В община Благоевград от следващата година ще бъде въведена нова система за разделно събиране на хранителни отпадъци за дейността на анаеробната инсталация. По този повод днес се проведе информационна среща, на която бяха представени иновативни биоразградими опаковки, които се рециклират на 100%. Те ще могат да бъдат изхвърляни заедно с остатъците от храна в новата система, каза за Радио Благоевград Наталия Димитрова, началник отдел „Екология“ в община Благоевград. Новите контейнери за разделно събиране на хранителни отпадъци ще бъдат кафяви на цвят. Те ще бъдат в улеснение на бизнеса, на всички социални и образователни заведения, където се предлага храна. „За тези, които не спазват правилата, ще има предписания за определен период, след което ще бъдат налагани глоби. В община Благоевград ще бъдат разположени 3 000 кафяви контейнера за хранителни отпадъци и 2 000 контейнера за зелени отпадъци“, допълни Димитрова.
На срещата бяха представени опаковки, които са изработени от захарна тръстика, картофено и царевично нишесте. Опаковките могат да бъдат изхвърляни заедно с остатъците от храни и напитки в новата система от кафяви контейнери за биоотпадъци.
Все по-важна става мисията на българското училище и на българското семейство да възпитава децата в ценности и добродетели. Това подчертаха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и директорът на гимназията в Рибново, която носи името на Йордан Йовков и днес чества патронния си празник. Средното училище в Рибново, което е най- голямото..
На 13 ноември (четвъртък) от 11:00 до 15:00 часа във фоайето на Младежки дом – Благоевград ще се проведе осмото издание на „Панорама на университетите – 2025“. Събитието има за цел да помогне на кандидат-студентите да направят информиран избор за своето образование и професионално развитие и да предостави възможност на младите хора от региона..
Окръжният съд в Кюстендил призна подсъдима за виновна в избягване на плащането на данъчни задължения в особено големи размери. Съдът й наложи едно общо, най- тежко наказание – „лишаване от свобода“ за срок от 2 години, изпълнението на което се отлага за изпитателен срок от 3 години. Съдът в Кюстендил призна за виновна подсъдимата в това че, в периода..
Районният съд в Дупница е отменил наказателно постановление от 150 хил. лв., наложено на ТЕЦ "Бобов дол". То е издадено от директор на дирекция "Административни, финансови и правни дейности", упълномощен да изпълнява правомощията на директор на Регионална инспекция по околната среда и водите – София. Наказателното постановление е на основание на..
Програмата за отбелязване на престолния празник на храм "Св. вмчк Мина" в Кюстендил започва днес. Тази вечер в църквата "Св. Мина" в града ще бъде посрещната частицата мощи на св. Мина, която се съхранява в храм "Св. вмчк Димитър Солунски" в града, а по-късно ще бъде отслужена архиерейска празнична вечерня с петохлебие. Празникът ще продължи и утре –..
Двама въоръжени и маскирани мъже са ограбили 52- годишен мъж в Перник. За да го сплашат произвели няколко изстрела. Извършителите са задържани, съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 7 ноември в близост до жп спирка „Разпределителна”. Нападателите били маскирани и облечени с тъмни дрехи. Те заплашили потърпевшия с пистолет. За да го сплашат..
110 двойки от Дупнишко отбелязват тази година златни и диамантени сватби. По традиция, Общината организира тържествено общо честване в Деня на християнското семейство – 21 ноември. Церемонията ще се проведе от 11ч. в местен ресторант. Поканени са всички семейства, които ще празнуват 50 и 60-годишен съвместен живот. Те са се врекли във вярност през..