“Тихият убиец” така наричат мухъла и има защо. Спорите на мухъла се появяват обикновено през зимата. Може да се появи не само по стените на стаите, но и в банята.
Повод за появата му е прекомерната влага и умерена температура. Ако по стените на стаята има мухъл, то най-често е в т.нар. топлинни мостове, т.е. точки, където сградата е недостатъчно изолирана и където повърхността на стените и околността се срещат - там влагата кондензира.
След това в ъглите на външните стени се появява мухъл. Наличието на органични микрочастици, като прах или мазнини, които могат да залепнат по влажните стени, също се счита за благоприятни условия за развитието на мухъл.
Спорите на мухъла летят във въздуха, поглъщаме ги и ги вдишваме без да разберем дори. Симптомите на отравяне с мухъл могат да бъдат много сериозни и опасни за здравето, пише БГНЕС.
Ако изпитване необясними симптоми и не се чувствате добре, то задължително огледайте дома си за мухъл. Симптомите му включват мускулни болки, придобиване или обостряне на настояща астма, запушен нос без хрема, алергии, кашлица, възпалено гърло, хрема, хрипове, инфекции на дихателната система, обрив и кожни раздразнения, влошаване на настроението (продължителното излагане на оргазма на мухъл може да причини депресии), умора, безсъние, проблеми с концентрацията, изтръпване на краката, метаболитни нарушения.
Спорите на мухъл могат да допринесат за развитието на много сериозни заболявания, като чернодробна некроза, бъбречна дисфункция и рак, а при някои хора са доказани и случаи на безплодие. При бременни има риск от смущения в развитието на плода.
Отравянето с мухъл, може да се проявява с аномалии във функционирането на храносмилателната система, апатия, нарушено съсирване на кръвта и имунитета и припадък. Човек, живеещ в мухлясал апартамент или дом, също може да развие алергичен алвеолит с грипоподобни симптоми.
Борбата с мухъла трябва да става с подходящи препарати на основа на белина, които са достъпни на българския пазар. След напръскване на мухлясалото място, стаята трябва да бъде отлично проветрена. Единствената превенция срещу образуването на мухъл е честото проветряване на дома.
Неизбежна е смяната на поколения лекари – искаме да обезпечим болницата с млади кадри. Началото на април ще бъде открито ремонтираното отделение по трансфузионна хематология - Кръвен център. МБАЛ-Благоевград бележи ръст във финансово отношение в сравнение със средствата от 2023 година. С над 2500 са се увеличи пациентите през 2024-та,..
МБАЛ-Благоевград стартира дарителска инициатива за събиране на средства за бронхоскоп, необходим за пациенти в отделението по реанимация и интензивно лечение. Необходимата сума е 16 800 лева. „Това е последен модел ендоскопска апаратура, която дава възможност в реално време да се огледат дихателните пътища. Да се диагностицира..
Лекари от Индия ще специализират в МБАЛ „Рахила Ангелова” в Перник. Под ръководството на наставници те ще практикуват в детско отделение, отделението по неврология и Първо вътрешно отделение. Практиката да се назначават чужденци не е новост за болницата в Перник, каза директорът Емил Ненков. При встъпването си в длъжност той е заварил лекари от Турция,..
Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..
Нов иновативен метод в световен мащаб, свързан с персонализирани импланти при ендопротезиране на тазобедрена и колянна стави коментира проф. д-р Васил Яблански – началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. Същност „ При..
Благоевградска област е в грипна епидемия до 30 януари, петък. За последната седмица се наблюдава лек спад в заболеваемостта. „ От вчера – 27 януари стойностите на заболелите от грип са два пъти по-малко, в сравнение с миналия понеделник – 20 януари. Няма да има грипна ваканция за учениците, тъй като процентът отсъстващи не може да достигне 30...
Държавата да изисква от фирмите-вносители на лекарства гарантиран минимум от продукти за онкоболните, за да не се стига до принуда тези хора да използват най-евтините болкоуспокояващи медикаменти. Това предлага Николай Диковски от фондация "Живот с рак", който преди дни сигнализира за трайна липса на опиоидни таблетки и обезболяващи пластири. По..