На 7 януари, Ивановден, Православната църква чества свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча. Той е връзката между Стария и Новия Завет - последният пророк, подготвил юдеите за идването на Спасителя.
Ражда се половин година преди Иисус Христос, в семейството на свещеник на име Закария и праведната Елизавета, в старостта им. Според Евангелието, Йоан води строг подвижнически живот край река Йордан, носи груби дрехи от камилска вълна, храни се с див мед и акриди.
По внушение Божие св. Йоан Предтеча подготвял юдеите да се покаят за греховете си, за да приемат Спасителя – Христос, възвестявал им приближаването на Царството Божие. Множество люде идвали при Йоан и приемали от него покайно кръщение.
В своите проповеди Йоан изобличил цар Ирод, задето се оженил за жената на брат си – Иродиада. Затворили го в тъмница, но царят се боял да го убие, понеже народът го почитал като велик пророк. На рождения ден на цар Ирод дъщерята на царица Иродиада танцувала и така се понравила на царя, че той се заклел да ѝ даде каквото пожелае. Посъветвана от майка си, девойката поискала главата на Йоан Кръстител. По заповед на Ирод отсекли главата на пророка и я донесли на поднос.
Паметта на св. Йоан Кръстител се чества няколко пъти през годината, но най-тържествено се празнува на 7 януари - деня след празника Богоявление, понеже главното му дело е Кръщението на Господа.
Заради строгия му аскетически живот и изключителната му нравствена чистота, иконописци го изобразяват с пустинническо облекло от камилска вълна и с крила. На някои от изображенията Кръстителят Йоан държи поднос с отсечената си глава. На неговото строго въздържание подражавали най-великите християнски подвижници, а доблестната му смърт вдъхновявала всички мъченици през време на гоненията срещу християнската вяра.
Рубриката "Църковен календар" се реализира от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. „локали”, заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Министър Иван Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите хора...
Най-красивият български празник събра в училищните дворове на община Разлог своето бъдеще – децата, учениците и учителите. Денят бе наситен с емоции, благодарност и признателност – венци украсиха паметниците на Светите братя Кирил и Методий, знамето на България се издигна тържествено, а абитуриентите целунаха училищните знамена, прощавайки се с..
Сред гостите на празника беше министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Под звуците на „Върви, народе възродений” възпитаниците на пернишките училища преминаха през центъра на града. По традиция, начело на шествието , бяха училищният оркестър и мажоретният състав към 6 –то Средно училище, което носи името на светите братя Кирил и Методий. „24 май е..
На 24 май — най-светлия празник в българския културен календар, в Банско на централния площад отново се събраха деца, ученици, преподаватели, родители и граждани, за да отдадат почит на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост и закрилници на българската духовност. В празничното си слово кметът на община Банско..
Президентът на Република България Румен Радев бе официален гост по повод честванията на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Празника на Благоевград и 145 години от съдаването на Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ /бивша Солунска/“. Празничната програма..
Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност беше отбелязан тържествено в Кюстендил. В шествието днес, преминало под мотото "Парад на книгата", се включиха ученици, учители и представители на културните институти в града. В него участваха депутати, кметът Огнян Атанасов, заместниците му,..
Честваме 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на..