Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Равносметката за 2024 г. за Пиринска Македония

Година на политическо напрежение и изборни манипулации, на академични скандали, човешки трагедии и протести, но и на мащабни проекти и големи открития - така звучи равносметката на 2024 г. за Пиринска Македония. 
Натоварена с празници и щедри пожелания дойде отиващата си година, но надеждата, че ще е по-добра, спокойна и политически мъдра, бързо се изпари в съдебните зали. Масовото оспорване на резултатите от местните избори както за кметове, така и за общински съвети задръсти съдилищата и препъна работата на местната власт за месеци напред. 
Поредният скандал във висшето образование намери благоприятна почва в Югозападния университет. Бивш преподавател обвини висшето училище във фалшифициране на протоколи от изпити и издаване на дипломи в разрез със закона. Спешна проверка започна Министерството на образованието и науката, самосезира се и прокуратурата. В поредица от пресконференции ръководството на университета отхвърли обвиненията като безпочвени, въпреки описаните нарушения и пропуски в доклада от проверката на министерството.
Протести на фермери и земеделци белязаха месец февруари. Неизпълнени ангажименти от правителството към тях, натискът на пазара от вноса на стоки от трети страни и най-вече привилегиите за Украйна, предизвикаха гнева на земеделците, които блокираха основни пътища с машини, а някои от фермерите излязоха със стадата си. С обвинение за преследване на лични интереси се сдоби аграрния министър Кирил Вътев, а браншовите организации от района поискаха оставката му. 
След забавяне от две години и половина новият тунел Железница, който е част от автомагистрала "Струма" и е най-дългият у нас, беше отрит официално от първите в изпълнителната и законодателна власт по това време - премиерът Николай Денков и председателят на НС Росен Желязков. Добрата новина обаче беше, че ЕК е дала зелена светлина за довършването на магистралата през Кресненското дефиле, което години наред продължава да е арена на битките между държавни, икономически и екологични интереси.
През март наше разследване установи първите масови злоупотреби с изплащани високи обезщетения за безработица на хора по така наречената френска борса. Оказа се, че близо половината от хората, работили за кратко в чужбина и възползвали се от пробива в закона, са от област Благоевград и са получавали най-високите обезщетения – над 1750 лева. 
Първоаприлска контрабанда осуетиха митничари и гранични полицаи на Кулата. 108 килограма канабис за над два милиона лева бяха открити в камион, влизащ от Гърция към България. В това отношение цялата година се оказа повече от успешна за контролните институции, които разбиха няколко големи наркооранжерии и складове с марихуана в Петричко.
Месец май даде ясна индикация, че лятото ще дойде по-рано и годината ще бъде записана като най-топлата и сухата в историята. Стотици хиляди българи потеглиха към морска ваканция в Гърция и отново чакаха с часове на опашките от коли и камиони. Превозвачески фирми от Турция и Гърция заплашиха България, че ще търсят алтернативен маршрут за камионите заради огромните опашки на Кулата и Капитан Андреево. 
През юли и август настъпи огнен ад. Регионът беше заграден от горски пожари, а този в граничната с Гърция планина Славянка продължи близо месец. Стотици хора бяха евакуирани, десетки къщи изгоряха.
Горещото лято беше повече от успешно за археолозите, проучващи древния град Хераклея Синтика. Под ръководството на професор Людмил Вагалински в големия канал на мегаполиса бяха открити изключително запазени две мраморни фигури на обожествени личности от времето на младата римска империя. Детайлно проучване показа, че първата статуя най-вероятно е на Луций - един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. 
Септември дойде с огромна загуба за хората от Разлог. В авиокатастрофата край базата Граф Игнатиево загинаха двама военни пилоти, а единият от тях бе  Венцислав Дункин от планинския град, който не дочака раждането на първата си рожба.
Под патронажа на президента Румен Радев в началото на октомври в Петрич беше отбелязана 1010-тата годишнина от смъртта на цар Самуил, а на международна конференция бяха изнесени неизвестни факти от живота му, както и неоспорими доказателства за българската идентичност на големия владетел.
Месецът беше подчинен на предизборни страсти и драматично разцепление в няколко партии. Появи се ново ляво обединение и ново начало в ДПС. Драма се пренесе и в изборните резултати, които бяха удобно нагласени от секционните комисии, заснети да допълват и променят бюлетини и протоколи.
В Гоце Делчев вицепрезидентът Илияна Йотова, която уважи честванията на 130-годишнината на Неврокопска епархия, заяви, че според нея 51-я парламент е нелегитимен.
Организирана престъпна група е действала в полицията в Петрич, разкри през ноември вътрешна проверка на силовото ведомство. Шефът на полицейското управление и още двама началници на знакови отдели бяха арестувани при зрелищна акция и обвинени в покровителство над престъпността, лихварство и закрила на контрабандни канали.
Човешки трагедии съпътстваха месеца - шестгодишно момиченце се удави във воден канал, близо до дома му в Петрич, а 18-годишен гимназист от Банско беше прегазен на оживен булевард в Португалия.
Началото на последния месец от годината дойде с много сняг и добри прогнози за зимния туристически сезон. За съжаление още в началото на сезона зимната планина взе и жертви - 52-годишен мъж от РСМ получи инфаркт на пистата, а младо момче беше затрупано от лавина в един от улеите на Тодорка, предизвикана от каране извън ски зоната. 
През декември лекарите от Сандански бяха обвинени за смъртта на бебе, родено в линейка, на път за отделението в Петричкия филиал на болница Югозападна.  Обидени от отношението към тях, 26 медици депозираха оставките си. Ако това се случи, здравеопазването в 4-те гранични общини ще бъде под въпрос, тъй като основният проблем е острият дефицит на кадри. Резултати от проверката по случая с мъртво роденото бебе и причините за това още няма, но пък местните власти обещаха двойно повече средства за болницата.
И областният център Благоевград не се размина с човешката трагедия – двама младежи, момче и момиче на 19 години, бяха открити мъртви в апартамент, задушени от изтичане на газ. Родителите обвиниха полицията, че не е реагирала навреме на сигнала, че нямат връзка с тях.
И за финал една добра новина - на 12 декември вътрешните и правосъдни министри на ЕС единодушно решиха от 1 януари България и Румъния да бъдат пълноправни членове на Шенгенското пространство. Това означава, че след няколко часа между България и Гърция граничен контрол няма да има. А нашият екип ще бъде на място, за да документира как се случва това и дали институциите са готови за новата шенгенска реалност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Две акушерки ще се включат в дежурствата в АГ отделението на МБАЛ „Рахила Ангелова“

