предлагаха на базара с добра кауза бяха изработени от лица с интелектуални затруднения от Сдружение "ШАНС " с помощта на специалисти. С коледно настроение и под звуците на весели коледни песни, успешно премина базара,..

публикувано на 04.12.24 в 09:55