Кметът на община Перник Станислав Владимиров и председателят на ОбС Денислав Захариев са сесрещнали с две акушерки, които ще се включат в дежурствата в АГ отделението на МБАЛ „Рахила Ангелова“, съобщиха от общинския пресцентър. Двете акушерки са перничанки и са откликнали на призива за запазване на отделението и осигуряване на необходимите грижи за..

публикувано на 07.05.25 в 16:43

Младежи от 7 държави посетиха Белица

Днес, кметът на Белица Радослав Ревански посрещна 45 младежи от Испания, Италия, Румъния, Турция, Холандия, България и Северна Македония. По проект на програма „Еразъм плюс“ младежите посетиха община Белица за да се докоснат до столицата на заедността Община Белица. „Междукултурният диалог е в основата на мултикултурното разбирателство и платформа за..

публикувано на 07.05.25 в 16:05

"Младите и политиката" в ЮЗУ

Дискусия на тема „Как младите променят политиката” се проведе в Югозападния университет. Срещата се организира от Клуба на социолога, Клуба на младия политолог и Философския клуб „Аргумент“ към катедра „Социология“ и катедра „Философски и политически науки“. „Гражданската инициативност е част от добродетелите, която искаме да формираме у..

публикувано на 07.05.25 в 15:03

Кметът Байкушев посрещна в Благоевград посланика на Украйна

Кметът Методи Байкушев посрещна в Благоевград посланика на Украйна в България Н.Пр. Олеся Илашчук. Развитието на междурегионалното сътрудничество, бъдещи съвместни инициативи в областта на културата и интеграцията на украинските граждани, живеещи в Благоевград, бяха сред темите, които обсъдиха двамата по време на срещата. Кметът Методи Байкушев заяви..

публикувано на 07.05.25 в 13:59

101 години от смъртта на Димитър Благоев почетоха в Благоевград

Знаете ли кой е въвел междучасието в българския образователен процес; и кой полага усилия в училище да се изучава музика и физическо възпитание … За някои може да е странно, че това е Димитър Благоев. Но, за онези, които са наясно с неговата просветителска и философска дейност, този факт е известен. Такива знания показаха днес и..

публикувано на 07.05.25 в 13:53

Най-мащабното 28-о издание на Банско джаз фестивал предстои през август

Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал е не..

публикувано на 07.05.25 в 11:40

"Майски музикални дни" в Кюстендил

Седемнадесетото издание на Международния фестивал "Майски музикални дни" започва в Кюстендил. Фестивалът се организира от Музикално сдружение "Марин Големинов" с подкрепата на Община Кюстендил. Фестивалната програма започва днес в 18.30 часа с концерт на "Квартет Кварто“. Всички планирани концерти ще започват в посочения час и ще бъдат в Художествена..

публикувано на 07.05.25 в 11:31